• 1681-1767 yılları arasında yaşamış alman besteci. yaşadığı dönemde arkadaşları johann sebastian bach ve handel’den daha büyük bir üne kavuştu. telemann her türde sayısız yapıt verdi. kırk opera, yılın tüm pazarları ve bayramları için on iki kantat dizisi, kırk altı çile, sayısız oratorioların fransız usulü altı yüz uvertürü, düğün, cenaze vb. dolayısıyla bestelenmiş yapıtlar ve oda müziği.
 • acayip güzel flüt sonatları yazan besteci.ayrıca gitar-flüt ve keman için eserleri de vardır.
 • tezer özlü'nün dönem dönem etkilendiği besteci. ayrica obua konçertoları da şiddetle tasiye edilir.
 • iki yan flütçünün biraraya geldiklerinde birbirlerine, çalmak için önerdikleri muhtemelen ilk besteci
 • leipzig universitesi'nde dogal bilimler ve yabanci diller okuyan telemann, 1720'den 1767'ye kadar hamburg'daki en buyuk bes kilisenin muzik direktorlugunu yapmis. johann sebastian bach da hamburg yollarini az asindirmamis ama onun rotasi sonunda leipzig'e dogru cizilmis.

  (bkz: bizim eleman telemann)
 • istanbul bembeyaz bir örtüyle örtülmüşken, "sıcacık bir kahvenin dumanına kapılmışken," sis içerisindeki haliç'e bakarken -ki kaybetmişsinizdir her gün baktığınız süleymaniye ışıklarını- dinlenebilecek en iyi besteci belki de.
 • telemann, georg philipp - (1681-1767) besteci. almanya'da magdeburg şehrinde doğdu. müzik öğretimine kendi çalışması ile başlamış, önce keman, flüt ve gitar öğrenmiştir. ayrıca haldesheim kilisesine kapellmeister olmuş, hanover'e oradan da leipzig'e gitmiştir. bach'dan önce leipzig'deki müzik hayatının en başta gelen kişiliği olmuştur. bu şehirde bir kilisede orgçuluk yapmıştır. bundan sonra sorau, eisenach ve frankfurt'ta çalışmış, son defa hamburg'da müzik yönetmeni olmuş ve orada ölmüştür. alman operasının ustalarından olan telemann, aynı zamanda çalgısal müzik eserleri de vermiştir. alman müziğinin bu büyük sanatçısı, leipzig için 21, hamburg için 35 opera yazmış, 600 kadar uvertür, oda müziği eserleri, konçertolar ve piyano eserleri bestelemiş, ayrıca 700 kadar arya bırakmıştır.
 • bach ve handel'in eserlerinin toplamından daha fazla eseri olan ve (üçü arasında) viola konçertosu yazan tek bestecidir.
 • turuncu olur herbir yer, neşeli keyifli,
  tezer neresinden etkilenmiştir acep dedirten bir neşe
  ve aniden
  belli belirsiz buz mavi çizgiler geçer içinden, budur herhal deyip susturur,
  telemann çalıyorsa eğer erkenden................

  (bkz: sabah sabah telemann)
 • zamanının ruhunu en iyi yakalamış olandır. bundan mıdır bilinmez, bizim elemanımızdır...
  bonus (bkz: bizim eleman telemann)
hesabın var mı? giriş yap