• eğer bugün bu unvanı ilker başbuğ, ışık koşaner, vs. taşıyor olsaydı, yandaş basında sayfa sayfa "beceremiyorsan istifa et", "çek git", "bırak git", vb. başlıklar, yazılar görürdük.

ama çıt yok... şişşşş duyuyor musun ne kadar sessiz ortalık?
  • ısrarla araştırdım istihkam sınıfından ibrahim feyzi mengüç bir süre genelkurmay başkanlığı yapmış. sonra yunanistana baktım. adamların genelkurmay başkanları denizci hep. niye diye sordum bizim stavro'ya. dedi hafız bizim deniz gücü kara gücünde daha büyük daha fazla adam var. e bizde de kara gücü fazla dedim. tamam işte ne güzel dedi. sonra kaşıkla kaşıkla o musakka bitecek dedi.
  • üç kuvvet üniformasını da(kara, deniz, hava) giyebilme yetkisi bulunan tek askeri kademe.
  • ülkemizde ne görev yaptığını hala tam olarak anlayamamış olmakla beraber tahminimce şehit cenazelerinde ağlamak, şehit ailelerini teselli etmek gibi görevleri var.
  • kim olduğunun bilinmemesi demokrasi kıstası olan tipitipler başarıya ulaşmıştır. gördüğünüz gibi, daha demokratik bir ülke olmadık. türkiye'nin milli güvenlik sorunları daha kötüye gitti. silaha yatırım da azalmadı.

bunları yetiştiren üniversiteler nasıl yetiştirmiş de böyle bir kıstasları olmuş merak konusu.
  • muasir medeniyet seviyesine ulasmis ulkelerde, sokaktan cevireceginiz herhangi bir insanin bu makamdaki insanin ismini bilmesinin imkansiza yakin olmasi dusundurucudur.
  • 1920'den itibaren bu görevi ifa eden genarellerden 14'ü topçu, 9'u piyade bir tanesi de istihkam sınıfının subayıdır.
  • tsk tarihindeki en başarısız ve en ismi hatırlanmayan genelkurmay başkanı için (bkz: necdet özel)
  • ismet inönü'den itibaren mustafa necdet üruğ'e kadar bu koltuga oturan ilk 19 pasanin osmanli imparatorlugu döneminde dogmustur.
    selanik dogumlular salih omurtak ve mehmet nuri yamut ile rahova dogumlu ismail hakkı tunaboylu türkiye topraklarinin disinda dogmuslardir.
    ismet inönü'den itibaren cevdet sunay'a kadar bu koltuga oturan ilk 12 pasa kara harp okulu'ndan 'osmanli subayi' olarak orduya katilmislardir.
    ismet inönü'den itibaren cevdet sunay'a kadar bu koltuga oturan ilk 12 pasa birden fazla savasa (kurtulus savasi, balkan savasi, birinci dünya savasi, trablusgarp savasi vs.) katilmislardir. bunlarin disinda semih sancar ve nurettin ersin kibris harekati'nda görev almislardir.
    genelkurmay baskanligi'ndan sonra ismet inönü, cevdet sunay, ahmet kenan evren cumhurbaskani makamina oturmuslardir.
    en kisa süre genelkurmay baskanligi yapan kisi 5 ay ile nurettin ersin pasadir. en uzun süre görevde kalan ise maresal fevzi cakmak'tir.
    kaniksanmis topcu ve piyade kökenli genelkurmay baskanlarinin arasinda istihkamci biri ismail feyzi mengüc genelkurmay baskani olmayi basarmistir.
  • bütün yetkiler tek kişide toplandığı için ismini bilmemeniz normal. mesela aym başkanı kim, yargıtay başkanı kim, danıştay başkanı kim, meb, diyanet vs. artık onları da bilmiyoruz. bildiğimiz bir kişi var.
hesabın var mı? giriş yap