• amerikan rüyası derdi olmayan, ırkçı hiç olmayan ama dünyanın hiçbir yeri için ırkçı olmayan kendi adıma söyleyeyim:
    videoyu yeni izledim. üzücü ama şaşırtıcı değil.
    insanların sokağa dökülmesi hepsinin iyi olduğunu göstermiyor.
    buna duyar kasan ama kendi yaşadığı coğrafyada içindeki ırkçıyı öldürmemiş olanlardan nefret ediyorum.
    içinde ırkçı olmayanlarla elbet bir gün yolumuz kesişir diye ümit ediyorum.
  • kendisi aklıma oscar grant'i getirdi. oscar da arkadaşlarıyla gece eğlencesine çıkmış, polis tarafından sırtından vurulmuş, kendisini önce sedyede, sonra morgda bulmuştu. filmine denk gelip izlemiştim. insan ne yapacağını, konuşacağını, hissedeceğini bilemiyor. öylece mıh gibi çakılıyorsun. insanların tepkisi büyümeseydi polislere hiçbir cezai işlem uygulanmayacaktı. dilerim george için konumunun yeryüzü olmadığı hoş bir yer hazırlanmıştır. ve oradan buraya elleriyle sesi uzanır.
  • internette habib show videosu dönen rahmetli.
  • nytimes olayları eldeki görüntüler, ses kayıtları ve beyanlarla baştan sona derleyip saniye saniye anlatmış: https://www.nytimes.com/…yd-arrest-death-video.html

durumu olmayanlar için:

floyd daha önce güvenlik görevlisi gibi işlerde çalışmış 46 yaşında bir adam. pandemi sebebiyle çalıştığı restorandaki işini kaybetmiş.

o gün marketten sigara alıyor, arabasına geçiyor ama o sırada marketi işletenler floyd'un verdiği 20$'lık banknotun sahte olduğunu fark ediyor ve floydun arabasına giderek başka para vermesini talep ediyor. floyd bunu kabul etmeyince marketçiler polisi arıyor. floydun körkütük sarhoş olduğunu ve şuursuzca hareket ettiğini söylüyor şikayet edenler.

olay yerine gelen polis nedense ilk iş olarak silahına davranıyor, daha sonra silahını geri koyup floydu arabadan çekerek çıkartıyor, duvara yaslayıp kelepçeliyorlar. floyd bir direnç göstermiyor bu olurken.

adamı polis arabasına götürdüklerinde floyd klostrofobik olduğunu ve arabaya binmek istemediğini söylüyor, yere yığılıyor.

bu noktaya kadar adamı öldüren polis memuru chauvin henüz olay yerinde yoktu. olay yerine kendisi gibi hakkında çok sayıda şikayet bulunan meai arkadaşı tou thao ile geliyor.

yerde yatan floyd'u polis aracının içine sokmaya çalışıyor, sokamayınca geri çekip arabanın dibine yere yatırıyor. bu noktada başında 4 polis var.

chauvin dizini floydun boynuna koyup bastırmaya başlıyor, floyd da inliyor ve nefes alamadığını söylüyor. bu sırada floydun ağzından kan akmaya başladığı için ambulans çağırılıyor ancak "çok acil değil" kodu ile. çok geçmeden kodu "acil durum" olarak değiştiriyorlar.

bu noktada meşhur videoyu çeken kız geliyor ve malum görüntüyü çekiyor. yerde yatan, yalvaran ve acil durum için ambulans çağırılmış olmasına rağmen işlence edilen floydun videosu. bu videoda 7 dakika boyunca chauvin eli cebinde dizi ile floydun boynuna basıyor.

polis "ne istiyorsun" diye soruyor, floyd nefes alamıyorum lütfen yapmayın diyor. polis "tamam, kalk ve arabaya bin adamım" diyor. floyd da "tamam, bineceğim" diye cevap veriyor.

polis "hadi kalk da arabaya bin" diyor, floyd "hareket edemiyorum" diyor. neden hareket edemiyor? chauvin dizi ile boynuna bastırmaya devam ediyor da ondan edemiyor.

o sırada chauvin daha da sert bastırdığı görülüyor, vücut ağırlığını veriyor ve floyd "anneciğim" diye ağlıyor.

bu sırada diğer polis "kalk ve arabaya bin" demeye devam ediyor.

floyd "yapamıyorum" diye cevap veriyor.

videoda floyd 16 defa "nefes alamıyorum" diyor. bir noktada bilincini yitiriyor ama chauvin hala dizini bastırmaya devam ediyor. tao ise başında durarak izliyor ve video çekenleri engellemeye çalışıyor.

diğer polislerden biri "acaba yan mı çevirsek" diye soruyor, chauvin hayır diyor ve basmaya devam ediyor.

ambulans geliyor, o sırada chauvin'in dizi hala adamın boynunda. sağlıkçılar bacağını çek diyene kadar da çekmiyor. floyd'un nabsızı kontrol edip ambulansa alıyorlar ve itfayeden ek yardım talep ediyorlar(itfaye ne alaka bilmiyorum, belki yol açmayla ilgili bir durumdur belki farklı bir aletleri vardır solunumu duranlar için).

olay yerine gelen itfaye adam nerede diye soruyor, polis memurları "bilmiyoruz" diyorlar ve 5dk boyunca ambulansın nerede olduğunu bulmaya çalışıyorlar.

floyd yakındaki bir hastaneye getirildiğinde ölü ilan ediliyor.
  • tanım: şanssız bir garibandır kendisi.

şu süreci 5dk araştırmayıp buraya en az 5dk harcayarak entry giren çomarlara yaşamakta olduğum abd'den laflar hazırladım.

öncelikle afro amerikanların göç tarihini, maruz kaldıkları olayları, sanayi devrimini, daha 1960'lara kadar neler yaşandığını ve 1992 los angeles olaylarını bilmek/anlamaya çalışmak lazım.

bizim sığır totaliter rejim yetiştirmeleri hala ama yağma yabdılar, ama cam kırıldı, içki çalındı, para sahteymiş, sabıkalıymış diyorlar. canım, bir tanem, minnoşum, bu olayın sebebi değil, sonucu, sonucu!!!! sorunu çözmedikçe sürekli tekrar edecek bir döngü bu. bu sermayenin işine öyle geldiği için hala kanayan bir yara ve vicdanlı, aklı selim insanlar bundan bıkmışlar, buna tepki veriyorlar, huzur istiyorlar.

bre cahil, bre eğitimsiz, irrasyonel şartlanmış güç, apolet, bröve, devlet fetişisti. devletler insanlar için vardır. devletler keyfi insan öldürmez, vergi toplar, hizmet verir. polisler yasama makamı değildir, suçu engeller ve vatandaşın canını malını korur. şu insan kurgusu birer sistem olan devletleri salak salak yüceltmeyin, devlet gücünü vatandaştan alır, karşılığında hizmet verir.

abd'nin demografik ve etnik yapısı dikkate alındığında bu durumun büyük & vahşi sermaye sahipleri hariç kimseye faydası da yok. abd bir ulus devleti değil, halen göçmen alımı yapan, zengin etnik çeşitliliği olan bir ülke. benzer olayların sürekli tekrar etmesi abdnin yapısı için de çok ciddi bir tehdit.

yağma olayı bu toplumsal refleksin içerisindeki en önemsiz ayrıntılardan biri. her hafta burada politik doğruculuk soslu, samimiyetsiz ve aşağılık politikalar yüzünden burada insanlar ölüyor, suça itiliyor. bu sorunu çözmek için komuoyu aydınlatılmalı, toplumsal eşitlik sağlanmalı ve polis teşkilatı reformize edilmeli.

diğer yandan bilim adamları faşizmi bir savunma refleksi olarak tanımlıyor, biraz psikolojik altyapı güçlendirmesi ve tarih bilgisi desteğiyle bu sorun çözülebilir. faşistler faşist olduklarının bilincine varamayacak kadar cahil veya toplumun dışına itilmiş haterlar oluyorlar genellikle.
  • gazete duvar'ın detaylı aktarımına göre;

george floyd'un hayatının son 30 dakikası

insanların aydınlanması için feda olmuş bir hayat...
  • birgün insanlık; ırkından, dininden, renginden gurur duymayı bıraktığında, o zaman olacağız ve george floyd seni de unutmayacağız...
  • pink floyd: -breathe, breathe in the air, don't be afraid to care...run, rabbit run, dig that hole, forget the sun...

george floyd:-i can't breathe...mama...please*
  • https://www.bbc.com/news/world-us-canada-52885964

özel olarak yapılan otopside boğularak öldüğü açıklanmış. bu da ilk otopsiyi yalanlıyor.
hesabın var mı? giriş yap