şükela:  tümü | bugün
  • canlılarda bulunan genlerin, o canlıların gözlemlenebilir tüm biyolojik ve psikolojik karakterini belirlediği inancıdır.
  • doganizi temelde atalariniza borclu oldugunuzu soyleyen gorus. ornegin, "cabuk ofkelenmenizin nedeni budur. atalariniz da cabuk sinirlenirdi ve bu sizin dna'nizda var. ustelik irlandalisiniz, irlandalilarin dogasi boyledir iste." gibi.
    kaynak: (bkz: the 7 habits of highly effective people)
  • bünyesinde hatalar bulundursa da sosyal bilimleri yakın bir gelecekte etkisi altına alması muhtemel bir başlıktır. bu bakış açısını doğrulayan nitelikte çalışmalar başta biyoloji, psikoloji ,(nöro bilimler) ve antropoloji dünyası olmak üzere çeşitli alanlardan gelmektedir. sosyoloji de genel olarak karşı çıkılıyor olsa da temel bilimler ve antropoloji gibi (fen ve sosyal bilimler arasında) interdisipliner alanlar tarafında desteklenmektedir
    (bkz: sosyobiyoloji eleştirileri)
  • genotipin fenotipi belirlediğini savunan düşüncedir. epigenetik, genomik imprinting, penetrans gibi kavramlar nedeniyle güçlü genetik determinizmden söz etmek mümkün değil. yani fenotip üzerinde hem genetiğin hem çevrenin etkili olduğu kesin fakat hangisinin daha etkili olduğu tartışma konusu. ayrıca sadece çevrenin genlerin işleyişi üzerindeki etkisi değil aynı zamanda genlerin çevre üzerine etkisi de tartışılmalı sanırım.
  • genlerin çevreye etkilerini güzel yurdumda açık seçik şekilde gözlemlemek şanssızlığına maruz kalan biri olarak haddim olmayarak bu başlığa yazma cesaretini gösterdim. affola.