• çok kişiyle birlikte olmakla alakası yoktur. bir kez birlikte olursun hayatında ama yanlış kişi seçmişsindir ve bulaşmıştır. ülkemizde karadenizde kadınların çoğu rahim ağzı kanserinden ölüyor, hayatı boyunca kocasından başkasına dokunmamış ama adam gitmiş ruslarla yatıp kalkıyor, bu kadının neresinde suç şimdi? yargılamayın insanları diye diye dilimizde tüy bitti.
  • (bkz: human papilloma virus) ten kaynaklıdır.

kültürlenin lan!

prezervatif bile tam korumaz. hijyenle alakası yok yani.

siğil yapmayan modelleri de var bu virüsün ve rahim ağzı kanserine sebep olabiliyor.

bu sebeple kadınların smear ve hpv testi yaptırması önemli. geçtiğimiz günlerde hpv testi yaptırdım, negatif çıkmasının mutluluğuyla yazıyorum bu entryi:) böyle de yardımsever bir insanımdır.
  • ne kadar dusuncesizce seyler yazdiginizin farkinda misiniz sayin amciklar. hpv den bahsediliyor ve hpv sahibi insanlari aninda ne idugu belirsiz kisiler yapmissiniz. burayi cinselligi yeni kesfeden gencler de okuyor ve yaslari cok genc. bir seyler yazarken onlari da dusunseniz biraz diyorum. yarin bu gencler bir iliskisinden hpv alsa kendibkendine cozmeye calisip perisan olacak belki depresyona girecek. size bir sey diyemiyorum, layiginizi bulun.

benim soyleyeceklerim, genclere. dostlarim degerli romalilar, bakmayin siz bu ne idugu belirsiz tipleri, sex yapamamaktan beyinlerine kan gitmiyor. ola ki sigildir veya diger cinsel yolla bulasan hastaliklar olsun, herhangi bur sekilde bu tarz bir rahatsizliginiz olursa doktora gorunmeye sakin cekinmeyin. doktorlar bunun icin varlar. bu hastaliklar olmasaydi bu konunun uzmani doktorlar da olmazdi olayi boyle dusunun. genital sigiller ozelinde konusacak olursak, cozumu var sakin takmayin kafaniza. malesef ki hpv kondomla bile cogu durumda korunamadigimiz bir virus ama bagisikliginizi guclu tutarak, sporunuzu yaparak, sigara kullanmayarak bulasiyi engelleyebilirsiniz. ozetle tum virus ve bakterilerden bagisikliginizi yuksek tutarak onemli olcude korunabilirsiniz. tabi kondom da mutlaka kullanin.
    bir de hastaysaniz, bu grip olur, nezle olur ya da uykusuz veya cok yorgunsaniz sex yapmayarak da hastalik almayabilirsiniz.

nasil ki surekli grip, nezle, ucuk virusuyle karsilassak da her zaman hastalanmiyoruz ama yorgunken cart diye bulasiyor oyle dusunun.

bir de devletin karsiladigi hepatit asilarinizi vurulun mutlaka. ucretli asilarinizi da maddi gucunuz dogrultusunda olun. bir de grip asisi gercekten cok ise yariyor, varsa imkaniniz grip asisi da olun.

evet gencler tam bir ozetleyecek olursak, kondom kullanin ve bagisikliginizi guclu tutun. hasta iken kendi sagliginiz icin sex yapmayin. karsinizdaki icin degil yani.

yanlisim varsa duzeltmek isteyen dostlar olursa zevkle duzeltirim.
  • hpv çok kez belirtildiği üzere temas yoluyla bulaşır, dolayısıyla prezervatif kullanmak kesin çözüm değildir. ancak yine de bulaşma riskini azaltır. riski azaltan diğer önlemler şunlardır:

- partner sayısını kısıtlamak. özellikle çok fazla kişiyle cinsel ilişkiye girmiş yüksek risk grubuna ait partnerlerden sakınmak.

- bağışıklık sistemini sağlam tutmak. özellikle yorgun, kırgın ve halsiz hissedilen günlerde sağlık durumu belirsiz bir partnerle ilişkiye girmekten kaçınmak.

- görünen siğillerden hpv geçme ihtimali çok yüksektir. yeni bir partnerde önce çaktırmadan gözle muayene yapmak akıllıcadır. siğil göründüğünde bir bahaneyle cinsel aktivite anında durdurulmalıdır.

- cinsel bölgedeki kılları jilet yardımıyla almamak. alınıyorsa da o bölgelerde cildin tahriş olmamasına dikkat etmek.
    hpv ciltte kusur bulursa hemen yerleşir. dolayısıyla cinsel bölgenizde açık yara vs varsa ve hpvli birine temas etmişseniz kesinlikle virüsü kaparsınız. bu yüzden kaçak et kesmeye gitmeden önce etek traşı olmak hastalığa davetiye çıkarmaktır. bir yerinizde siğil çıktıysa da o siğili yok edene kadar traşa son verin. iyice bulaştırırsınız.

bu arada hpv vücutta daima kalır ancak bu siğillerin kalıcı olacağı anlamına gelmez. güçlü bir bağışıklık sistemi virüs konsantrasyonunu bir daha siğil çıkaramayacak derecede bastırabilir. yani siğil çıkması hayatın sonu değildir. rahat olun. doktorunuza zamanında danışın ve söylenenleri uygulayın.
  • cinsel aktif (illa ki birleşme şart değil, tek bir temas bile yetebilir bulaşması için) hale gelmeden önce mutlaka aşılarını yaptırmak gerek. norveç’te 8 yaşına gelen her çocuğa devlet sigortası kapsamında ücretsiz yapılır.

çok pahalı hatta bulması bile kolay olmayan bir aşıdır. çünkü üç kere yapmanız gerekecek bunu. bulamama ihtimali artıyor yani sayı artınca.

sadece aşı değil genel olarak cinsellik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili eğitimler vermek gerek tüm nesillere.

bu devirde bağzı cahiliye devri övücülerinin aksine bilimi, medeniyeti takip etmek gerek. nasıl ki kurtların vahşi yaratıklar olduğunu biliyoruz ve çocuğumuza kurt sürüsünden, denizdeyken köpekbalığı tehlikesinden bahsediyorsak virüsleri, bakterileri, hastalıkları da biliyoruz arkadaşlar. “bilmek” basitçe bilmek! sırf bir grubun tabusu diye bilmiyormuşuz gibi yaşamamak lazım. bu bilgileri, tedavileri, korunma yollarını bilmek için kaç asır, kaç beyin feda oldu dünyada. safsata ve mitolojiyi bir kenara bırakıp bu bilgileri vatandaşının lehine kullanmak, norveç gibi akıllı ve güçlü devletlerin yapması gerekendir. ben tanıdığım durumu iyi olan arkadaşlarıma vs bu ve diğer bildiğim konularda bildiklerimi paylaşıyorum ve aşı yaptıran çok oldu hatta ben bile yaptım bir kısmına. 6 ay içinde yapılan üç aşının toplam maliyeti 1500 lira civarında.

şunu da söylemeliyim. buna yol açan virüsün 50’den fazla alt tipi var.

(bkz: human papilloma virus)
    (bkz: hpv)

ama her tipi aynı hastalıklara yol açmıyor. en agresif olan, kansere yol açma ihtimali fazla olan 6, 11, 16, 18 tiplerine karşı aşı var. benim bildiğim beşli yani tetravalent aşı da çıktı ama sanırım türkiye’de yok.

yol açtığı hastalıkların şakası yok. rahim ağzı kanseri! bir kere en basiti kozmetik bir sorun. bulaştırıcılığı çok yüksek. erkekler için değil ama kadınlar için çok ciddi sorun. kendinize bulaşmasına izin vermeyin, sevdiğinize ve diğer insanlara bulaştırmayın bunu, aşı yaptırmaya çalışın.
  • ' cok gezenin ayagina bok bulasir ' hastaligi.birlikte oldugunuz insanlara dikkat edin ve korunun efendim.
  • cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en bulaşıcı olanıdır. yaklaşık 80 türü vardır.
  • hazır konu pipi kukuyken ayrıca(bkz: genital herpes)
  • hpv kaynaklıdır. ellersem elime de bulaşır diye korkmayın çünkü hpv 6 ve 11 türleri ancak genital siğil yapar ve onlar da ancak genital bölge epiteline etki ederler. yani kaşımakla falan vücudun başka bölgelerine geçmez.

kansere dönüşme riskleri de yoktur nitekim özellikle servikal kansere dönüşecek hpv türleri 16 ve 18'dir. cinsel yolla geçer ve kondom kullanımı asla tam koruma yapmaz. paranız varsa aşısını olun derim.

(bkz: human papilloma virus)
    (bkz: genital warts)
  • illet. detaylıca anllatığımdır. kurtulmak için de 6 öneri mevcut.link
hesabın var mı? giriş yap