şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: herpes)
 • genital uçuk'un yani cinsel organda meydana gelen herpes'in tedavi edilmesi çok zordur ve özellikle erkeklerde meydana gelmiş ise cinsel birleşmeye engel olmasının yanında kişiliğin kendini aseksüel olarak görmesine kadar ilerleyebilecek sorunlara neden olabilecek bir virustur. üreme organında kaşıntılı ve ağrılı, uçuk şeklinde sivilceler görülür ve bunlar çok ağrılı yaralara dönüşür. bir iki gün içinde kendiliğinden geçse bile tekrar meydana gelecektir.
 • herpes simplex virus'unun (hsv) neden olduğu bir virüs infeksiyonudur. hsv tip i ve tip ii olarak iki çeşittir. özellikle tip ii genital bölgeyi, anus, kalça bölgesini, tip i ise genellikle ağız, yüz ve dudakları etkiler. yüz ve dudak infeksiyonu, uçuğu da kapsayan yüz herpesi ile sonuçlanır.hsv vücuda genellikle dudak veya genital bölge mukozasındaki bir çatlaktan girerek ilerler ve sinir gangliyonlarına oturur. bir kere sinir gangliyonunu tutan virüs, yaşam boyu orada kalır. virüs, hücre içine girdiğinde yaşamak için hücrenin fonksiyonlarını kullanır ve bundan dolayı hücrede harabiyete neden olur. bu harabiyetin karakteristik belirtileri ağrı, kabarcık, kaşıntı ve içi sıvı dolu kırmızı şişliklerdir. virüs bir kere vücuda girdiğinde, savaşmak için antikor dediğimiz savaşçılar oluşur. bunlar kanda bulunurlar ve bağışıklık cevabı için çok önemlidirler. genital herpesde nüksler her zaman ilk ataktan daha hafif seyreder.bu hastalığına sahip olan kişiler %60 oranında hastalıklarından habersizdirler.
 • kadinlarda kukunun ka$inti ile beraber $i$mesi.
  kuku normal haline geldigi zaman derisi soyulur (bkz: epidermis)

  bu rahatsizlik sonrasi azimli hasta kukusunun kalibini cikartabilir.

  (orjinal kuku kalibi kanti olarak saklayip kenarina da tarih atarsaniz n'kadar deforme oldugunuzu takip edebilirisiniz.)

  bilimsel bilgi ve cirkin fotolar cin: http://en.wikipedia.org/wiki/herpes_genitalis
 • görülme sıklığı ülkeden ülkeye değişmektedir. özellikle kuzey avrupa ülkeleri ve kuzey amerika'da sıktır. riskli cinsel ilişkileri olan gruplarda oran %70'lere çıkar.
  bu enfeksiyonun türkiye'deki sıklık oranları ise hsv1 %87, hsv2 %5 civarında.
 • (bkz: zovirax)
 • cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. gebelik sırasında geçirilen hastalık anne karnındaki bebeğe bulaşmaz. ama doğuma yakın dönemde ya da doğum sırasında geçirilen aktif bir enfeksiyon varsa, normal doğum sırasında bebeğe bulaşma riski yüksektir. bu nedenle normal doğum yerine sezaryen ile doğum gerçekleşmelidir.
 • cinsel yolla en sık bulaşan hastalıktır.hsv 2 yapar nadir olarakta hsv 1 izole edilebilir lezyonlardan
 • bazi insanlarin hayatlarinda basina hic gelmeyen ama bazi insanlari da ayda 2-3 kere ziyaret eden bir hastaliktir. tam olarak cinsel yolla bulasan enfeksiyon demek nekadar dogrudur bilinmez ama temas ana bulas seklidir. semptomlari ortaya cikmadigi icin hic de onemsemedigimiz bir hastaliktir cogu zaman ama tedavisi vardir!, tam kur olmasa da virusun yavaslamasina neden olur ve hastaligin belirtileri gittikce azalir. ayrica virus bulasti ancak belirtiler ortaya cikmadi diyelim yine de bulastirma ihtimali vardir. cinsel iliski sirasinda korunmak da yetmez cogu zaman cunku lezyonlar herzaman prezervatifin kapladigi alanda degil de disinda olabilir.
  en tehlikeli davranislar:
  - sevistikten sonra yapilmamasi gereken hareketler: ozellikle sevistikten sonra sarilip yatmak,
  - masturbasyon sonrasi elleri oraya buraya surmek,
  - ya da (bkz: vice versa)
  (bkz: kufurlu doktor recetesi)
 • supernaturalde bir bölümde yayınlanmış ve önemi hakkında esprili bir yaklaşımda bulunulmuş hastalık.

hesabın var mı? giriş yap