şükela:  tümü | bugün
  • en ufak bir soğuk algınlığında hortlayan; müdahale edilmedikçe haftalarca sürebilen; sırt üstü yatmayı imkansız hale getiren; insanı oksijensiz ve halsiz bırakan; yutulan sümükler yüzünden mideyi alt üst eden; antibiyotiklere, mukolitiklere, burun spreylerine muhtaç eden; sümkürmekten beyin damarları patlayacakmış, gözler yuvalarından pörtleyip yere yuvarlanıvericekmiş hissi veren; çevredekileri canından bezdiren; sevgiliyi bıktıran; mütemadiyen baş ağrıtan; nefes almaya çalışırken çıkan abuk subuk seslerle insanın kendisini ucube gibi hissetmesine sebep olan; zor iyileşen çabuk yineleyen; basit ama bi o kadar sıkıntılı, "bitsin artık" dedirten sorun.
  • çaresini bulana ve getirene 100 bin lira vereceğim.

(bkz: wanted)

--- spoiler ---

belamı siktin şerefsiz

--- spoiler ---
  • belki bir çaresi bulunmuştur diye her sene şehirdeki farklı kulak burun boğazcıların kapısını aşındırdığım sevgili illetim. doktorların tepkisiyse beni benden alıyor hep aynı diyalog:

ben: merhaba, geniz akıntım var benim, çözersiniz diye geldim.
    doktor: geç şöyle bakalım.
    (ağza kamera falan çirkin şeyler)
    doktor: hımm, geniz akıntın var.
    ben: biliyorum.
    doktor: xyzl yazayım sana o zaman ben.

lanet yağsın, kutularca xyzl aldım şu yaşıma gelene kadar, en azından onun işe yaramadığını doktordan iyi bildiğimi düşünüyorum. yeter be kanseri çözüyorsunuz, geniz akıntısı oğlum altı üstü, ne kadar zor olabilir ki bu sevgili tıp dünyası!
  • bende var. sinuzit sonucu kroniklesmis halde son birkac yildir. dayim kirk yildir sigara iciyor bogazimizi temizleme sikligimiz ayni diyebilirim. artik o kadar alistim ki bazen yanimda birileri varken de yapiyorum ve sonradan igrenc bir ses ciktiginin farkina variyorum. evet arkadaslar genelde 'kussaydin' tepkisi veriyor buna. lan hepiniz de aynisiniz ha. hastalik oglum ne yapayim.
    nezle oldugum zamanlar bogazima doluyor bu akinti. nefes alamayarak uyandigim oluyor. bogazimin doldugunu hissediyorum. cok kotu bir durumdur bu. arkadasim bir keresinde saniyelerce nefessiz kaldigini soyledi. tehlikeli de olabiliyor.
    evet cevremde tuvalet bulamadigim zamanlar yutuyorum sevgili greenpeace'ciler. sakin olabilirsiniz. tukurdugum falan yok saga sola. ama kirsal alansa affetmem soyleyeyim. sonucta organigiz abi. sen gormesen ben gormesem ne sorun cikar di mi?
  • özellikle sabahları artan hayvani bi öksürük ve en kral travestileri bile kıskandıracak bi ses tonuyla konuşmanızdan başka hiç bi belirti vermeden de hayatınızı renklendirebilen bi hadisedir.

aniden ergenlik çağındaki erkeklerin sesi gibi olur sesiniz. bi açarsınız ağzınızı, allah ne verdiyse, bi incecik, bi borazan olur o ses. rezil eder adamı.
  • vucudumuzda olusan en gicik tahribatlardan biridir. ozellikle sinuzit illetinden cekenler tecrube ederler bu hissi. sinuslerde biriken iltihap genizden asagi saliverir kendini gayri, yolda gecerken rastladigi her olusumu enfekte ederek.

bunun yaninda bu lanet iltihaplar kendi baslarina da cok akici degillerdir ne yazik ki ve sikinti verdikleri kisinin geniz ve bogaziyla tuhaf akrobatik hareketler yapmasina ve dolayisiyla hic de medeni olmayan bazi sesleri cikarmasina ihtiyac duyarlar, kisiyi sosyal ortamlarda rezil ederler.

huzursuz edici bir devinimdir.
  • yutkunduğunda boğazda kayıp geri gelen şeylere verilen ad. adını ağzıma almak istemiyorum sen ne pis bir şeymişsin be! yenilenden tat aldırmıyor, sanki benzin yutmuşum gibi bi tat *. yemek borusunda tıkanan bir şeyler olduğu hissine sebep oluyor, sanki biri kremayla doldurmuş öksürsem krema çıkacak ağzımdan. tabi bir de bunlara bağlı mide bulantısı. ağzımı açtığım an midem ağzıma gelecek vallahi, çıkarmaya hazır bekliyorum.

geniz akıntısı; geçmeyen illet, yüzyılın felaketi.
  • 1.5 ayı geçti hala üzerimde şerefsiz. türlü antibiyotik ve alerji ilacına karşı direncini hala koruyor. özellikle antibiyotikle baya dalga geçiyor. çünkü ilacı kullanmaya başladığım 3-4 gün "ohh be geçiyor sonunda göğsümdeki hırıltı da geçti burun ve geniz akıntım da" derken son 1-2 gün yine hortluyor yerine yerleşiyor. burun tıkanıklığından nefes alamıyorum konuşamıyorum çoğu zaman. öksürüğümden bahsetmiyorum bile. neyse 1-2 gün sonra göğüs hastalıklarına gidicem röntgen mi çekecek kbb'ye mi yollayacak ne yapacaksa yapsın zira kafamı kesip koparıcam en sonunda.

edit: 3 ay sonunda geçti çünkü sinüzitmişim. en son kulağım da tıkanmıştı sonra antibiyotik iğneleri yedim. kendime daha fazla dikkat ettim anca böyle geçirebildim.
  • şahsımda da var olan olay. çok şikayetçiyim ama bir çaresini bulamadık henüz. doktorlar alerji diyorlar, ilaç veriyorlar ama ilaçlar bir işe yaramıyor. her sabah boğazımda balgamla uyanmaktan sıkıldım. singulair+rupofin+avmys ilaçlarını 2 ay kullandım hiç azalmadı bile. 2 sene önce böyle bir olay yoktu birdenbire oluştu.

edit: çare allergodil

edit 2: çare allergodil demişim ama bu da çare olmadı malesef. zira bendeki şeyin alerjik olmadığına karar verdim. ekşi sözlük üzerinden irtibata geçen bir arkadaşla hikayelerimiz birebir uyuşuyordu. o da bir arkadaşıyla konuşmuş. neyse özetle bağırsak mantarı denen bir olay var. sizdeki de bu olabilir. diyetle düzeliyormuş ancak. (bkz: candida) neyse bunu anlamanın bir testi varmış. ben yaptım bu testten de bir şey çıkmadı. sanırım artık bendeki durum piskolojik ya da tıp literatürüne geçecek başka bir hastalığım var amk.

hikayenin özeti;

1. bir gün ciddi derecede üşütülür
    2. o günden beri gelen geniz akıntısı ve sabah uyandığında balgam atma isteği oluşur. (3 yıl oldu geçmedi)
    3. atılan balgam sabahları sarı, gün içinde ise saydamdır. japon yapıştırıcısı gibi de çok güçlü bir şekilde yapışmaktadır.
    4. akıntı sıcak yemekler yerken, efor sarfederken (koşu, seks), banyo sonrası vs. artmaktadır.
    5. bunun dışında herhangi bir şikayet yoktur (göz kaşınması, sürekli hapşırma, burnun akması vs.)
    6. kullanılan alerjik ilaçların ve doğal yöntemlerin hiçbiri fayda etmemektedir.
    7. akıntı mevsimsel değildir. bazen artıp bazen azalmaktadır ancak sıcaklıkla pek bir orantısı yoktur.

evet benim özetim bu. henüz geçmedi. artık ben de depremle yaşamaya alıştım. takmıyorum.
  • yaklaşık iki hafta boyunca düzenli olarak adaçayı ile gargara yapılırsa geçeceğini söylüyor bitkisel tedavi uzmanları. sonuç ne bilmiyorum, çünkü bizde bu dertten muzdarip olanlar bebelerim. ve iğrenç bir tadı olan adaçayı ile gargara yapmayı bir türlü beceremediklerinden bir sonuç alamıyoruz. belki birinin işine yarar diye yazayım dedim.