şükela:  tümü | bugün
 • gans, 2014'te (bkz: ıan goodfellow) ve silah arkadaslari tarafindan su paper ile tanitildi. mimarinin icinde 2 farkli model var generator ve discriminator, generator surekli yeni data uretmeye calisir, discriminator ise generator tarafindan uretilen datanin gercek olup olmadigina bakar. zamanla generator sahte data uretmekte uzamanlasirken discriminator ise sahteyi gercekten ayrimakta uzmanlasir. genelde kalpazan-polis ornegi verilir konuyu high level anlatmak icin. sonucta boyle, boyle ve soyle cok guzel uygulamalar ortaya cikar.
 • 2014'te ian goodfellow'un başını çektiği kanadalı bir araştırma grubu tarafında ortaya atılan bir fikirdir. ian goodfellow bu fikrin sonucunda 2017'de innovators under 35 seçilenlerden biridir. facebook ai direktörü yann lecun bu fikirden övgüyle bahsetmiştir. fikrin mimari ian goodfellow google brain takımında staff researcher olarak çalışmalarına devam etmektedir.

  standart üretici ağlardan ayrıldığı nokta sistemde üreticiye ek bir ayrıştırıcı bulunması ve üreticiden gelen fotoğrafları gerçek ya da sahte olarak ayırmasıdır. bu sayede üretici ağ nasıl daha gerçek görünen fotoğraf üreteciğini öğrenmektedir.

  generative adversarial networkler ya da kısaca ganlar üretilmesi gereken distribution'u öğrenmeye çalışıp oradan örnekler üretmeye çalışır.

  vanilla gan'lar eğitim esnasında stabilite sorunu yaşamaktadır. bu sorunların üstesinden gelmek için wasserstein gan, began gibi fikirler çıkmış ve eğitimi stabilleştirmek için çeşitli yöntemler denenmiştir ve denenmektedir.

  bir kaç güzel gan makalesi

  https://arxiv.org/abs/1611.07004
  https://arxiv.org/abs/1612.00005
  https://arxiv.org/abs/1703.10593
  https://arxiv.org/abs/1511.06434
 • (bkz: deepfake)
 • (bkz: autoencoder)
 • style based gan

  var olmayan insan yuzu yaratma cok cilgin yerlere gelmis. artik ayirt edilemiyor. adamlar bunun uzerine bir de fake yuz database'i yapmislar bu teknikle.
 • çekişmeli üretici ağlar ya da üretici çekişmeli ağlar şekilde türkçeleştirilen yapay zeka türü. covid-19 tedavisi araştırmalarıyla ilgili insilico medicine firmasının çalışmalarını konu alan yapay zeka corona virüs tedavisini bulabilir mi? haberi incelenebilir
 • bunların ürettiği dönüşümlü resimler kadar korkutucu hiçbir şey daha görmedim. yani aslında hiç var olmayan insan suretlerini oluşturabilmek, bir düşünce olarak bile feci bir şey. dahası, bunların video halinde üretilebilmesi.

  gelecek, insanın robotla hakiki insanı ayırt edebilmesine dair sonsuz olasılıkla bizi bekliyor. keşke hayat bu kadar karmaşıklaşmış olmasaydı. velhasıl insan işte, illa babil kulesine çıkacak.
 • sözlükte bir yazar sayesinde öğrenmiş olduğum teknoloji. bildiğimiz yapay zeka olayı aslında bu gan teknolojisi.

  yeni yüzler yaratmada, pix2pix yani resim dönüşüm işlemlerinde, yeni şarkı yaratmada vs... daha birçok mükemmel şeyde kullanılıyor.

  çok süper bir proje için öğrenip projeye implement etmeye çalışıyorum ancak hayvan gibi zor mimarisi var. normalde kendi yazdığım neural network framework'unu kullanacaktım ama yetersiz kaldı. framework olarak tensorflow ve pytorch arasında kaldım. pytorch'un java desteği daha güzel geldi ama tensorflow da mükemmel ötesi bir kütüphane.

  yok efendim generator bir veri üretiyor bunu discriminator yakalıyor. efendim bu veri encode edilmiş durumda decode edeceksin. shape zıkkımı zaten çok değişken. hakkında bilimsel entry yazabilecek kadar iyi bilmesem de ezbere rahat bir network geliştirebilirim diye düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap