şükela:  tümü | bugün
 • ingiliz yapimi bi marx belgeseli gorunce sasirmistim.

  sans vereyim dedim resmen cop.

  belgeselin ilk bolumunun (karl marx) ozeti şu;

  "bakın marx iyi adam ama kimse marx ı anlamıyo, biz de anlamıyoz. sovyetler diktatordu katildi, ama marx iyiydi. siz yine de marx ı dinlemeyin, son."

  aklınca sosyalizm'in kazanımlarını marx'dan ayırmaya çalışmış. çok sinsice hazırlanan bi belgesel, zaten kapitalist bi ülkeden marx belgeseli beklemek ayrı sacmalık.

  ha yine de olur da acıp izlerseniz marx belgeseli izledim diye gezinmeyin ortalıkta. 45 dakika boyunca sadece sovyetlere bok atmıslar mallar.

  ikinci bölüm e deginmiyorum bile. koskoca nietszche'nin ustinsanı, tragedyası varken tuhaf tuhaf konulara dalıp durmuslar. bu belgeselin yapımında calısıp nietszche ya da marx okuyan bir kisi varsa siksinler beni.
 • bbc ve open university ortak yapımı belgesel. sunuculuğunu tarihçi bettany hughes yapmıştır.
 • şaşırdım doğru düzgün bir eleştri yapılmamış hakkında. dünyanın en saçmasapan belgeseli -ki sadece birinci bölümünü izledim. komünizmi bir ingiliz bakış açısıyla ele almışlar. kadının abartılı sunumunu negatif etkiye dahil etmiyorum bile. anti-komünist bir bakış açısıdır bence. hakkında redditte uzun uzun eleştriler var. sıkılmıyorsanız gidin okuyun. netfix'in de ben ta
 • sunan kadının ekran karşısında söz konusu dahi hakkında 45 dakika boyunca bilgi verip verip ekrandan trip atarak kaybolduğu belgesel dizi.

  bu kadına bunu bilerek mi yaptırmışlar?
  konuş konuş kameraya arkanı her seferinde dönüp git mi demişler?

  diğer bölümlerde de bu kadın bunu yapıyor mu?

  dikkatim dağıldı, marx’a odaklanamıyorum.
 • genelde beğenilmemiş ama o süre içerisinde değindikleri konular bakımından bence başarılıydı. 3'ü arasından en iyisi nietzsche bölümüydü.
 • 3 bölüm halinde yayınlanan ve bu 3 bölümde sırasıyla marx, nietzsche ve freud'un toplumdaki etkilerini araştırıp belgelerle bunu destekleyen izlenilesi bir belgeseldir.

  benim görüşüm şu şekilde ;

  19.yy a damgasını vurmuş dahilerin hayatlarını 45 dk ya sığdırırken en çok etki ettikleri sosyokültürel ve ekonomik dalları izleyiciye sade bir üslupla aktarması gözümde sürükleyici bir belgesel dizisi olmasına yetmiştir.
 • bbc'nin ne kadar cimri olduğunu gördüğümüz belgesel. sunan kadın bütün bölümleri aynı kıyafetle çekmiş :/ insan arada değiştirir canım benim, bu kadar mı yokluktasınız?

  bir de bence "cinyıs" çok iddialı olmuş, "modern dünyaya damgasını vuranlar" belki.

  hayır ne cinyıs'lar var yani o bakımdan söylüyorum.
 • bir belgeseli marx üzerine kurarsan izlemem. freud üzerine kurarsan izlemem. nietzsche üzerine kurarsan izlemem. ben bunu izlemem......
 • antik dünya’nın dahileri adlı bir belgesel dizisi de var,ben beğendim.buda,budizm hakkında bayağı bilgi sahibi oldum.daha önceden bilgim yoktu.buda’dan ayrı olarak sokrates ve konfüçtus da anlatılıyor.modern çağın dahilerinde de karl marx’ı bilmiyorum ama, nietzsche ve freud belgeselleri iyiydi bence.
 • yalnızca marx bölümünü izlemek bile delirmem için yetti.

  kadın sunucunun, sürekli ''ama bence öyle değil'' tarzındaki yorumları çok utanılası.