şükela:  tümü | bugün
 • rus askeri geleneğinde kış mevsimine verilen isim. uçsuz bucaksız rus toprakları işgale gelen orduların mezarı olmasıyla bilinir. bu özelliğinin ana nedeni rusyanın o sert kışıdır. ruslar sert koşullara dayanabilen yarı asyalı bir millet oldukları için tarih boyunca kışı kendi avantajlarına olabildiğince kullanmışlar, toprak feda edip rasputista ile kış gelene dek oyalama taktiği, yanmış toprak politikası uygulamışlar; işgalci atrisyona dayanamaz duruma gelince de karşı saldırı yapmış, süpürüp geçmişlerdir. general kış hazretlerinden etkilenmeyen tek güç için:

  (bkz: rusya'yı işgal etme metodları/@chevalier sans peur)
 • general kış: hem napolyon hem de hitler'i maglup etmis ünlü rus generali.
 • sadece kuresel isinmaya kar$i kar$i koyulamaz bir zaafi vardir. dag gibi general ama, kuresel isinma kar$isinda erir gider.
 • bu aralar emekliliği gelmiş yakın tarihin en korkutucu komutanı. ocak ayında 2 derece olur mu la? iki!
 • hürgeneral kadar sevimli değildir.
  (bkz: hürgeneral)
 • general kış diye değiştirilmesi gereken başlıktır. dünyanın en acımasız, en anlamlı, en affetmez, en kötü, en hüzünlü ve en acımasız komutanıdır kendisi. öyle ki, 1 milyona yakın askeriyle moskova kapılarına dayanan napolyon ve hitler'e diz çöktürmüş, kaybettirmiş, hezimete uğratmıştır. ruslar aslında kahraman değillerdi. çünkü sahip oldukları general kış bunu yapmıştı.

  şunu da belirtmek lazım. napolyon her ne kadar şöyle geri çekilse de, en azından kremlin'e girmiş, orada kahve keyfini yapmıştı ama adolf hitler kremlin'e giremedi. yani kremlin sarayı'na 20 kilometre kalmıştı sadece ama olmamıştı ve şöyle geri çekilmişlerdi.

  özetle; açlığın ve soğuğun önünde durabilecek hiçbir ideoloji yoktur.
 • direkt olarak bir rus'a -hele de yaşını başını almış, sovyetleri yaşamış- birine söylemenizi tavsiye etmem, askeri olarak yorum yapabilecek net bir bilgim yok eğer kış olmasaydı napolyon veya hitler moskova'yı alabilir miydi ancak bu tanımın onlarda uyandırdığı izlenim, bir türk'e söylenen "çanakkale'de beyaz bulutlar inmiş de düşmanı yenmiş." söylemiyle hemen hemen aynı hissiyatı uyandırıyor.