• felsefi sözlerine taptığım amcalardandır kendileri:

mantıklı bir insan kendini dünyaya uydurur. mantıksız bir insan ise, dünyayı kendine uydurma konusunda ısrar eder. dolayısıyla, tüm gelişmeler mantıksız insanlardan çıkar
  • alfred hitchcock ile sohbet ederken alfred hitchcock'un kendisine:
    - bu halinizi gören ingiltere'de kıtlık var zanneder.
    demesi üzerine shaw da:
    - sizi gören de kıtlığın sebebini anlar.
    demiştir.
    (bkz: taşı gediğine koymak)
  • bernard shaw ve soylu bir hanimefendi arasinda gecen ilginc bi diyalog :

- hanımefendi bin sterline benimle yatarmısınız?

- önerinizi düşüneceğim.

- pekiii bir sterline benimle yatar mısınız?

- siz beni ne sanıyorsunuz???

- madam, sizin ne oldugunuz zaten saptanmış durumda. iş pazarlığa kaldı.
  • "akilli adam aklini kullanir,
    daha akilli adam, baskalarinin aklini da kullanir" sozunun sahibi nobel odullu, irlanda'li hazir cevap yazar.
  • "ben sana bir elma versem, sen bana bir elma versen, bende bir elma, sende bir elma olur.
    ben sana bir bilgi versem, sen bana bir bilgi versen, bende iki bilgi, sende iki bilgi olur."
  • "linç edilmememin tek nedeni, her sözümün alay sanılmasıdır. tek kelimemi ciddiye alsalardı, toplumsal düzen çoktan sarsılırdı" diyen hiciv ustası.
  • dürüst insan her zaman gerçeği söyler, akıllı ise yalnız zamanında. - bernard shaw
  • insanın kendini berbat hissetmesi, mutlu olup olmadığına önem verecek kadar boş zamanı olmasından ileri gelir, sözüyle -tespitiyle- haftalardır kendimi berbat sefil sıkıntılı hissettiğimin nedenini özetlemiştir.
  • şakir eczacıbaşı'nın gülen düşünceler adlı kitabında çok ilginç bir tespiti ve yorumu var.

"dâhiler, içkiyi bir ilaç gibi kullanıp içe içe yaşamsal sermayelerini tüketebiliyorlar. atatürk bu yolla türk uygarlığını kurtardı; ağzına bir damla içki koymayan hitler ise almanya'yı batırdı. edmund kean, frederick robson ve charles dickens kızıştıran uyarıcılarla yaşamlarını sürdürebildiler. bu onlara ölümsüzlük denen en yüce profesyonel ünü sağladı; ama hepsi altmışına varmadan öldüler."
  • "hatalarla dolu bir hayat, bomboş geçirilmiş bir hayattan çok daha faydalı ve onurludur."

- george bernard shaw -
hesabın var mı? giriş yap