şükela:  tümü | bugün
  • bbc ve open university ortak yapımı belgesel. sunuculuğunu tarihçi bettany hughes yapmıştır.
  • genius is a genius, in modern world mat be yes may be not:)

modern dünyada gerizekalı.
  • muhteşem 3 belgesel, marx, nietszche ve freud yeniden tanıyacaksınız.
  • şaşırdım doğru düzgün bir eleştri yapılmamış hakkında. dünyanın en saçmasapan belgeseli -ki sadece birinci bölümünü izledim. komünizmi bir ingiliz bakış açısıyla ele almışlar. kadının abartılı sunumunu negatif etkiye dahil etmiyorum bile. anti-komünist bir bakış açısıdır bence. hakkında redditte uzun uzun eleştriler var. sıkılmıyorsanız gidin okuyun. netfix'in de ben ta
  • üç bölümden oluşan bbc belgeseli. karl marx, friedrich nietzsche ve sigmund freud biyografisi ve düşünceleri üzerine kurulu kısmen taraflı ama yine de kendini izleten bir belgesel.

sunan tarihçi kadının ses tonunu değiştirerek egzotik hale getirmeye çalışması ve olaylarda hep bir gizem havası yaratma çabası anlık iğrenmelere neden olsa da görüntü kalitesi ve işleniş şekli güzel bir belgesel.

şimdilik 2 bölümünü izledim, burayı editlerim sonra
  • bbc'nin ne kadar cimri olduğunu gördüğümüz belgesel. sunan kadın bütün bölümleri aynı kıyafetle çekmiş :/ insan arada değiştirir canım benim, bu kadar mı yokluktasınız?

bir de bence "cinyıs" çok iddialı olmuş, "modern dünyaya damgasını vuranlar" belki.

hayır ne cinyıs'lar var yani o bakımdan söylüyorum.
  • bir belgeseli marx üzerine kurarsan izlemem. freud üzerine kurarsan izlemem. nietzsche üzerine kurarsan izlemem. ben bunu izlemem......
  • 3 bölüm halinde yayınlanan ve bu 3 bölümde sırasıyla marx, nietzsche ve freud'un toplumdaki etkilerini araştırıp belgelerle bunu destekleyen izlenilesi bir belgeseldir.

benim görüşüm şu şekilde ;

19.yy a damgasını vurmuş dahilerin hayatlarını 45 dk ya sığdırırken en çok etki ettikleri sosyokültürel ve ekonomik dalları izleyiciye sade bir üslupla aktarması gözümde sürükleyici bir belgesel dizisi olmasına yetmiştir.
  • ingiliz yapimi bi marx belgeseli gorunce sasirmistim.

sans vereyim dedim resmen cop.

belgeselin ilk bolumunun (karl marx) ozeti şu;

"bakın marx iyi adam ama kimse marx ı anlamıyo, biz de anlamıyoz. sovyetler diktatordu katildi, ama marx iyiydi. siz yine de marx ı dinlemeyin, son."

aklınca sosyalizm'in kazanımlarını marx'dan ayırmaya çalışmış. çok sinsice hazırlanan bi belgesel, zaten kapitalist bi ülkeden marx belgeseli beklemek ayrı sacmalık.

ha yine de olur da acıp izlerseniz marx belgeseli izledim diye gezinmeyin ortalıkta. 45 dakika boyunca sadece sovyetlere bok atmıslar mallar.

ikinci bölüm e deginmiyorum bile. koskoca nietszche'nin ustinsanı, tragedyası varken tuhaf tuhaf konulara dalıp durmuslar. bu belgeselin yapımında calısıp nietszche ya da marx okuyan bir kisi varsa siksinler beni.
  • yalnızca marx bölümünü izlemek bile delirmem için yetti.

kadın sunucunun, sürekli ''ama bence öyle değil'' tarzındaki yorumları çok utanılası.