şükela:  tümü | bugün
 • en ufak bir soğuk algınlığında hortlayan; müdahale edilmedikçe haftalarca sürebilen; sırt üstü yatmayı imkansız hale getiren; insanı oksijensiz ve halsiz bırakan; yutulan sümükler yüzünden mideyi alt üst eden; antibiyotiklere, mukolitiklere, burun spreylerine muhtaç eden; sümkürmekten beyin damarları patlayacakmış, gözler yuvalarından pörtleyip yere yuvarlanıvericekmiş hissi veren; çevredekileri canından bezdiren; sevgiliyi bıktıran; mütemadiyen baş ağrıtan; nefes almaya çalışırken çıkan abuk subuk seslerle insanın kendisini ucube gibi hissetmesine sebep olan; zor iyileşen çabuk yineleyen; basit ama bi o kadar sıkıntılı, "bitsin artık" dedirten sorun.
 • çaresini bulana ve getirene 100 bin lira vereceğim.

  (bkz: wanted)

  --- spoiler ---

  belamı siktin şerefsiz

  --- spoiler ---
 • özellikle sabahları artan hayvani bi öksürük ve en kral travestileri bile kıskandıracak bi ses tonuyla konuşmanızdan başka hiç bi belirti vermeden de hayatınızı renklendirebilen bi hadisedir.

  aniden ergenlik çağındaki erkeklerin sesi gibi olur sesiniz. bi açarsınız ağzınızı, allah ne verdiyse, bi incecik, bi borazan olur o ses. rezil eder adamı.
 • vucudumuzda olusan en gicik tahribatlardan biridir. ozellikle sinuzit illetinden cekenler tecrube ederler bu hissi. sinuslerde biriken iltihap genizden asagi saliverir kendini gayri, yolda gecerken rastladigi her olusumu enfekte ederek.

  bunun yaninda bu lanet iltihaplar kendi baslarina da cok akici degillerdir ne yazik ki ve sikinti verdikleri kisinin geniz ve bogaziyla tuhaf akrobatik hareketler yapmasina ve dolayisiyla hic de medeni olmayan bazi sesleri cikarmasina ihtiyac duyarlar, kisiyi sosyal ortamlarda rezil ederler.

  huzursuz edici bir devinimdir.
 • yutkunduğunda boğazda kayıp geri gelen şeylere verilen ad. adını ağzıma almak istemiyorum sen ne pis bir şeymişsin be! yenilenden tat aldırmıyor, sanki benzin yutmuşum gibi bi tat *. yemek borusunda tıkanan bir şeyler olduğu hissine sebep oluyor, sanki biri kremayla doldurmuş öksürsem krema çıkacak ağzımdan. tabi bir de bunlara bağlı mide bulantısı. ağzımı açtığım an midem ağzıma gelecek vallahi, çıkarmaya hazır bekliyorum.

  geniz akıntısı; geçmeyen illet, yüzyılın felaketi.
 • şahsımda da var olan olay. çok şikayetçiyim ama bir çaresini bulamadık henüz. doktorlar alerji diyorlar, ilaç veriyorlar ama ilaçlar bir işe yaramıyor. her sabah boğazımda balgamla uyanmaktan sıkıldım. singulair+rupofin+avmys ilaçlarını 2 ay kullandım hiç azalmadı bile. 2 sene önce böyle bir olay yoktu birdenbire oluştu.

  edit: çare allergodil

  edit 2: çare allergodil demişim ama bu da çare olmadı malesef. zira bendeki şeyin alerjik olmadığına karar verdim. ekşi sözlük üzerinden irtibata geçen bir arkadaşla hikayelerimiz birebir uyuşuyordu. o da bir arkadaşıyla konuşmuş. neyse özetle bağırsak mantarı denen bir olay var. sizdeki de bu olabilir. diyetle düzeliyormuş ancak. (bkz: candida) neyse bunu anlamanın bir testi varmış. ben yaptım bu testten de bir şey çıkmadı. sanırım artık bendeki durum piskolojik ya da tıp literatürüne geçecek başka bir hastalığım var amk.

  hikayenin özeti;

  1. bir gün ciddi derecede üşütülür
  2. o günden beri gelen geniz akıntısı ve sabah uyandığında balgam atma isteği oluşur. (3 yıl oldu geçmedi)
  3. atılan balgam sabahları sarı, gün içinde ise saydamdır. japon yapıştırıcısı gibi de çok güçlü bir şekilde yapışmaktadır.
  4. akıntı sıcak yemekler yerken, efor sarfederken (koşu, seks), banyo sonrası vs. artmaktadır.
  5. bunun dışında herhangi bir şikayet yoktur (göz kaşınması, sürekli hapşırma, burnun akması vs.)
  6. kullanılan alerjik ilaçların ve doğal yöntemlerin hiçbiri fayda etmemektedir.
  7. akıntı mevsimsel değildir. bazen artıp bazen azalmaktadır ancak sıcaklıkla pek bir orantısı yoktur.

  evet benim özetim bu. henüz geçmedi. artık ben de depremle yaşamaya alıştım. takmıyorum.
 • 1.5 ayı geçti hala üzerimde şerefsiz. türlü antibiyotik ve alerji ilacına karşı direncini hala koruyor. özellikle antibiyotikle baya dalga geçiyor. çünkü ilacı kullanmaya başladığım 3-4 gün "ohh be geçiyor sonunda göğsümdeki hırıltı da geçti burun ve geniz akıntım da" derken son 1-2 gün yine hortluyor yerine yerleşiyor. burun tıkanıklığından nefes alamıyorum konuşamıyorum çoğu zaman. öksürüğümden bahsetmiyorum bile. neyse 1-2 gün sonra göğüs hastalıklarına gidicem röntgen mi çekecek kbb'ye mi yollayacak ne yapacaksa yapsın zira kafamı kesip koparıcam en sonunda.

  edit: 3 ay sonunda geçti çünkü sinüzitmişim. en son kulağım da tıkanmıştı sonra antibiyotik iğneleri yedim. kendime daha fazla dikkat ettim anca böyle geçirebildim.
 • yaklaşık iki hafta boyunca düzenli olarak adaçayı ile gargara yapılırsa geçeceğini söylüyor bitkisel tedavi uzmanları. sonuç ne bilmiyorum, çünkü bizde bu dertten muzdarip olanlar bebelerim. ve iğrenç bir tadı olan adaçayı ile gargara yapmayı bir türlü beceremediklerinden bir sonuç alamıyoruz. belki birinin işine yarar diye yazayım dedim.
 • bu illet için geçtiğimiz hafta yine kafayı kırıp bi doçent'e gittim. sorunun geçmişini ve 2009 yılındaki ameliyatımı anlattım ve geniz akıntısı ilettinden kurtulamadığımı ilettim. sonuç olarak aşağıdaki yine o bilindik ilaçları verdi ve "bunları 1 hafta kullan, haftaya gel bt çekelim" dedi.

  - augmentin 1000mg
  - levmont
  - nasacort
  - perebron
  - kloroben

  şu anda süreç bilinen ve öngördüğüm gibi devam ediyor. cumartesi gidip bt çektireceğim. bakalım sonuç ne olacak. gerçi tahmin ediyorum elime birşey geçmeyeceğini, yine bir ton para ödeyeceğimi ama.. neyse.

  2016 aralık itibariyle ekleme;

  bu doktor falan işe yaramadı tabi, bir sürü test, harcanan paralar vb. bu illet devam etti. yalnız şöyle bir gelişme oldu, mayıs 2015'te üşüttüm ve zatürre başlangıcı teşhisi konuldu. 15 gün yattım, 15 gün boyunca 12 saatte bir augmentin ve adını hatırlayamadığım baska bir antibiyotiği (amoklavin olabilir) çift dikiş kullandım . zatürreyi atlattığımda bir de baktım ki geniz akıntısı da %60-70 oranında gerilemiş. şu an bu gerileme durumu devam ediyor. yalnizca grip/nezle oldugum zamanlar aziyor. onun disinda azaldi diyebilirim. ilaclarla falan bir ilgisi mi var, tesadüfen denk mi geldi hicbir fikrim yok. siz evde denemeyin.

  28 mart 2017 ekleme;
  gerileme durumu devam ediyor. grip/nezle oldugumda artiyor sadece, bunun disinda yok denecek kadar azaldı.

  10 nisan ekleme:
  sivaslıyım. iş nedeniyle kayseri, sivas vb. çok sık gidiyorum. son 2 yıldır farkettim ki bu şehirlerde, iç anadoluda karasal iklimde hiç geniz akıntım olmuyor.
 • en kibar kişiyi bile balgam atmak eylemine sürükleyen, geceleri sessiz sedasız ciğerlere kadar ilerleyip, uyandığınızda "acaba ayakta uyuyabilir miydim?" sorusunu sorduran vahim olay. geniz eti fazlalığına sahip kişilerde sık görülen bir hadisedir.