şükela:  tümü | bugün
 • rakip avrupalı olduğu için şampiyonlar ligi şampiyonluğu olarak tescil edilmelidir. fenerbahçe böylelikle şampiyonlar ligi şampiyonu olmuş tek takımdır. ne yani o dönem oynayan efsanelerimizi yok mu sayacaksınız.

  #hedef2
 • bu kupa oynanırken fenerbahçe başkanı olan ömer faruk efendi (son halifenin oğludur), kısa süre sonra atatürk tarafından sınırdışı edilmiştir. türk halkı moral buldu gururlandı palavrasını paşaya yutturamamışlar belli ki...
 • fenerbahçe’nin işgal kuvvetlerine karşı en büyük zaferlerinden biri de “general harington kupası” maçıdır. maç 29 haziran 1923 günü, taksim stadı’nda çok büyük bir seyirci topluluğu önünde oynanmıştı.

  düşünsenize; bir sabah uyandığınızda hiç tanımadığınız, belki üniformasını daha önce hiç görmediğiniz, başka başka diller konuşan bir sürü silahlı adam köşe başlarını tutmuş, ordunuzun silahlarına el koymuş, kirli çizmeleriyle o kutsal topraklarınızı çiğniyor...

  o sabah güneş daha bir donuk asılmış gökyüzüne. işte istanbul böyle uyandı bir kasım sabahı. limni adasının mondros limanında “agamemnon” ingiliz zırhlısında amiral galthorp ile 30 ekim 1918 çarşamba günü imzalanan ünlü “mondros mütarekesini” takiben, düşman donanması; sisli ve yağmurlu bir 13 kasım günü istanbul’a giriyor ve tarihimizin o acı mütareke dönemi başlıyordu... bu perişan dönemi, 16 ay sonra emniyet tedbiri bahanesiyle, daha da acı bir olay, istanbul’un bizzat işgali etti. 18 mart 1920 pazartesi sabahı şehzadebaşı’nda masum türk erlerini uyurken süngü ile şehit edenler, bu işgalin gerçek amacını, daha ilk sabahında, bütün dünyaya ilan ediyordu...

  yaşanan bu korkunç kargaşanın başlangıcından itibaren türk gençleri işgal kuvvetleri ile spor, özellikle de futbol sahalarında büyük bir rekabete girişmişti. işte fenerbahçe’de, bu her sınıftan düşman birlikleri içinde pek çok tanınmış futbolcusu bulunan, ingiltere ve fransa liglerinin hemen hemen en ünlü takımlarında forma giymiş futbolculardan oluşan birbirinden güçlü takımlarla maçlar yapmış ve oynadığı 50 maçın 41’ini kazanıp, 4’ünde berabere kalarak işgal altında bezmiş, ezilmiş türk halkının yüreğinde bir nebze olsun teselli ve umut tohumları yeşertmişti.

  fenerbahçe’nin işgal kuvvetlerine karşı en büyük zaferlerinden biri de “general harington kupası” maçıdır. işgal orduları başkomutanlığı, fenerbahçe kulübüne karşı özel bir kin duymaktaydı. çünkü fenerbahçe takımı yalnız işgal kuvvetlerine mensup takımları peş peşe yenerek halkın milli duygularını şahlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda düşman açısından “hayli zararlı” faaliyetlerde de bulunuyordu.

  istanbul işgal altındayken fenerbahçeliler, kurbağalıdere kenarında kulüp binasının önündeki iskeleye yanaşan motorlarla anadolu’ya silah kaçırmaktaydılar. fenerbahçe kulübünün kayıkhanesi bir silah ve cephane deposu haline getirilmişti. geceleri gizlice bu kayıkhanenin önündeki ahşap iskeleye yanaşan motorlar buradan yüklenip, gizlice moda koyuna açılıyor, oradan izmit’e geçerek anadolu’ya silah ve cephane götürüyorlardı. fenerbahçe kulübünün bu “zararlı(!) faaliyeti” işgal orduları başkomutanlığı tarafından haber alınmış, ancak bunun farkına varan fenerbahçeliler kayıkhaneyi derhal boşaltarak cephaneyi çevredeki üye ve sporcu evlerine taşımışlardı. kulübü basan işgal kuvvetleri birlikleri ortada delil bulamamışlardı. ancak yine de başkomutanlık tarafından fenerbahçe kulübüne süngülü bir müfreze bırakılmış ve fenerbahçe kulüp binası haftalarca işgal altında tutulmuştu.

  tüm çabalara rağmen bir şey elde edememiş olmak, işgal ordularının ingiliz başkomutanı general harrington’u oldukça öfkelendirmekteydi. fenerbahçe’ye; hiç olmazsa futbol sahasında acı bir darbe indirebilmek için elinden geleni yapmaktan geri kalmamıştı. başkomutan harrington amacına ulaşabilmek için ortaya altın madalyalar konulmuş bir turnuva düzenlenmiş ve turnuva sonunda üç takım ön plana çıkmıştı: irish guards, grenadiers guards ve goldstream guards...

  bu üç takımın en seçkin elemanları sıkı bir çalışmaya tabi tutulmuştu. bu arada cebelitarık ve mısır’daki ingiliz askeri kuvvetlerinden, hepsi de profesyonel birer futbolcu olan dört önemli oyuncu getirtmiş ve adeta bir “ingiltere milli takımı” oluşturmuştu. hedef o kadar büyüktü ki, ortaya konan bir metreye yakın, gümüş işlemeli kupa başkomutan “general harrington” adını taşıyordu. “goldstream guards” adı altında oluşan bu takım özel şekilde kampa alınarak sıkı bir çalışmaya tabi tutulmuştu. ve bundan sonra general harrington tarafından istanbul gazetelerine şöyle bir ilan verilmişti:

  “gardler muhteliti türk kulüplerine meydan okuyor. galibine, başkumandanın adını taşıyan büyük bir kupa verilecek bu maça türk kulüpleri diledikleri gibi takviye de alabilirler.”

  fenerbahçeliler bu meydan okumanın direkt olarak kendilerini hedef aldığını hemen anlamışlardı. ve yine gazeteler aracılığı ile hemen gereken cevabı vermişlerdi:

  “fenerbahçe kulübü yalnız kendi kadrosuyla bu maçı şartsız olarak kabul eder.”

  istanbul’da büyük bir heyecan uyandıran bu maç 29 haziran 1923 günü, taksim stadı’nda çok büyük bir seyirci topluluğu önünde oynanmıştı. bu maçı izlemek üzere “iron duck zırhlısı” ile özel olarak gelen malta valisi lord plummer’de işgal orduları başkomutanı general harrington’la birlikte şeref köşesindeki yerini almıştı. şeref köşesinin önündeki masanın üzerinde de maçın galibine verilecek olan “general harrington kupası” duruyordu.

  fenerbahçe bu tarihi maça, hiç gol yemeden istanbul şampiyonluğunu kazanan şu ünlü kadrosuyla çıktı:
  şekip kulaksızoğlu- hasan kamil sporel, cafer çağatay- kadri, ismet, fahir- sabih, alaeddin baydar, zeki rıza sporel, ömer tanyeri, bedri gürsoy.

  büyük bir çekişme içinde başlayan ve hep aynı çekişmeyle geçen maçın ilk yarısını 1-0 yenik kapatan fenerbahçe, ikinci yarıda coşmuş ve klasik futbolunu ortaya koymaya başlamıştı. 60. dakikada zeki rıza’nın golüyle beraberliği yakalayan sarı-lacivertli takım bundan sonra daha da açılmıştı. 74. dakikada yine zeki rıza (sporel) çok sert bir şutla fenerbahçe’yi galip duruma yükseltmiş ve bundan sonra oyunda sarı-lacivertli takımın baskısı daha da artmıştı ve fenerbahçe, güçlü rakibini eze eze yenmişti bu tarihi maçta. maçtan sonra işgal orduları başkomutanı general harrington, adını taşıyan bu büyük gümüş kupayı fenerbahçe takımı kaptanı hasan kamil sporel’e verirken taksim stadı’nda fesler havada uçuşuyor ve yer yerinden oynuyordu adeta.

  fenerbahçeli futbolcular, ellerinde general harrington kupası olduğu halde seyircilerin omuzları üzerinde stattan çıkarılmışlar ve beyoğlu caddelerinde, büyük sevgi gösterileri arasında dolaştırılmışlardı.

  bu galibiyet, milli bir zafer etkisi uyandırmıştı. nitekim maç gecesi lozan konferansı’nda bulunan türk heyetine de bu galibiyet haberi ulaştığında heyet başkanı ismet paşa tarafından fenerbahçe kulübüne; “heyetimiz namına hepinizi meserretle tebrik eder, gözlerinizden öperim.” diye bir kutlama telgrafı gönderilmişti.

  cem ertuğrul'un ntvmsnbc.com'daki yazısı.
 • avrupada bahisçiler fenerin general harrington kupasını almasına 1'e 250 oran veriyordu. ama burada türkiyede, kimileri için tek bir ihtimal vardı...
 • kurtuluş savaşı zamanlarında istanbul'da bu kulüp osmanlıdan kalma bir çok silahı gizli gizli anadoluya kaçırdı. yine çanakkale savaşı zamanında bir çok oyuncusu da tıpkı galatasaray lisesindeki öğrenciler gibi şehit düştü. nereden laf çarpmaya çalışacağınıza dikkat edin, şehitlerimizin kemiklerini sızlatmayın, utanmaz herifler.
 • "hem havan topuyla, hem futbol topuyla savaş kazanan tek ülke biziz" sözü bu kupadan gelmektedir.
 • general harrington kupası , birleşik krallık işgal kuvvetleri komutanı general charles harrington'ın istanbul'dan ayrılırken kendi adına düzenlediği futbol maçıdır.

  29 haziran 1923 tarihinde, taksim stadı'nda çok büyük bir seyirci topluluğu önünde ingiliz başkumandanın oluşturduğu karma ingiliz takımına karşı fenerbahçe kendi kadrosu ile karşı karşıya gelmiştir. fenerbahçe bu maçı zeki rıza sporel'in iki golüyle 2-1 kazanmıştır. fenerbahçeli futbolcular seyircilerin omuzları üzerinde stattan çıkarılmışlar ve beyoğlu caddelerinde büyük sevgi gösterileri arasında dolaştırılmışlardır.

  maç gecesi lozan konferansı'nda bulunan türk heyetine de bu galibiyet haberi ulaştığında heyet başkanı ismet paşa tarafından fenerbahçe kulübüne "heyetimiz adına hepinizi mutlulukla tebrik eder, meserretle gözlerinizden öperim." dediği bir kutlama telgrafı gönderilmiştir.

  bedri gürsoy ''hem havan topuyla, hem futbol topuyla savaş kazanan tek ülke biziz '' sözüyle tanımlamıştır bu başarıyı .

  kurtuluş savaşı zamanında tüm türkiye'nin moral ve gurur kaynağı olmuştur fenerbahçe elde ettiği başarılarla .
 • --- spoiler ---
  galibiyet haberi o sırada lozan konferansı’nda bulunan heyete ulaştığında, ismet inönü “hem havan topuyla, hem futbol topuyla savaş kazanan tek ülke biziz” dedi.
  --- spoiler ---

  ayrıca sonucu merakla bekleyen inönü kutlama telgrafı çekiyor özel olarak.

  buradaki andavallar da bizzat savaşta çarpışmış adamın gururlandığı şey hakkında götünden tarih yazıyor. haziran 23'te savaş var sanıyor, onu bırak yönetim desteklemese, olumlu karşılamasa böyle bir maçın oynanabileceğini düşünüyor. 3 temmuz için fenerbahçe ve taraftarına sarı lacivert duvar çektiniz diye övgüde bulunan ergenekon ve balyoz mağdurlarına akıl vermeye çalışan öküzler ülkenin kurtuluş savaşlarında komutanlık yapmış insanların sonucuyla gurur duyduğu kupaya "olur mu paşam işgalci eğlendirmişler, nasıl onur duyarsınız kendinize gelin" diye akıl da verir işte.

  (bkz: fenerbahçe düşmanlığı yaparken beynini kaybetmek)
 • takım kadrosu budur;
  şekip kulaksızoğlu- hasan kamil sporel, cafer çağatay- kadri, ismet, fahir- sabih, alaeddin baydar, zeki rıza sporel, ömer tanyeri, bedri gürsoy.

  allah gani gani rahmet eylesin, şehit olan galatasaray liseli gencecik çocuklara.galatasaray lisesi, çanakkale savaşı sırasında mezun vermemiştir ve gurur duyulacak bir olaydır.bizim general harrington kupasını almamız gibi.

  sidik yarıştırmak uğruna, 1918'de biten savaşın kahramanlarını, 1923'de oynanmış maça atıfta bulunmak için kullanmak, hem fanatiklik, hem cehalet gerektirir.allah ıslah etsin.
 • (bkz: ya bir siktirin gidin mk)

  ulan dangalaklar savaş bitmiş, herifler siktirip gidiyorlar, yani savaş mavaş yok artık. heriflerin destekledikleri yunan ordusunu zaten atatürk kumandasındaki ordu çoktan tokatlamış. savaş meydanında siktiri yemiş heriflere, sahada fenerbahçe tokatlayıp bir kez daha siktiri çekmiş. ne gelip kudurmuş gibi saldırıp kafa sikiyorsunuz.

  ismet inönü lozan'dan tebrik telgrafı çekerken, sen gelip yüz yıl sonra burada zırvala.

  taraftar olmanız, fındık kadar olan beyninizi bir yerlere bırakmanız anlamına gelmiyor. küçük olabilir ama kullanın bu meredi.

  şimdi bi siktirin gidin çay koyun mk.