şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tarihte, rusya ve ingiltere'nin en önemli doğal savunma hatları karşılaştırması.

  manş denizi

  sürekli fırtınalı bir deniz. bulutsuz güzel görünen bir günde dahi bir anda bozabilir ve ortalığı cehenneme çevirir.

  -ispanyol yenilmez armada'sını, burada, hava şartları desteği ile yenmiştir kraliyet donanması.

  -hitler denizaslanı harekatıile adayı işgale hazırlanıyordu. manş denizi'nin yoğun hava muhalefeti almanları yıpratıyordu. almanlar sırf bu durum için ingilizlerin meteoroloji şifrelerini dahi çözmüşlerdir. almanlar, denizde hakimiyet sağlayamayan kriegsmarine sebebiyle fransa'dan uçak kaldırmışlardır.

  -yüzyıl savaşları sırasında manş denizi birçok fransız'a ve romalıların adayı istilasında bir çok romalı'ya mezar olmuştur.

  general kış hazretleri,

  soğuk, dibine kadar soğuk. dante'nin cehennem'inin en dibindeki kadar.

  -napoleon bonaparte'ın moskova'ya girişi nispeten kolay olmuştur. ama şehre girdiğinde neredeyse dörtte üçü yanmış bir şehir bulur ve ruslar içeriye çekilirler. general kış devreye girer ve napolyon çekilmek zorunda kalır.

  -hitler, barbarossa harekatı ile 3 koldan sovyetlere saldırır. leningrad, moskova ve stalingrad'a, general kış hazretlerine yakalanmamak için 22 haziran'da yazın başlamıştır ama ruslar yavaşlatarak geri çekilmişlerdir ve tarih 5 aralık'ı gösterdiğinde wehrmacht'ın ilerlemesi durur. devamında da büyük can kayıpları verir iki taraf ta. hitler'in büyük ümitlerle hemen almak istediği zafer düşüncesi hezimete dönüşür ve almanlar, ruslar tarafından lebensraum içlerine kadar itilirler.

  general kış daha etkili bir savunma yaratsa da rusların düşmanlarını kırdığı kadar rusları da kırar. o sebeple favorim manş denizi fırtınalarıdır.
 • texcoco gölü'nün çevrelediği tenochtitlan başketi ile aztekleri de versusa koyabiliriz. hernan cortes, şehri, etrafı göl ve bataklık karışımı devasa bir birikintinin içinde gördüğünde sanırım "yoh ebesinin nikahı" demiş olabilir.

  başkentin etrafı göl ile çevriliydi(günümzde kurumuştur) ve işgal sırasında şehir defalarca saldırılmasına rağmen alınamadı. 250.000 kadar insan ölmüştür bu saldırılarda. sonrasında devreye çiçek hastalığı* girdi ve şehir düştü.
 • sina çölü de bu gruba girebilir.

  mısır için doğal bir savunma hattıdır ve ordu ile geçilmesi zordur günlük sıcaklık farkının 50°c yi bulduğu zamanlar olmaktadır ama tarihte geçilmiştir. mısır'ın uzun yıllar doğudan izole yaşamasını sağlamıştır. orduyu bırakın 40 50 kişilik kafile bile bu çölde kafayı yer, delirir.

  geçenler;
  (bkz: büyük iskender)
  (bkz: yavuz sultan selim)
  (bkz: t. e. lawrence)'ı da eklemem gerekir sanırım yanında 2 genç ile olsa da*

  geçemeyen;
  (bkz: napoleon bonaparte)

  denemekten çekinenler ise;
  (bkz: moğollar)