şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: 1939 yazı)
 • hitler'e süikast düzenleyen bir marangozdur.
  http://upload.wikimedia.org/…g_elser-briefmarke.jpg
 • 1939 yılında adolf hitler’i öldürmek için bombalı bir eylem gerçekleştiren georg elser’in beş gün süren sorgusunda verdiği ifade şöyledir:

  oy verebilme yaşına gelince, daima alman komünist partisi’nin listesine oy verdim; çünkü şüphesiz onun işçileri savunan bir işçi partisi olduğunu düşündüm. fakat hiçbir zaman partinin bir üyesi olmadım, çünkü onun için oy vermemin yeterli olacağını düşünüyordum. bildiri dağıtmak, gösterilere katılmak ya da yazılama yapmak… gibi hiçbir eylemde yer almadım.

  bana göre işçilerin yaşam koşulları ulusun nazi devrimi sonrası çeşitli bakımlardan kötüleşti. örneğin farkettim ki ücretler gittikçe düşüyor ve kesintiler gittikçe artıyor… dahası bana göre ulusal devrimden sonra açık bir oranda baskı altındalar. örneğin işçiler artık istedikleri zaman işlerini değiştiremiyorlar ve bugünlerde hitler gençliği’nin bir sonucu olarak, çocukları üzerinde artık hak sahibi de değiller.

  ve din alanında da eskiden oldukları kadar özgür değiller. işçiler arasında 1933’ten beri gözlemlediğim mutsuzluk ve 1938’den beri kaçınılmaz olduğunu düşündüğüm savaş düşüncelerimi etkiledi. basit bir şekilde, işçilerin koşullarının nasıl iyileştirilebileceğini ve savaşın nasıl önlenebileceğini düşünmeye başladım…

  iç tartışmalarımın sonucu, almanya’daki koşulların sadece mevcut iktidarın devrilmesiyle iyileşebileceği oldu… bana eğer icra ettiğim eylemi protestan doktrini içinde bir günah olarak değerlendirip-değerlendirmediğim sorulacak olursa, hayır diyeceğim…

  nihayetinde, eylemim aracılığıyla daha fazla kan dökülmesini önlemek istedim.

  çeviren: mansur ulaş
  kaynak:gezite.org
 • 1939'da alman nüfusunun ezici çoğunluğu tarafından vatan haini ilan edilen, ırkına ve milletine ihanet ettiği, kendi devletinin düşmanı olduğu (yani yediği kaba tükürdüğü) konusunda geniş bir kesimin mutabık olduğu insan.

  insanlık onurunu cesaretle savunan bir kahraman.
 • johann georg elser 1939'da münih'teki bürgerbräukeller birahanesinde adolf hitler'e karşı suikast girişiminde bulunan alman marangoz.

  hitler'e düzenlediği suikastın yapıldığı film elser ismiyle 2015'te görücüye çıkmıştır. elser

  j. georg elser: ıf humanity isn't free, everything dies with it.
 • 2. dünya savaşının ayak seslerini çok önceden duyan, hitler'e bireysel suikast yapmaya çalışan ama zaman ayarlı bomba kullandığı için, führerin geç kalmasını hesaba katamayıp, ardından kaçış yolunda yakalanıp öldürülen tarihi şahsiyet.

  durdurmak istediği savaşın gelişini istemeden de olsa hızlandırır, bu olayı propaganda malzemesi olarak kullanan hitler, şans eseri kurtulduktan sonra ingilizleri suçlar ve toplumda "ortak düşman" bilincini yaratıp, savaş lokomotifini güçlendirir.