şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: walter bishop)

  allah sonumuzu ona benzetmesin

  tanım: yalnızca bilim-kurgu film/dizi lerinde olacak önerme
 • (bkz: gattaca)
 • (bkz: genius sperm bank)

  bu olay 1980 ile 1999 yılları arasında gerçekten yaşanmıştır. robert klark graham adında bir adam sadece belli bir iq seviyesinin üzerinde donörleri kabul ediyordu ve bu donörlerin arasında nobel ödülü almış meşhur insanlar da mevcuttu.
  yanlış hatırlamıyorsam annelerin de belli bir iq seviyesinin üzerinde olması gerekiyordu, bu donörlerin çoğunun belli bir sanat dalında da üstün yetenekleri vardı.

  geçen sene bunun belgeselini izlemiştim ve bu yöntemle dünyaya getirilen çocuklarla konuşmalar yapmışlardı, bu çocukların çoğu da bir sürü konuda yetenekliydiler.

  vikipediden baktığıma göre 218 çocuk bu yollarla oluşturulmuş.

  *bahsettiğim belgesel the discovery channel'ın genius sperm bank adlı 2004'te yayınlanmış bir belgeseli.

  edit: ek olarak kendi görüşümü belirtirsem yapılması dahilinde insanlığın sonunu getirme konusunda hızlanmış bir adım olur. zaten zamanında yapılan bu sperm bankası olayının yasaklanmasının sebeplerinden biri bu biri de bunun bir çeşit ayrımcılık olması.

  uzmanlar zaten kuşakları x, y, z olarak ayırdılar ve y kuşağının x kuşağına nazaran daha hırslı daha yaratıcı tipler olduğu kanıtlandı. 2000 ve sonrası doğumluları kapsayan z kuşağı zamanında herkesin gözünü korkutan y kuşağına göre çok da öte bir toplum olacak. teknolojinin ilerlemesiyle benim iki yaşındaki akrabam bile resmen benden iyi ipad kullanıyor, bu yeni nesil çocuklar doğdukları an süper bir teknolojiye yetişiyorlar.

  şimdi düşünün ki dahi çocuklar yapmak için sperm bank olayı bir işe kalkışılıyor ve ilk başta düşük zekalı sonra da normal zekalı derken iq'su belli bir seviyenin üstünde olmayanlar toplumdan eleniyor. dünya daha iyi değil daha köyü bir yer olur, belli bir iq'nun üstünde olan adam bazı işleri yapmayı kendine yediremeyecek, oysa normal yolla üreme sayesinde dünyada her çeşit mesleğe yönelim oluyor. çalışma aşkıyla yanıp tutuşan adamların hor gördüğü meslekleri kimse yapmazsa vay halimize. dünyadaki tüm bireyleri benzer zeka seviyesine getirmeye çalışmak da budur, herkesi aynı kefeye koymak gibi bir şeydir.

  tehlikelidir, yapılmamalıdır.
 • insanoğlu hangi işin doğalına müdahale etti de oradan insanlık için hayır çıktı? sonucu başından belli olan iş.
 • insanlığın kendini modifiye etmesi.
 • bilimsel ve sosyal ilerlemelerde çığır atlatabilecek bir gelişme olur eğer başarılabilirse. etik metik hikaye yapın gitsin. 7 milyar insanın %99'u salak olunca, haliyle etiğin pek bir anlamı kalmıyor.

  evrende yayılıp koloni kurmamız bir kaç milyon yıl alacakken böyle bir gelişmeyle ve gerekli yardımla birkaç yüzyıl içinde gelişmiş bir insan uygarlığı kurabiliriz.

  böylelikle mükemmel dünya düzenine de yaklaşmış oluruz. tabi olaylar "cesur yeni dünya" kitabına ilerlemezse.
 • 7 milyar insanın %99'u salak olduğunda asıl etik vs. ihtiyaç duyulur.
 • çeşitliliği ortadan kaldırır ve bu dahi insanlar sadece tek bir alanın ilerleme kaydetmesini sağlar. ha şu olur bak dahi insan oranını yüzde 1 den yüzde 10 a çıkartalım ve bu oranı sürekli fakir ailenin çocuklarında uygulayalım. bu sayede zenginlik her insana eşit dağılmış olur.