şükela:  tümü | bugün soru sor
 • f-16'yı ilk ortaya çıkaran firma. f-16'lar daha sonra lockheed martin ortaklığıyla üretilmeye başladı. vaktinde lockheed ve martin de ayrı birer firmaydı, demek ki 90'lı yıllarda tüm şirketler birleşmiş, kaynaşmış.
 • kökleri electric boat firmasına kadar dayanan dev savunma $irketi. (2005 verilerine göre alanında dünya'da 6. imi$) 80 binden fazla çalı$anı var. yıllık geliri 24, net karı 1,7 milyar dolar. parolası "strength on your side"

  http://www.gd.com/
 • yakın tarihinde f-16 ve abrams* tankları gibi iki alakasız ürünü üretebilmiş dev firma, demek ki bir ülkenin savunma sanayisi ihalesini komple bunlara vermek mümkün. batması dileklerimle.
 • gulfstream tipi uçakları üreten firma.
 • o kadar buyuktur ki kimse ise yeni mezun almazken bunlar yuz kusur kisilik kontenjan acar. her corbada tuzu oyle de boyle de vardir.
 • zaman içinde yaptığı satışlarla askeri havacılıktan tamamen çıkmıştır. genel anlamda çok fazla iştirak satıp ve bir o kadar satın alma yaparak radikal bir yeniden yapılanmaya gitmiştir.

  1993'te forth worth merkezli savaş uçağı tesislerini lockheed'e , uzay birimini martin'e satmıştır. sonra zaten bu 2 şirket birleşmiştir.

  bugün lockheed martin'in f-35, f-22 , f-16 gibi uçakları ve atlas uzay roketlerini ürettiği tesis işte bu eski general dynamics tesisi ve teknolojisidir.

  general dynamics sivil gelirlerini artırmaya çalışan bir şirket olduğu için 1999'da gulf stream uçak şirketini satın almış ve sivil uçak üretimi alanında büyümeyi seçmiştir. tabii gulf stream uçakları askeri havacılıkta da platform olarak kullanılmaktadır.

  ayrıca 2008 yılında isviçre merkezli havacılık hizmetleri şirketi jet aviation 'u satın almıştır. bu şirket uçak bakımı, tamir-modernize, pist yönetimi, yer hizmetleri ve havayolu işletmeciliği gibi her alanda hizmet vermektedir.filosunda 200 uçak vardır.

  amerikan özel savunma şirketleri arasında sözlü centilmenlik anlaşması vardır. bu sözlü anlaşmalar pentagon tarafından koordine edilir.

  bu sebeple general dynamics, askeri havacılıktan çekilirken, neredeyse tüm abd kara kuvvetlerinin tedariğini üstlenmiştir. ana muharebe tankları , zırhlı araçlar ve küçük silahlar hep bunlar tarafından tasarlanıp üretilir.

  askeri denizcilik zaten şirketin kuruluş sebebi olup 120 yıllık işidir* amerikan donanmasının denizaltı pazarı tamamen bunlardadır. donanma tarihinde üretilen ilk denizaltıyı 1896'da yine bu şirket üretmiştir.

  daha 2 gün önce abd donanmasının yeni denizaltılarını geliştirmek için 5.1 milyar dolar kontrat almıştır.

  http://www.janes.com/…-ink-usd5-1-billion-ssbn-deal

  fim-92 stinger ve f-16'da göreceğimiz üzere bunlar bir sistem geliştirdi mi kralını geliştirirler ve yıllarca tüm dünyada kullanılır.

  çalışan sayısı 100 bin kişi, yıllık net karı 3 milyar dolardır.
 • 9.6 milyar dolar karsiliginda bilgi teknolojileri devi computer sciences corporation'i satin almak icin anlasmaya varan sirket.