• bir discovery ve arkasından da 5 plus kullanıcısı olarak gm 8 alacaklara bir değerlendirme ile yardımcı olmak istedim. öncelikle discovery telefonumda herhangi bir sorun yaşamadım ancak pek çok telefonda kronik bir şarj soketi sorunu olduğunu biliyoruz. bu telefonda herhangi bir sorunla karşılaşmadığım ve standart bir kullanıcı olmam sebebiyle ben de gm 5 plusı da almaya karar verdim. ancak sonradan fark ettiğim discoverynin de 5plusın da wifi algılama gücünün diğer telefonlara göre oldukça zayıf olduğu. ayrıca discovery de zaman zaman wifiden kopma sorunu görülüyor. farklı bir akıllı telefon kullanmadığım için bir samsungla kıyaslayamıyorum. belki diğer telefonların da farklı modellerinde aynı sorun vardır. gm 5 plusı 999 tl kampanyası ile aldım. ılk dönemlerde klavye donması yaşadım aylar sonra nasıl olduysa bu sorun gitti. bir kere de şarj soketim bozuldu. bu da aldığımdan yaklaşık 9 ay sonra oldu. ama servis halletti. bunun dışında 1yıl dolana kadar bir sorun yaşamadım. telefonun arayüz kullanımı bana samsung j7 gibi telefonlara göre daha kolay geldi. fiyatı da uygun olduğu için almak mantıklı duruyor. bu gün gm 8 de aynı fiyata satılıyor. ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki o da; -telefonu şikayetim varda aratacağınızda göreceğiniz gibi- telefonuma buhar temas etti. kılıfı da olması sebebiyle bu buhar su olmuş. ve normalde bu kadar nemden telefonun bozulmaması gerekirken telefonum bozuldu. ve servise gittiğinde benden 710 tl istendi. evet şuan 850 tl fiyatı olan telefona neredeyse yenisi kadar fiyat söylendi. sebep parça pahalıymış. kardeşim sen bu telefonu ucuza mal ettiğin için ucuza satıyorsun da nasıl parçası pahalı oluyor az mantıklı düşünsen keşke. neyse bir de yetmezmiş gibi müşteri temsilcisi bana size bir kolaylık yapalım ve bir üst modeli -gm6- indirimli verelim dedi. ındirimli fiyat bu güne özel 739 ama yarın olmaz hemen karar verin yarın 1100 olacak diyor. gel de bu adama bir şey deme. gm 8 999dan satışa sunulacakken gm6 nasıl 1100 olsun güzel kardeşim. bir de piyasa fiyatı bu zaten. bana indirim ayağına tekrar bir tane daha telefon satmaya kalktı kısaca. bence düşünenler eğer telefonun bozulmayacağına eminlerse alsınlar ancak bozulursa artık yaptıramayacaklarını da bilsinler. ve bir de telefonun sıvı hassasiyeti var. servisteki adam yağmurda konuşarak yürüseniz bile su kaçabilir dedi. ne kadar güzel açıklama. tamam su geçirmez diye almadık da güzel kardeşim telefonu yağmurlu havada ıslanır güneşte ısınır diye kullanmayalım mı yani önerin nedir.

edit: telefonun servis sorunu ilgili entrym sonrası teli geri aldım. sıradan bir telefoncu 710 lira anakart ve ekran değişecek denen telefonu 200 liraya sadece ekranı değiştirerek yaptı ve gayet çalışıyor. koskoca servis telefonun anakartının yanmadığını anlayamıyor mu yoksa müşteriyi mi kazıklıyorlar anlamadım. başına gelen vs varsa örnek olay olsun diye yazdım.
  • webtekno sağlamlık testinde arkadaki yazıları bozuk para ile kolayca silinebilen, en ufak zorlamada yamulan ve tam tersi yöne zorlayıncada yamulması düzelen telefondur.

https://www.youtube.com/watch?v=ckyp-pgrrwo

malzeme kalitesi rezalet ötesi.
  • gm 6 dan sonra general mobile gm 5 plus tan daha iyi olamayan bir gm serisi telefon daha
  • geçen hafta n11'den 1250 lira civarına 64gb rom 4gb ram olan versiyonunu aldığım telefon.

öncelikle yakın geçmişte kullandığım telefonları yazayım:

- iphone 6s plus (eşime verdim)
    - iphone 6 (iş telefonu halen kullanıyorum)
    - samsung galaxy s5
    - iphone 4s
    ...

bu telefondan beklentim zaten iş telefonu var, özel kullanım için birkaç sosyal app, whatsapp, medium, spotify, bankacılık appleri... çalıştırsın. kamerası da anlık vasat foto çeksin (adam akıllı fotoğrafı dslr full frame makine ve janjanlı lenslerimle çekiyorum) yeter diyerek bir beklenti ile aldım.

bir haftalık izlenimim:

- eski kura göre nasıl bilmem ama şu anki döviz kuruna ve diğer telefonlara bakarsak benim beklentilerimin çooooook üzerinde bir deneyim yaşattı bana.

- fotoğraf vasatın belki biraz üzerinde ama zaten telefon bu.. ışık problemi olmayan yerde sıkıntı yok. düşük ışıkta utanarak denemedim zira bu konuda fikrim sabit: fotoğraf gibi fotoğraf telefonla çekilmez...

- ekran görüntüsü berrak ve tatmin edici

- android one şiirsel ( ekrandaki aptal sabit google search bar haricinde...)

- bataryası ile ben sabah 100% ile başlayıp gece %3-5'i buluyorum.(yolda birer saat git gel aktif kullanıyorum- youtube falan...

- ekranı iyi geniş, sadece şu en alttaki kontrol butonları olan satır çok boktan. full ekran videoda ekran çözünürlüğü tam ekran olmuyor bu nedenle. göze batıyor bu biraz ama dedim ya fiyat/performans... bu hiçbir şey

- dayanıklılığı bilmiyorum göreceğiz bakalım.

- teknik servis ve satış sonrası hizmeti de göreceğiz..

ama şunu söyleyebilirim (eminim general mobile çalışanları da bu yazdıklarımı okuyordur):

general mobile bu fiyata gerçekten oldukça kullanışlı bir ürün çıkarmışlar. benim ilk general mobile telefon deneyimim. eğer bu performans devam ederse, bundan sonra alacağım her telefonda "general mobile'ın hangi ürünü var" diye bakarım.

aynı durumu xiaomi'nin aldığım birkaç ürününde de yaşamıştım...

not: işbu entry kullanım süresi uzadıkça update edilebilir.

edit (8 aylık kullanım):
    - telefonda özellikle android 9 ile eskiye göre yavaşlama emareleri görüyorum.
    - ana ekran uygulamalarına dokunduğunda uygulama açılmıyor veya ana ekranda bir kare oluşup kalıyor. bu iki durumda ana ekrandan diğer uygulamaların olduğu ekrana kaldırdığınızda bu problem kalkıyor. bu sıkıntıyı general mobile whatsapp destek e bildirdiğimde telefonu sıfırla dediler. sıfırladım. kare durumu düzeldi gibi ama diğer uygulama kısa yollarının hissizleşme durumu hala var.
    - çocuk doğduktan sonra anlık fotoğraf çekimi ihtiyacı doğunca telefonun kamerasının özellikle hareket eden ve ev ortamında çok ışıklı (parış parıl patlamayan) iç mekanda tamamen çuvalladığını görür oldum.

şuan için parasını hakediyor mu? türkiye'deki telefon fiyatlarına bakarsak hakediyor. yalnız şu sıralar satıp elveda etmeyi düşündüğümden benim için çok da bir artısı olmadı zira iphone gibi en az 3 sene taşıyamadı beni...

edit 2 (8 ay 1 hafta sonra): format atmama, tamamen sıfırlama sonrasında, cihaz ciddi olarak yavaşladı. tavsiye etmiyorum. ucuz etin suyu... pişmanım...
  • bu telefonda pie ile başlayan bir sorun var. bazen chrome sekmeleri arasında bile dolaşırken dönülen sekmeyi tekrar yüklüyor. başka bir uygulama açılmışsa önceki uygulamayı kapatıyor. telefonu kullanmak işkence haline geliyor. sanki 512 mb, ne bileyim 128 mb ram varmış gibi davranıyor.

daha önce de araştırıp sorunu çözememiştim. az önce bir çözüm buldum denedim. şimdilik sorun çözülmüş gibi. o yüzden burada da paylaşmak istedim.

"çözüm pil optimizasyonu.
    1- ayarlar
    2- uygulamalar ve bildirimler
    3- gelişmiş
    4- özel uygulama erişimi
    5- pil optimizasyonu
    6- üstteki yeşil bölmeden tüm uygulamalar
    7- sorunlu uygulamayı bul üstüne tıkla ve optimize etme seçeneğini tikla
    8- telefonu yeniden başlat"

çözümü şu linkten aldım:
    https://mobile.donanimhaber.com/…paniyor--137104315

ben sık kullandığım tüm uygulamaların optimize seçeneğini kapattım.

bu sorun pil daha uzun süre gitsin diye var ama sonuçta başarısız bir şekilde işliyor. uygulamalar pili sömürmesin diye arkaya geçen uygulamayı bir saniye sonra kapatıyor. kardeşim o zaman ram niye var? sömür kardeşim şu rami de pili de. kullan ya. 3210'da chrome çalıştırır gibi tel kullanıyoruz mal gibi.

bunu adı pil optimizasyonu değil bunun adı beceriksizlik. general mobile'dan daha çok google suçlu, zaten başka markalarda da varmış. inşallah uzun vadede de işe yarar.
  • iphone 6' mı hacamat ettikten sonra aldığım telefon. şu an için memnunum.
    hafif, zarif şu an için kasmıyor. inş böyle devam eder. bişeyler olursa eklerim buralara artık.

edit 1: bazı uygulamalar kilitleniyor ve kapanıyor. whatsapp da aldığım resimleri bazen açamıyorum, whatsapp kilitleniyor ve kapanıyor. silip tekrar yükledim faydası olmadı. yanlış seçimmi yaptım acaba? (19 mayıs)
    edit 2: bu sikik telefon birgün kafasına göre resimlerimi siliyor, diğer gün menümü , başka bir gün de telefon melodilerini değiştiriyor. bir sabah kalkıyorum her bir bok değişmiş ak. uzak durun derim. ilk fırsatta değiştiricem. uğraşamam bu bu bokla. (14 haziran)
    edit 3: yaklaşık 2 ay süren dokunmatik ekran donması sorunu son güncelleme ile giderilmiş gözüküyor. inşallah tekrarlamaz. (30 kasım)
    edit 4: gelen güncellemelerle sorunsuz kullanıyorum. takılma ,kilitlenme, donma vb. yok. 1000 tl ye aldım. karşılığını aldımmı ? sanırım aldım ( 12 ocak 2019)
    edit 5: pasaporta işletme masrafı 1500 tl oldu. telefonuma iyi bakmam lazım. beklediğimden iyi çıktı vallahi. ( 19 temmuz 2019)
    edit 6: beni göt eden telefon, şubatta 2 sene olacak. canavar gibi sorunsuz çalışıyor. ilk başlarda sorun çıkarsa da gelen güncellemelerle gayet keyifli bir şekilde kullanıyorum. bundan sonraki telefonumda gm olabilir bu gidişle. 11 kasım 2019
  • general mobile discovery kullanan ve hala general mobile 5 plus d kullanan biri olarak kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ettiğim telefon markası ve modeli. android one projesi'nde var oldukları halde güncelleme getirmezler. şarj girişi kronik olarak sorunludur. şarjı çok çabuk gider. bunun yerine meizu, xiaomi, huawei veya oppo alın.
  • işlemci: snapdragon 435
    hafıza: 3-32/4-64 (ek olarak hafıza kartı desteğide var)
    ekran: 5.7¨
    çözünürlük: 1440*720p
    pil: 3075ma
    ön kamera: 13 mp, flaş, portre modu ve otofokus mevcut.

*kutu içerisinde silikon kılıf çıkacak.

3 gb ram 32 gb depolama olanı 1.000 tl, 4 gb ram ve 64 gb depolamaı olanı ise 1.100 tl. fiyatlandırma aşırı saçma olmuş. 100 lira fark varsa 3 gb ramli model hiç çıkmamalıydı.
  • şaka gibi, yine android one projesine dahil olan ve çok daha iyi donanıma sahip xiaomi mi a1 fiyatına satılmaya çalışılan telefon.
hesabın var mı? giriş yap