şükela:  tümü | bugün
 • rus askeri geleneğinde kış mevsimine verilen isim. uçsuz bucaksız rus toprakları işgale gelen orduların mezarı olmasıyla bilinir. bu özelliğinin ana nedeni rusyanın o sert kışıdır. ruslar sert koşullara dayanabilen yarı asyalı bir millet oldukları için tarih boyunca kışı kendi avantajlarına olabildiğince kullanmışlar, toprak feda edip rasputista ile kış gelene dek oyalama taktiği, yanmış toprak politikası uygulamışlar; işgalci atrisyona dayanamaz duruma gelince de karşı saldırı yapmış, süpürüp geçmişlerdir. general kış hazretlerinden etkilenmeyen tek güç için:

  (bkz: rusya'yı işgal etme metodları/@chevalier sans peur)
 • general kış: hem napolyon hem de hitler'i maglup etmis ünlü rus generali.
 • sadece kuresel isinmaya kar$i kar$i koyulamaz bir zaafi vardir. dag gibi general ama, kuresel isinma kar$isinda erir gider.
 • bu aralar emekliliği gelmiş yakın tarihin en korkutucu komutanı. ocak ayında 2 derece olur mu la? iki!
 • hürgeneral kadar sevimli değildir.
  (bkz: hürgeneral)
 • direkt olarak bir rus'a -hele de yaşını başını almış, sovyetleri yaşamış- birine söylemenizi tavsiye etmem, askeri olarak yorum yapabilecek net bir bilgim yok eğer kış olmasaydı napolyon veya hitler moskova'yı alabilir miydi ancak bu tanımın onlarda uyandırdığı izlenim, bir türk'e söylenen "çanakkale'de beyaz bulutlar inmiş de düşmanı yenmiş." söylemiyle hemen hemen aynı hissiyatı uyandırıyor.
 • general çamur ile birlikte alman ve fransızları iki kez yenen ünlü rus generalleri.
 • abartılmış, balon olan bir generaldir. ikinci dünya savaşı boyunca yaptığı tek şey almanların saldırısını yavaşlatıp stavka'ya zaman kazandırmaktır. okw'nin mayıs 1941'deki raporuna göre askeri ekipmanların çalışması için aylık 7.25 milyon varil petrol gerekmekteydi oysa aylık üretim ortalama olarak 5.35 milyon petrol idi. yani almanya 1.9 milyon varillik bu açığı rezervlerini tüketerek kapatmaktaydı ve böyle kullanmaya devam ederlerse rezervleri 1941 ağustosunda tükenmiş olacaktı.

  bu açığı kapatmak için almanyanın yapabileceği tek şey rusya'ya savaş açıp hızlıca maikop, grozny ve baku'deki 3 kritik petrol üretim tesisini ele geçirmekti. bu tesislerden en küçüğü olan maikop 1942'de almanya'nın eline geçti. grozny ve bakü tesisleri ele geçirildiğinde ise üretim tesisleri ruslar tarafından kasten kullanılamaz duruma getirilmişti. almanlar tesisleri sıfırdan kurma çalışmalarına başladılar ama tesisi faaliyete sokamadan olası ikinci stalingrad muharebesini önlemek için 1943'de geri çekilmek zorunda kaldılar. sonuç olarak almanlar son üretim tesisini de ruslara kaptırdıklarında toplam ele geçirilen/üretilen miktar 4.7 milyon varil gibi komik bir rakamla sınırlı kaldı.

  ayrıca, benzer yazıları içeren blog adresimi ziyaret edebilirsiniz