şükela:  tümü | bugün
 • horlamanin baslica sebebidir. ameliyatla alinabilir. kanimca, simdiye kadar, doktorlar disinda tam anlamiyla "goren" olmamistir.
 • orta kulak iltihabı sirasinda tanisabileceginiz parcaniz. alinma operasyonu cok uzun sürmez hemen eve de gidersiniz.
 • geniz eti (adenoid) nedir?
  geniz eti, üzüm salkımına benzer şekilli ve burun ile boğaz arasına yerleşmiş bir dokudur. geniz eti, burundan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretir.

  eğer sürekli ya da sık tekrarlayan geniz eti büyümesi veya iltihabı varsa, doktorunuz geniz etinin ameliyatla alınmasını önerebilir. çocuklar geniz eti alındıktan sonra daha sık hastalanmazlar; çünkü, vücutta geniz eti gibi görev yapan başka dokular aynı fonksiyonları yeterince yapabilirler.

  büyümüş veya iltihaplı geniz etinin belirtileri nelerdir?
  geniz etinin büyümesi halinde çeşitli belirtiler görülebilir. çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerinden biri veya birkaçı bulunabilir :

  * burundan nefes almakta güçlük
  * sürekli ağızdan nefes alma
  * burun tıkalı gibi genizden konuşma
  * nefes alırkan ses çıkması
  * uyku sırasında horlama
  * uyku sırasında birkaç saniye süreyle nefesini tutma (uyku apnesi)

  eğer geniz etinin büyüdüğünden veya iltihaplı olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurunuz.

  ilgili :
  (bkz: geniz eti tedavisi)
  (bkz: geniz eti ameliyatı)
 • bazı bademcik ameliyatlarında bonus olarak alınan parça.
 • 8 yasimdayken, bir ssk hastanesinin ameliyat masasinda yari narkozlu vaziyette yatiyorken, doktorumun karga burunlu makasinin ucunda hayal meyal gördügümü hatirladigim et parcasi.

  bilindigi üzere, bademciklerde de oldugu gibi operasyonla alinmasi cok tercih edilmez, zira vücudun agiz yollu savuma mekanizmasini olusturmaktadir. ancak bu mevzubahis et her kis defalarca sisip sahibinin 10'ar 15'er penisilin, yeri gelince penadur yemesine neden oluyorsa yollar ayrilacak demektir.
 • geniz eti "adenoid", geniz eti enfeksiyonu "adenoidit", geniz eti büyümesi (hipertrofisi) "adenoid vejetasyon", geniz eti ameliyatı "adenoidektomi" olarak adlandırılır. erişkin dönemde küçülür (adenoid involüsyonu), küçülmeyenlerinde kanser sıklığının arttığı söylenmektedir.
 • solunumda bir takım problemlere sebep olan et parçası. ızgarası iyi olur.
 • yenmesi dinimizce caiz olmayan etlerdendir.
 • bademcikler boğaz girişini tuttukları gibi, halk arasında geniz eti, tıbbi olarak adenoid bezi denilen bu lenf bezi de burundan genize gelen yolu tutar.(mikroplara karşı)
  çocuklarda bulunur, 12-13 yaşından itibaren küçülür, hatta tamamen yok olur, daha da sorun yaratmaz.
 • 9-10 yaslarinda iken, agzima sican et parcasi. bunun icin sozde kbb doktoruna gidilir bir iki kontrolden sonra alinmasina karar verilir, amma velakin benim haberim yoktur.

  tekrar kontrole gittigimi sanan ben, doktor'un elinde kancayla geldigi sirada yaninda ki yardimcilarin 2'sinin birden uzerime cullanip tutmasiyla aslinda bunun siradan bir kontrol olmadigini idrak ettim ama is isten gecmisti tabii. ne bi uyusturma, ne bi ilac bisi kanli canli siktigimin doktoru kancayi cekip 3 parca lop eti cikardi.

  o gun bugundur uyuz olurum ozel muayenehanelere, o got doktorlara. geniz eti de ne boktan bisimis arkadas, tekrar cikti. ustune farenjit ve cocukken yasadigim travma hediye.