şükela:  tümü | bugün
  • ünlü marşhall planı*na ismini veren zat. aslında savaşta eisenhowerın üstüdür, karar kuvvetleri komutanıdır kendisi. roosevelt, washington'da tutmak istemiştir kendini. truman zamanında dışişleri bakanı olmuş, marşal planını da bu sıra hayata geçirmiştir.
    http://www.dhm.de/…c_photomarshallgeorgec/index.jpg adresinden yakışıklı bir fotoğrafı görülebilir
  • 1880-1959 yillari arasi hayattaykene, pennsylvania'da dogup, virgina'da askeri okulu bitiren ikinci dünya savasi sirasinda (1939- 1945) abd genel kurmay baskanligi , sonrasinda disisleri ve savunma bakanligi da yapmis mukaddes insan.
    türkiye nin ekonomik kalkinmasinin baslamasina epey yardimi dokunan, (bkz: marshall plani) yada diger isimlerinden biri olarak (bkz: avrupa kalkinma programi) fikrini öne süren amca

chief justice john marshall 'inda uzaktan akrabasi oluyor umus bu arada

birde maresal rütbesi oda marshall'dan geliyormus
  • ikinci dünya savaşı filmlerinin kilit rol oynayan abisi bir nevi marko paşası. her mevzu buna gelir, bu ilgilenir dertlere derman olur. vay efendim pearl harbor'u bastılar koş marşal, yok efendim er ryan'ın tüm ağabeyleri ölmüş bari bunu kurtaralım yetiş marşal, vay efendim iwo jima'da ölen askerlerin arkasından yasin okunacak hadi marşal... adama iki dakka rahat yüzü yok. la bi' işi de kendiniz halledin anasını satiim. adam komutan mı dert babası mı belli değil.

filmlere bakacak olursanız savaşı bu kazanmış. nasıl bir ofisi varsa artık pasifik'teki çıkarma birliklerinin botlarına kaçan kumdan fransa'daki geri tepmesiz topların namlu temizliğine kadar bu ilgileniyor.

en ilginç tarafıysa adam general ama soyadı mareşal. adıyla rütbesini beraber okuyunca ufak bir kavram kargaşası yaşanıyordu herhalde: general marshall!..
  • hitler ve churchille bile tanışan orson welles e göre tanıştığı en büyük adammış..ilginç..
    hitler üzermde hiçbir etki bırakmadı