şükela:  tümü | bugün
  • sanırım türkiye genel müdürünün, ilgili linkte aşağıdaki açıklamayı yaptığına dair bir haber mevcut.
    ilgili link: http://ekonomi.haberturk.com/…larda-yerli-cep-olmaz

--- spoiler ---

yerli cep telefonu üretimini teşvik konusundaki çalışmaları da değerlendiren gölcü, şunları söyledi: “bu konuda devletten teşvik bekliyoruz. şu anda ithalattaki vergiler, burada üretmekten daha düşük. dışarıdan getirip, burada satarsanız, yerli üretime göre yüzde 10 daha ucuza geliyor. bu şartlar altında türkiye’de üretim, doğru bir iş modeli değil, ithalat daha uygun.”

--- spoiler ---

nasıl arkadaş ya. elin adamı dışardaki bir ülkede üretiyor. muhtemelen az da olsa oraya da vergi veriyor. o da yetmiyor lojistik hizmetlerine kat be kat daha fazla para ödüyor. ve aynı ürün bizim ülkemizde üretilenden %10 daha ucuza mal ediliyor. bir ülke üretmemeye bu kadar mı fazla zemin hazırlar. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
  • eminönü'nde bir telefoncuda incelediğim çift sim kart takılan modele sahip telefon barındıran, çalışan adama nerede yapılıyor bunlar soruma, "amerikan telefonu bunlar general electronics i biliyorsun de mi,beyaz eşyada dünya markası hani? işte onun telefonu bu çok ünlü "şeklinde pazarlamada sınır tanımayan bir cevapla dumurlara uğramama neden olan marka, birileri alsa da nasıl olduğunu öğrensek telefonlarının..
  • ortalama 150 dolarlık telefonun %25 ötvsi ve %25 kdv sini eklerseniz, bir de gümrük vergisi muhabbeti var hiç girmiyorum. yaklaşık maliyeti zaten 250 dolarlara geliyor. bunun bir de servis hizmeti, garanti için teknik servisi, onların çalışanı kirasını da eklerseniz 300 dolarlara geliyor.

zaten 300 dolar 1000 tl nin üzerinde ediyo daha kar edecek bu herif. adamın sattığı gm5plus ta 3gb ram, ön kamerada flaş type-c hızlı şarj falan vardı keza salt android her zaman en güncel versiyona sahipti. olası sorunda profilo teknik servisi aynı günde tamir edip geri veriyordu.

bunları düşünmeden aliexpressle kıyaslamak komik kalıyor. yiğidi öldür hakkını yeme demişler.

edit : lostdiary bilgilendirdi, bir telefonun yurtiçinde çalışması için ödenen bir imei zımbırtısı da varmış. trt radyo bandrolüne girmeyi bile unutmuşum bak.
  • ince işlerin insanlarına göre tam. ayarlıyorsun, aramalarını çocuk, kadın ve erkek olmak üzere 3 ayrı tonla yapabiliyorsun. oynarken öyle kalmış annemi aradım, şaşırınca kadın anladım kapayıp yeniden aradım. kadın "şimdi bi adam aradı -naber anne dedi sonra kapadı telefonu." dedi ahahah
    sonracıma başka bi bölümünde fon sesi seçebiliyorsun. diyelim evdesin ama dışardayım diycen karşındakine, fondan sokak sesi, restoran sesi vs bi ton ses seçebiliyorsun. acayip. insanı üç kaada yönlendiriyor :)
  • şaka değil, 1 yıl teknik serviste kaldı telefon. çalıştığı süre içinde aslında telefonları daş gibi bence. lakin bozulmaya görsün, 1 yıl yağğ 1 yıl bi' telefon teknik servisten gelmez mi ? kullanmam için telefon da vermediler..

telefonun ekranını ben kırdım, servise verdim. önce bi' 3 ay kaldı. 70 lira verdim. geldiği vakit şarj olmuyordu telefon. onların hatası, ben verdiğimde şarj oluyordu diye verdim, kabul etmediler şarj yeri kırılmış iç taraftan dediler. bi' yere düşürmüşsünüz dediler. dedim la telefon yeni geldi kamiller, siz muhakkak yanlışlıkla kırdınız.. kabul etmediler. öyle öyle 6-7 ay kaldı telefon serviste. yaptılar ama geri geldiğinde tuş akımındaki joyistik çıkıyor ve kapağın bi' tarafı yerine tam oturmuyordu.. ebenizin amı artık dedim yine verdim bi' 3 ay daha kaldı.. joyistik olmuştu ama kapak olmamıştı. lanet ettim japon yapıştırıcısı ile yapıştırdım.
  • tek kelime ile çöp olan marka. hani “daha yolun başında” falan deniliyordu zamanla daha üst segment ve kalitede ürünler çıkaracaklardı ama yine yok yine yok. vestel ve reeder’la elele vermişler “aha lan layığınız bu işte” der gibi telefon üretiyorlar.
    en üst modelinde sd 660 kullanıyor adamlar. sd845 veya ufacık bir inovasyonu sahip telefonu yok. birde 2.900 tl fiyat biçmişler gm9 “pro” modeline.
    xiaomi varken bunu kim niye alsın?
  • telefonun herhangi bir özel ayarlamalarında*** sorduğu şifresi*, satın aldığınız telefonun kutusunun herhangi bir kitapçığında bulunmayan, nihayetinde denemeler sonucu bulacağınız 1122 olan telefon markası.

not: evet bugüne kadar ki tüm modellerinde.
  • discovery modelini çıkarmadan önce batmanın eşiğine gelen firma.fakat discovery'i bir çıkardılar tam çıkardılar.adamlar şuanda ciddi anlamda para basıyor.ayrıca reklam yapmayı iyi biliyorlar.discovery ilk çıkacağı zaman forumlarda kendi adamlarına konu açtırdılar, günlerce telefon hakkında tartışıldı vs.sonra ilk parti telefonlar geldi ve satıldı.ilk parti bitince 15 gün boyunca yeni telefon satışı yok zira elimizde telefon kalmadı dediler.tabi ne oldu ? 15 gün boyunca firmanın reklamı beleşten özellikle donanımhaber'de çok iyi yapıldı.fakat artık işin uyanıklığına kaçmaya başladılar.mesala ilk gelen discovery telefonların ekranı ips ekranken, sonradan gelenler sıradan tft ekrana sahip.yani nasıl olsa biz ismimizi duyurduk her türlü satarız diyorlar sanırım.
  • tablet ve telefon üretip mobil sitesi olmayan firma.

http://tr.generalmobile.com/
  • ben bu markayı hep general motors'un yan dalı diye hatırlıyorum nedense. meğer türk firmasıymış alakası yokmuş.