şükela:  tümü | bugün
 • unlu night of the dead , dawn of the dead ve day of the dead korku filmi uclemesinin, basarili ve fakat "not-very well known" yonetmeni.

  bir zamanlar "video kaset korku film kusagi"nda bol bol boktan orneklerine rastlanilabilen "insanlari yoketmek icin belirsiz/belirli bir sebepten dolayi geri donen oluler" konseptli filmlerin seneryo, efekt ve oyunculuk olarak en basarili ornekleri olan yukaridaki ucleme disinda kayda deger bir filmi varmi bilemiyorum fakat ilk filmindeki (bkz: night of the dead) minimal butcesine ragmen cok basarili olmasi, bu serinin devamina sebep olmus ve genellikle bu tip serilerde gorulen "basarisiz ve ilkinin kanini emen son film" gercegine istisna getirmeyi basarmistir.

  gecenlerde tekrar seyrettigim day of the dead bana unuttugum "hasta ruhlu filmler" siralamami hatirlatarak mevzubahis siralamada yerini saglamlastirmakta zorlanmamistir.

  (bkz: bir entryde ne kadar genelleme yapilabilir)
 • night of the living dead, day of the dead ve dawn of the dead üçlemesini yaratan ve zombi filmerini ortaya çıkartan yönetmen. şu anda vizyonda ölümün maskesi isimli bir filmi oynamaktadır.
 • zombi film kültürünü yaratan adam...ayrica üclemesindeki cogu sahnede o dönemin politik gelismelerine getirdigi yorumlarla cogu kisinin alt kültür filmleri olarak gördügü zombi filmlerinde bile elestiri yapabilmis yönetmen...martin adli anca eski videocularda bulup cd'ye cektirebileceginiz hastalikli bi filmide aklima gelmekte.
 • (bkz: the dark half)
 • zombi kardeşlerimizin sinema tarihindeki en büyük ahbabı, ağabeyi; muhterem yönetmen.

  8mm kullanarak kastığı ilk film denemesi olan the man from the meteor adlı filmi çekerken cayır cayır yanmakta olan cansız mankeni çatıdan sokağa attığı için tutuklanmış bir zat kendisi.

  (bkz: deli)
  (bkz: dahi)
 • land of the dead ile 4. zombi filmini yapmaya hazırlanan yönetmen. yapılan dedikodulara göre, en pahalı filmi bu olacakmış. zengin-fakir dengesizliğinin ortasında bir de zombiler ayaklanıyor ki, şaşılacak şey değildir bu. evettir.
 • (bkz: john romero)
 • adi -ne yazik ki- zombi filmleriyle anilan unlu cult korku film yonetmeni. zombi filmleriyle getirdigi bakis acisi sinema tarihinde gercekten de bir devrim ama romero'yu sadece bu noktadan incelemek onun bir yonetmen olarak yeteneklerini goz ardi etmek olur bence. korku sinemasinin en saygi deger yonetmenlerinden biridir aslinda. tabii bu korku filmleriyle tuketim toplumuna getirdigi elestiri gercekten takdire sayandir. gunumuz modern insani bir zombiden farksiz, ruhsuz ve duygusuz bir tuketiciden baska bir sey degildir. zombi filmlerindeki olulerin ellerini one uzatarak, yalpalayarak yurumeleri gunumuz insanlarinin supermarketlerdeki alisveris arabalarini iterek yurumelerine bir gondermedir ayrica

  ayrica (bkz: monkey shines) (bkz: martin)
 • ölüleri kullanarak canlıları anlatan adam.