1. halk arasında ırsi özellikler olarak da anılan, bireyin ya da organizmanın biyolojik yapısına ilişkin dnalarının içinde depolanmış bilgilerin bir nesilden diğerine aktarılması olayıdır.
  2. bu konuda ailemden bana kalan miras değil,olsa olsa borç olur..anne tansiyon hastası ve yüksek kolestrollü,baba kalp ve şeker hastası..babaanne alzheimer,dede prostattan sizlere ömür..seç beğen al..50'yi görürsem kına yakıcam..
  3. kendim için konuşmak gerekirse hastalık olarak henüz belirti bişi yok ama kesinlikle en sağlam olanı "arnavut damarı" dır.
  4. ileride çocuklarım olursa, onlara benimkilerden hangilerinin geçeceğini merak ettiğim kalıtsal özellikler. ailemden bana geçen ve geçmesi muhtemel mirası inceleyelim:

-kısa boy
    -bir erkeğe göre küçük ama güzel el ve ayaklar
    -aşırı zayıf ve minyon vücut yapısı
    -kanser olması muhtemel bir bünye (2 halam, 2 teyzem ve annemde çeşitli kanser türleri tespit edildi.)
    -baba tarafımdan gelecekte ortaya çıkmasını beklediğim hiper tansiyon, şeker hastalığı
    -mevcut bünyemde bulunan ama anne tarafımdan gelen taban çökmesi, boyun düzleşmesi, bel düzleşmesi
    -yaşımdan 7 yaş küçük gösteren vücut yapısı

bunlara benim yaşam biçiminden gelen ve genlerimi modifikasyona uğratması muhtemel hareketlerimi ekleyelim:

-11 senedir düzenli yapılan spor
    -alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanmamak
    -çay ve kahve icmemek
    -et ağırlıklı beslenme tipi
    -asitli içecekler

sonuç ne olur bilemem ama eğer bir gün çocuğum olursa ben de güzel kalıtsal özelliklerle donatılmış olmasını isterim. hani kendi 1.40lık boyuna bakmadan lafa gelince "sadece doğacak çocukları için" 1.90 lık, yakışıklı ve zeki erkek isteyen hatunlar var ya: onlara da kafam girsin.

not: kafam vücuduma göre bayağı büyük...
  5. miras denince insanların aklına hep bol para, iyi, refah sağlayan şeyler gelir ya...
    cık, yok arkadaş...
    bana göre genetik miras, anne ve babanın çocuklarına hayatları boyunca atabilecekleri en büyük kazıktır.
    kendimden örnek vermem gerekirse... bir kere alerjik reaksiyonlarım bu genetik mirasın en nadide ürünüdür. ota boka alerjimin olmasının esas sebebi dedemin annemi babama vermesiyle başlamıştır ne yazık ki... ah dede ah! neyse ötekisi kömür siyahı bir türlü rengini açamadığım saçlar... evet, bunun suçlusu tamamen annemdir.
    neyse ki gözler babama çekmiş de badem badem olmuş yoksa anneminkine benzese yemin ederim beni moğol zannederdi herkes.
    daha anlatacağım ne fiziksel sorunlara sahibim ama.
    miras işte, reddetsen olmuyor reddetmesen olmuyor.
    kahrolası yanlış sperm ve yumurta ne yaparsın?
  6. sadece fiziksel görünümden ibaret olmayan şey. kardeşimin anaokulu fotoğraflarına bakıyorum, annelerimiz farklı olmasına rağmen neredeyse aynı şeyleri yaşıyor olmamız başka nasıl açıklanabilir bilemiyorum. her ne kadar ebeveynleri "lider ruhlu bizim oğlumuz" iddiasında çokça bulunsa da, kenarda kalmış "benim ne işim var burada" şaşkınlığındaki bakışlar; ebeveyn ihmalkarlığı sebebiyle herkesin kostümlü geldiği partiye günlük kıyafetlerle gelmiş olmak ve de en önemlisi sürekli hasta olunmasından dolayı okula 2 gün gidip üç gün gidemiyor olma gerçeği. teknoloji değişsin, tıp bu kadar ilerlesin ama bizim hastalıklı genetik mirasa bir türlü çare bulunamasın, yok böyle bir şey. aradan neredeyse 30 yıl geçmiş efendiler, halen aynı dertlerle uğraşıyoruz, utanın lan kendinizden. bir de babam gidip hep aynı cins kadınlarla mı evleniyor nedir anacım, çocuğa bir kostüm alamamış, ne kadar içinde kalmıştır yavrumun*.

edit: yarın ilk iş gidip çocuğa bir örümcek adam kostümü alacağım.

büdüt: içimden ileride çıkacak olan görümceden ben bile korktum yemin ediyorum ki. allahtan bayağı yaşlı olacağım, herhalde 60-70 yaşlarında artık cadalozluğum kalmaz pek.
  7. insanın hayatının t0 anında yiyebileceği en sağlam kazık veya kendisine geçilmiş en güzel kıyak.

genetik miras hakkında bilgi verin