şükela:  tümü | bugün soru sor
 • leyla ile mecnun kazanacağı karşılaşmadır.
  geniş aile iyiydi hoştu ama artık bu işleri gençlere vermek lazım, yeni başlayanlara yol açmak lazım.
  geniş aile benim için artık son kullanım süresini aşmıştır.
 • her türlü geniş aile'nin alacağı karşılaşmadır. çünkü geniş aile çok daha incecidir. leyla ile mecnun daha avantajlıdır çünkü reyting kaygısı olmayan bir kanaldadır ve rtük tepesinde değildir. bütün baskılara rağmen geniş aile kült espiri, ince espiri, aforizma ve tipleme bakımından üstündür.

  yine geniş aile, leyla ile mecnun'da yapılan espirilerin ve göndermelerin çoğunu zaten yapmış, yalamış yutmuştur. ayrıca geniş aile'nin ince dokundurmaları da daha incedir şöyle ki;

  http://www.uludagsozluk.com/e/7138132/

  taa gider erbakan'ın kardeşine bile dokundurur. sonuç olarak leyla ile mecnun izlenir, geniş aile gelecek nesillere aktarılmak üzere arşivlenir.
 • üçüncü sezonunu dolduran bir dizi ile ilk sezonundaki bir diziyi karşılaştırmak pek doğru olmasa da şu anki halleri ile leyla ile mecnun her türlü döver.
 • leyla ile mecnun dizisinin kazanacağı açıktır.
 • geniş aile yer yer absürtlüklere rastlanan klasik bir komedi dizisidir evet ilk sezonu çok komikti, kahkalar atarak izledik ama güldürme işi replikler üzerine kuruluydu. özellikle cevahirin ulviye söylediği laflar, bir de mürsel karakteri cidden başarılıydı ama o kadar. klasik türk komedi dizilerdinden tek farkı çok daha komik olmasıydı. bu sebepten özellikle stara geçtikten sonra eldeki malzeme bitince iyice sıradanlaştı. cevahir-ulvi diyalogları, mürselin garip hareketleri artık sıkıcı gelmeye başladı izleyiciye ve izleyici sayısı çok büyük bir hızla azaldı. öyle ki ekşi sözlükten örnek verecek olursak dizinin ilk sezonunda bölüm başına iki yüz'e yakın entry girilirken, stardaki sezonunda son bölüm haricinde bölüm başına girilen entry 50 civarını zor görmüştür.

  leyla ile mecnun'daysa gerçekten böyle bir olay yok. evet karakterlerle özdeşleşmiş bazı hareketler, replikler var ama her bölümde birbirinden farklı şeylere gülüyoruz. bir bölüm uzaylılar kaçırır, bir bölümde mahalledikleri manyak bir bilimadamı klonlar, başka bir bölümünde dünyaya göktaşı çarpar vs vs. yani leyla ile mecnunda hem malzeme daha geniştir. hem de her bölüm farklı bir karaktere, farklı bir olaya gülersiniz. geniş ailenin ben bu açıdan leyla ile mecnunla yarışabileceğini düşünmüyorum. bir dönem çok güldük, karnımıza ağrılar girdi ama bundan beş sene sonra kimsenin ''yaa bir geniş aile vardı'' diyeceğini sanmıyorum. zaten şimdiden unutuldu desek yeridir.

  leyla ile mecnun'un yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı türkiyede karşılaştırılabileceği tek dizi kaygısızlardır. komik bulursunuz, bulmazsınız önemli olan nokta bu değil. kaygısızlar tarz olarak leyla ile mecnun'a benzeyen ve leyla ile mecnunla yarışabilecek tek dizidir.

  son olarak mecnun bu karşılaştırmaya nasıl bir tepki verir: ''geniş mi aile ?''
 • bu iki dizinin kıyaslanması bile "geniş aile" ekibine hakarettir.
 • uktedir: (bkz: yaran vs başlıkları)
 • geniş aile her şartta leyla ile mecnun'u geçer.

  geniş aile'de bir sürü komik insan vardı, durumdan ziyade karakterlerin esprileri ile leyla ile mecnun'u geçiyor.
 • kalite yönünden kıyaslanabilir olmakla birlikte akıcılık yönüyle geniş aile'nin çok üstün olduğu karşılaştırma.