• sanırım türkiye genel müdürünün, ilgili linkte aşağıdaki açıklamayı yaptığına dair bir haber mevcut.
    ilgili link: http://ekonomi.haberturk.com/…larda-yerli-cep-olmaz

--- spoiler ---

yerli cep telefonu üretimini teşvik konusundaki çalışmaları da değerlendiren gölcü, şunları söyledi: “bu konuda devletten teşvik bekliyoruz. şu anda ithalattaki vergiler, burada üretmekten daha düşük. dışarıdan getirip, burada satarsanız, yerli üretime göre yüzde 10 daha ucuza geliyor. bu şartlar altında türkiye’de üretim, doğru bir iş modeli değil, ithalat daha uygun.”

--- spoiler ---

nasıl arkadaş ya. elin adamı dışardaki bir ülkede üretiyor. muhtemelen az da olsa oraya da vergi veriyor. o da yetmiyor lojistik hizmetlerine kat be kat daha fazla para ödüyor. ve aynı ürün bizim ülkemizde üretilenden %10 daha ucuza mal ediliyor. bir ülke üretmemeye bu kadar mı fazla zemin hazırlar. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
  • iş başvurusunda bulunduğum, tüm süreçleri başarıyla geçtiğim, ardından sınava sokulduğum ve yine başarıyla geçtiğim, sonrasında departmanın şefiyle konuşturulduğum şirkettir.

bilen bilir profilo avm’nin bir yerinde bunların arge mi diyeyim yoksa genel merkez mi diyeyim bilmiyorum bir yeri vardır. oraya tam üç kez insan kaynakları ile görüşmeye gittim. yeni mezunum tabii o zamanlar, her şey mükemmel, kadınla konuşuyoruz, tepkisi şu: “cv’nizi inceleme fırsatım oldu. tam ihtiyacımız olduğu gibi multiarealarda çalışmış insanlar görmek istiyorduk, bizim için de çok iyi oldu.” multiarea nedir, bilmiyorum. mültikültürel demek istedi galiba.

neyse gel babam, git babam, her şey iyi giderken, şef ile ikinci görüşmemizde bana döndü dedi ki: ama biz stajyer arıyoruz, yeni bir çalışan alamayız, bunun için kadroya ihtiyaç var, biliyorsunuz kadroyu üst yönetimden istiyoruz, o da verirlerse zaten (eylül-ekim gibi) açılıyor, stajyer olmak ister misin? yeni mezunum, zorunlu stajyer yapılmak istendim, düşünüyorum yav bunun yasal bir dayanağı var mı sahiden, yani kabul edeceğim o noktadayım ama şeyi düşünüyorum, öğrenci değilim acaba sıkıntı olur mu?!

neyse kabul etmedim. gittim satışçılık yaptım, üzerine lise-ilkokul öğrencilerine matematik ve fizik ve ingilizce özel dersler verdim. iyi de kazanıyordum. aradan üç hafta geçti geçmedi, linkedln’de iş ilanı açmışlar: “elektrik elektronik yeni mezun pozisyonu.”

şöyle bir güldüm geçtim. stajyer olmasın o?
  • eminönü'nde bir telefoncuda incelediğim çift sim kart takılan modele sahip telefon barındıran, çalışan adama nerede yapılıyor bunlar soruma, "amerikan telefonu bunlar general electronics i biliyorsun de mi,beyaz eşyada dünya markası hani? işte onun telefonu bu çok ünlü "şeklinde pazarlamada sınır tanımayan bir cevapla dumurlara uğramama neden olan marka, birileri alsa da nasıl olduğunu öğrensek telefonlarının..
  • ince işlerin insanlarına göre tam. ayarlıyorsun, aramalarını çocuk, kadın ve erkek olmak üzere 3 ayrı tonla yapabiliyorsun. oynarken öyle kalmış annemi aradım, şaşırınca kadın anladım kapayıp yeniden aradım. kadın "şimdi bi adam aradı -naber anne dedi sonra kapadı telefonu." dedi ahahah
    sonracıma başka bi bölümünde fon sesi seçebiliyorsun. diyelim evdesin ama dışardayım diycen karşındakine, fondan sokak sesi, restoran sesi vs bi ton ses seçebiliyorsun. acayip. insanı üç kaada yönlendiriyor :)
  • tek kelime ile çöp olan marka. hani “daha yolun başında” falan deniliyordu zamanla daha üst segment ve kalitede ürünler çıkaracaklardı ama yine yok yine yok. vestel ve reeder’la elele vermişler “aha lan layığınız bu işte” der gibi telefon üretiyorlar.
    en üst modelinde sd 660 kullanıyor adamlar. sd845 veya ufacık bir inovasyonu sahip telefonu yok. birde 2.900 tl fiyat biçmişler gm9 “pro” modeline.
    xiaomi varken bunu kim niye alsın?
  • şaka değil, 1 yıl teknik serviste kaldı telefon. çalıştığı süre içinde aslında telefonları daş gibi bence. lakin bozulmaya görsün, 1 yıl yağğ 1 yıl bi' telefon teknik servisten gelmez mi ? kullanmam için telefon da vermediler..

telefonun ekranını ben kırdım, servise verdim. önce bi' 3 ay kaldı. 70 lira verdim. geldiği vakit şarj olmuyordu telefon. onların hatası, ben verdiğimde şarj oluyordu diye verdim, kabul etmediler şarj yeri kırılmış iç taraftan dediler. bi' yere düşürmüşsünüz dediler. dedim la telefon yeni geldi kamiller, siz muhakkak yanlışlıkla kırdınız.. kabul etmediler. öyle öyle 6-7 ay kaldı telefon serviste. yaptılar ama geri geldiğinde tuş akımındaki joyistik çıkıyor ve kapağın bi' tarafı yerine tam oturmuyordu.. ebenizin amı artık dedim yine verdim bi' 3 ay daha kaldı.. joyistik olmuştu ama kapak olmamıştı. lanet ettim japon yapıştırıcısı ile yapıştırdım.
  • her hangi bir üretim yapmayan şirket. sadece çin'den gelen parçaların montajını yapıyorlar: https://youtu.be/bypffv6vnjm

neden montajı türkiye'de yaptıklarını anlamadım. daha iyi bir kalite veya daha ucuz gibi bir avantajı yok. aklıma gelen tek neden politik ve vergi avantajı.

telefonlarda hiç bir inovasyon falan yok. zaten parça üretim ve tasarım bilgisi olmadığı için, tanım olarak imkansız.

lehim yaparak fark yaratmaya çalışan şirket.
  • bu ve bunlar gibi yerli firmalar karaktersizlik konusunda çıtayı arşa çıkardılar. şu 200 dolar muhabbetinden önce çıkarsalar 1000 lira edecek telefonlarını 2000 liraya satmaya çalıştılar. yemedi 1800e çektiler. şimdi her yerde 1600 lira. hâlbuki 200 dolar muhabbeti yurtdışı telefonlarını etkiliyor bunlara giren çıkan yok. böyle güzel güzel antipati topluyorlar. vestel bu antipatik hareketler sonucunda topu dikti üretimi bitirdi. hâlbuki gm 20 gibi bir telefonu 1200 lira civarında çıkarsa peynir ekmek gibi satacak bir firma. bu imkanları da var. yakında oppo olsun samsung olsun düşük fiyatlı modelleri ülke içinde üretecek. o zaman göreceğim ben sizin gibi şark kurnazlarını.
  • android one programına dahil olduğu halde güncelleme yayınlamayan, daha doğrusu yayınlayamayan elektronik komponent montajcısı firma. zamanında xda developers'tan çaldıkları gsi'ları "q beta yayınladık" diye yutturmaya çalışıp tüm dünyaya rezil olmuşlardı. yazılım konusunda o kadar kötüdürler ki çaldıkları koddaki fingerprint'leri bir kenara bırakın, yorumları silmeyi dahi beceremezler. koskoca firmanın yazılım geliştirme departmanı, iki yıl öncesine kadar, yeni mezun iki mühendisten ibaretti. şimdi nasıldır bilmiyorum.

o iki yazılımcıdan biri, bu, kod gsi araklama konusunda şaka yapılmasına dahi dayanamayıp önce insanları dava etmekle korkutmaya çalışmış, başaramayınca da "benim ekmeğimle oynuyorlar, çok üzerime geliyorlar ühühü" diye ağlamıştır.

buraları okuyorsanız, şu bkz'ı bırakmak istiyorum: (bkz: gözleri ela ama kod yazarken bela oluyor)
    kıppss ;)

velhasılı, yerli milli sevdalılarına hitap eder. aynı paraya, hatta daha ucuza, xiaomi, oppo modelleri varken tercih etmek, aptallık.
  • sahibinden.com'a ilan koysa, başlığına "güncelleme takıntısı olan aramasın" yazabilecek telefon markası.

android one'lı telefona hala neden güncelleme verilmediği açıklanmadı.
hesabın var mı? giriş yap