şükela:  tümü | bugün
 • en buyuk sinyalleri starbucks ya da wholefoods ya da barnes and noble gibi "orta-yuksek gelirli profesyonellere kendini guvende hissettirecek" ikonik magazalarin acilmaya baslamasidir bu kent mahallelerin kalibrelerinin yukselisinde. birkac ay once adamlarin sokakta karilarini dovdugu, mc donalds varsa bile aksam altidan sonra parmakliklar arkasindan servis yaptigi sokaklarda, birkac ay sonra kosede size goz kirpan "yeni ve luks loftlar" tabelasi arkasindaki yeni bina insaatlari bitiverecektir. banliyo cennettir anlayasinin son bulmaya basladigi son yillarda cok rastlanan bir durum bu gentrification, ne desek bilemiyoruz.
 • türkçesi kentsel süzülmedir. istanbul için cihangir'deki değişim süreci en iyi örneklerden biridir.
 • new york'ta bu prosesten gecmis ya da gecmekte olan mahalleler icin
  (bkz: harlem)
  (bkz: lower east side)
  (bkz: hell's kitchen)
  (bkz: east village)
  ve cesitli brooklyn mahalleleri olan
  (bkz: clinton hill)
  (bkz: fort greene)
  (bkz: bedford-stuyvesant)
 • (bkz: kuzguncuk)?
  (bkz: californication)
 • turkcesinin 'seckinlestirme' olmasi gerektigi odtu'de gecen sene yapilan kentsel ve bolgesel arastirmalar agi toplantisinda hararetle tartisilan ve kent planlamanin onemli isimleri tarafindan da bu sekilde kabul goren kavram. gentrification aslinda turkiyede ve pekcok avrupa ulkesinde yasanan kentsel donusumleri tam anlamiyla aciklayabilen bir surec degil cunku amerikan kentlerinin deneyimlerinden yola cikarak gelistirilen ve avrupa (ve de dolayisiyla turkiyede) adapte edilmis bir kavramin bir nevi cevirisi. gerci pekcok kentsel surec bu tur bir adaptasyon teknigiyle aciklandigi icin sasirmamak lazim ama yine de bu konudaki duyarliligimizi dile getirmekten bir zarar gelmeyecegi gorusundeyim. kentlerde yasanan donusum sureclerini teorik bir cerceveye oturtma hevesi icinde bu tur bir adaptasyonu kabullenmek elbette ki isin en kolayi. genelgecer teorileri yadsimaktan bahsetmiyorum ama yine de biraz daha kuskucu olmak sanirim bilimsel anlamda yaraticiligimizi ve katkimizi arttiracaktir.
 • bu tanım iyiye doğru gelişen bir süreci anlatmak için kullanılır. ama "filtering process" denilen bir ton ara aşamadan sonra bölge iyileştirilmiş olur. ama bölgenin iyileştirilmiş olması "seçkinleşmiş" olması anlamına gelmez.. seçkinlik tamamen farklı bir tanımlamadır. bu nedenle 60'lardan beri hala kentsel sızma veya kentsel süzülme kullanılmaktadır.
 • türkçesi "kentsel adam etme" olsun, siz anlayın. mezarlıklara yerleşen evsiz hareketi gentrification sayılmaz, neden? onlar hiç gent kaçmaz şehirde de ondan. şehir ölülere ait olsa bile. ha bir de femler vardı, onlara ne oldu sahi? yuva yapmaktan vaz geçti zahar dişi kuşlar, her biri bir gentrification kalesine konuk mu oldular?
 • istanbulda cihangirden sonra balat,galata ve haliç tarafında da vuku bulan hadise.
hesabın var mı? giriş yap