• bir national geographic belgeseli. bazı sahnelerde 'einstein dedik büyük deha dedik ne biçim davranışlar öyle' modunda izlesem de sonunda ölünce de üzüntüden ağladım.

--- spoiler ---

ama neden o ünlü dil çıkarma fotoğrafı sahneleştirilmemiş anlayamadım. ayrıca (bkz: sir arthur eddington) un adı da kısacık geçip gitti. dizide daha kırıma gitme planları yapılırken yanımdaki arkadaşıma 'o adam değil ki esas eddington ispatlıyor gör bak ilerde anlatacak onun da olayı alengirli' diye yarı hava atma yarı spoiler modunda konuşurken iki sözle geçiverdiler şaşırdım kaldım. adamlar kallavi film yaptılar (bkz: einstein and eddington) bu konu hakkında.

ayrıca einstein ın birden çöküp de (bkz: philip lenard) ın genç genç ortalıkta dolanması? mesela einstein bir deri bir kemik kalmışken (bkz: max plank) hala aynı, hiç mi değişmedi? karakterlerin yaşlandırma sıraları senkronları pek olmamış gibi geldi ama çok önemli değil.

elsa'nın aktif tüberkülozlu kızının hasta ziyareti sahnesinde yanına maskesiz korumasız ne bileyim direkt temas edecek şekilde girebilmesi de pek gerçekçi değildi. o zamanlar hastalık etkenleri bakteriler sterilizasyon kuralları biliniyor, çok anlayamadım.

hitler öldükten sonraki almanya'nın tasviri harika olmuş gülmekten öldüm. ayrıca (bkz: werner heisenberg) ın atom bombasıyla ilgili meslektaşına 'aslında çok kolay, bir kalem kağıt getir de göstereyim' demesi "işte adam be!" dedirttirdi.

(bkz: edwin hubble)ın evrenin genişlemesini bulmasıyla einstein'ın 'evrensel sabit benim en büyük hatamdı' sözü, hubble, evrenin genişlemesi gibi konuları da gözlerim aramadı değil.

1912'de einstein ilk defa nobel e aday gösterildi ama akademi ödülü ona değil, deniz fenerlerinin aydınlatmasıyla ilgili bir keşfinden dolayı (bkz: nils gustaf dalen) isimli bir fizikçiye verdi. ama aslında aynı tarihte bulunan einstein ın görelilik kuramı ile çalışan gps sistemleri ile deniz fenerlerine duyulan ihtiyaç zaten azalacaktı. (bkz: nobelde fitne fesat). national geographic'in bu her kitapta geçen enteresan tesadüfü atladığına inanmıyorum. kesin akademi bu işin içinde. herkes einstein ın görelilik kuramları ya da e=mc2 denklemiyle ilgili nobel aldığını sanır ama aslında fotoelektrik teori ile almıştır, en azından bu kısmının üzerinde durulmuş.

--- spoiler ---

tüm bunların ve daha nicelerinin eklenmesi için einstein ın üç dört sezon anlatılması gerekir tabii . bir sezon için çok iyi bir özetleme. eksiklikler olsa da çok güzel. izlenmeli.
  • ilk sezonunda anlatım biçimi ve hikaye bütünlüğü açısından walter ısaacson'un yazdığı einstein biyografisini fazlasıyla yansıttığı ikinci sezonunda salvador dali'yi anlatmasını merakla beklediğim natgeo dizisi
    (bkz: abi çok iyi ya)
  • antonio banderas'ın pablo picasso'yu canlandıracağı 2. sezon 24 nisan'da başlayacakmış.
  • fragmanda ilk sezonda einstein'ı oynayan johnny flynn'e de yer verilmiş, hatta einstein'ın ilk eşi mileva'yı oynayan aktrisi de gördüm sanki. galiba fargo gibi olacak, sezonların ana karakterleri farklı olsa da bir şekilde bu sezonlar birbirlerine bağlanacak. flynn'i tekrar einstein rolünde kısa da olsa görmek güzel olur, tabii kalkıp farklı bir rol vermedilerse. fragman heyecanlandırdı, umarım ilk sezon kadar iyi olur picasso sezonu.
  • 1. sezon * o kadar güzeldi ki 2017'de izlediğim en güzel işlerden biriydi, bir ara oturup baştan izlemem lazım özellikle johnny flynn'i izlemeye doyamıyorsunuz. albert einstein bu dünyadan gelip geçmiş en büyük insanlardan. hem populerligi hem de zekası ile genius gibi bir serinin açılışı için seçilmiş en iyi isimdi.

2. sezon başlamadan yorumum: eğer ki bir ressam olacaksa bu seride hak edeni bana gore van gogh'du ama picasso'nun kadın sevdası adamlara iyi reytingin kokusunu vermiş olabilir (fragmandan net bir şekilde anlıyoruz bunu) bir de loving vincent gibi bir projenin üstüne iş yapmak da istememiiş olabilirler.

gelelim bir diğer cinyis dali'ye. en çarpık hayat bence onunki, manyaklığına karşı inanılmaz bir ilgim var, bilemiyorum neden? ama yine de picasso'dan daha çok isterdim dali'yi izlemeyi, muhtemelen dali'ye de yer vereceklerdir seride, artık o kısımlarla idare ederiz. belki bir ara bir kenarda alkolden sızmış fikret mualla bile görürüz * eğer şu 'alkol almak için picasso tablosunu sattı' efsanesi doğruysa adam gibi adamdır fikret mualla.

umarım seri adamın çapkınlığını gözümüzün içine soktukları bölümlerle geçmez, bütün ömrü haremde geçen kanuni gibi izlemek istemiyorum picasso'yu, detaya girsinler, mavi dönemi, pembe dönemi, guernica'yı tüm detaylarıyla anlatsınlar. nasıl ki einstein'in iç dünyasını, buhranlarini, vicdaninin sizladigi anları yansıtmaya çalıştılarsa picasso için de aynı performansi bekliyorum.

bir de antonio banderas picasso için çok yakışıklı bir adam.

24 nisan? çekmişsiniz işte tüm bölümleri salın gelsin.
  • her sezonu bir dehaya ayıracaklarsa, mustafa kemal atatürk'lü bir sezon takdire şayan olmaz mı diye düşündüğüm dizi.

einstein'lı ilk sezonunun gayet başarılı bir biyografi örneği olduğunu düşünüyorum. işlenen ilişkiler dolayısıyla diziyi olumsuz eleştirmeyi doğru bulmuyorum. zira, çoğumuz kendisinin kuramsal fizikte ortaya koyduğu başarılardan yakınen haberdarız; ama bu çalışmaları yaptığı esnada hayatında var olan kişiler, ilişkiler, dönemin diğer bilim insanlarıyla olan bağlantıları, bulunduğu yerler, siyasi duruşu vb konuların da düzeyli sunulması bence diziyi izlerken oldukça keyif veriyor. bir dahinin hayatından bahsediliyor sonuçta; özel hayatından da kesitlerin olması çok doğal ve hiç rahatsız edici değil.

2. sezonun da aynı keyifte devam etmesini dilediğim dizi.
  • iyi bir bilim adamı olmanın aynı zamanda üstün karakterli, iyi aile hayatına sahip, her açıdan mükemmel bir kişi olmak anlamına gelmediğini etkileyici bir şekilde anlatan national geographic dizisi.
  • bu sezon guernica'nın yaratıcısı ispanyol ressam pablo picasso'nun yaşamına dokunacak muhteşem national geographic dizisi.

edit: tarih 24 nisan, fragman
  • tahminimce her sezonunda farklı bir bilim insanı-sanatçının veya "deha" diye nitelendirilebilecek başka bir ünlü kişiliğin anlatılacağı, ilk sezonunda einstein'ın hayatının anlatıldığı harikalar yaratan dizi.einstein'ın bilim dünyasına neler kazandırdığını ve teoremlerini herkesin anlayacağı bir dilde basit bir şekilde anlatması dizinin göze çarpan öğelerinden bir tanesi.
hesabın var mı? giriş yap