şükela:  tümü | bugün
 • 1904- 1968 yillari arasinda yasamis rus fizikci.
  acikca soyleyeyim kendisini sevmem.
  big bangcilerdendir, sovyetler birliginden kacmis amerikaya siginmistir.
  zeki adamdir, caliskan adamdir, alfa bozunumu teorisini de kurmustur ama yine de sevmem.
 • aşırı neşeli çocuklara yönelik (ki aslında daha çok basitleştirilmiş) kuantum fiziği kitapları olan harika adam. kitapları çocuklara yönelik dediysemde okuması ve anlamasının kolaylığı yetişkinlerin (mesela ne anlarım fizikten diyen bir bankacının) da acaip hoşuna gidebilecek bir kitaptır. severiz kendisini.

  (bkz: bay tompkins'in serüvenleri)
 • bilimi akademik düzeyde bilgi sahibi olmayan meraklıların anlayabileceği anlatım düzeyine indirgeyebilen* ender bilimcilerden. tanısam sever miydim sevmez miydim bilmem ama hürmetimiz büyüktür.
 • öğrencisi ralph alpher ile beraber yazdığı evrenin başlangıcına ilişkin bir makalesini yayınlamadan önce çekirdek bilimcisi hans betheyi isminin bu makaleye eklenmesi konusunda ikna etmiş ve böylece makaleyi yazanlar listesini alpher, bethe ve gamow şekline sokmuştur. (bkz:alpha,beta,gamma)
 • alexander friedmann'ın öğrencisidir. yıllar önce alıp da hala doğru düzgün okumadığım kitapları her hatırladığımda, ilginç bir şekilde, şol dünyanın rüya olduğu hissiyatını uyandırır.(kendisi gibi bir de poe var.)
 • çeşitli özelliklerine bakınca (teorik fizik, mizah anlayışı, rusya göçmenliği, vs...) kafadan yahudi asıllı olması gerekliliği varmış aslında abinin; lakin öyle değil. bilim dünyasına dair bana en ilginç gelen şeylerden birisidir bu husus.
  alpher ve bethe ile birlikte alfa-beta-gama paper'ını yazmıştır.
  (bkz: ralph asher alpher)
  (bkz: hans bethe)
  (bkz: george gamow)
 • rus asıllı abd'li fizikçi ve kozmolog. bugün öğrendiğim alfa, beta, gama olayıyla gerçekten sesli güldürmüştür. adam bildiğin, nükleerbilimci olan hans bethe'yi ikna ederek makalenin yazar listesine bethe'nin ismini koydurtmuş ve böylece makalenin ismi yunan alfabesinin ilk üç harfi alfa, beta, gama gibi alpher, bethe, gamow olmuştur.

  stephan hawking a briefer history of time adlı kitabında bu arkadaşın ve öğrencisinin yazdığı makale hakkında şöyle diyor: " bu makalede olağanüstü bir kestirimde bulunarak, evrenin çok sıcak erken dönemlerinden gelen ışınımın günümüzde hala var olabileceğini, ancak sıcaklığının mutlak sıfırın birkaç derece üzerine kadar düşmüş olabileceğini yazdılar.(mutlak sıfır, -273 santigrag derece, maddenin hiç ısı enerjisi taşımadığı mümkün olan en düşük ısıdır.)"
 • bana bilimi sevdiren adam olur kendileri. 1-2-3 sonsuz olsun, bay tompkins'in serüvenleri olsun çocukluk-ergenlik çağlarında çok hoş bir şekilde "dünya, fizik/bilim çok güzel gelsene" diyen kitaplar, bence her ortaokul-lise öğrencisi okumalı diyeceğim, sonra kendime gelip "tamam okumasınlar" derim. ha kendi açımdan ne oldu, sosyal ilimlerde çürümeye başladım lakin bu yaşımda hala fizik okumayı düşünüyorum.

  neyse efendim, kendisi fizikçidir, eşi de fizikçi, oğlu var igor, küçükken kovboy olmak istemiş de sonradan mikrobiyolog olmuş, onları kendi başlıklarında inceleriz. kendileri bildiğiniz gibi rus(ukraynalı esasen de "üst kimlik" işte), haliyle esas adı değil, azıcık yontulmuş adı oluyor bu. orijinal adının latin alfabesinde yazımı "georgiy antonovic gamov", bu şekilde benzedi değil mi rus ismine?

  fizik eğitimine odessa'da başlayıp st. petersburg*'da devam etmiş ve doktorasını yine petersburg'da aleksandr aleksandroviç friedmann'ın danışmanlığında başlamış ve fakat friedmann'ın erken ölümü sebebiyle danışman hocası değişse de neticede vermiştir. akabinde danimarka yolları görünür ve university of copenhagen'da teorik fizik enstitüsünde * * niels bohr ile çalışma şerefine nail olur. (kopenhag yaklaşımı içerisinde kendisini saymalı mıyız saymamalı mıyız aydınlanma ihtiyacı hissediyorum, uyaran olursa kesinlik kazanır.) bir süre de ingiltere'de çalışmalar yaptıktan sonra yurduna döner ve henüz 28 yaşında sovyet bilimler akademisi üyesi seçilir (uzun süre bu akademiye seçilen en genç üye konumunu korumuştur).

  st. petersburg'a dönünce(1932), avrupa'nın ilk cyclotron cihazını tasarlayan ekibin içerisinde yer alır, fakat bu hızlandırıcı çalışıncaya değin kendisi amerika'da olacaktır.

  kaçış hikayesi de bir enteresandır: ya st. petersburg'dan norveç'e ya da odessa'dan türkiye'ye kayık ile kaçmayı planlamış, fakat sonraları muhtemelen bunun saçma olacağına kanaat getirerek vazgeçmiştir. 1933 yılında 7. solvay kongresi'ne eşi ile birlikte katılan gamov, geri dönmemeye karar verir. marie curie ve kongreye katılan diğer bilim insanlarının destekleri ve yardımlarıyla bir daha ülkesine dönmemiş, 1 yıl paris ve londra'da çalıştıktan sonra michigan'a geçmiştir eşi ile beraber.

  kadroyu george washington university'e almış, burada edward teller ile birlikte beta ışıması üzerine çalışmalar yapmıştır. fakat teller nükleer silahlarda at koştururken kendisi atom bombasını geliştiren ekipte* yer almamıştır. 1940 yılında ise abd vatandaşlığına geçmiştir.

  1948 yılında öğrencisi ralph alpher'in doktora sürecinde "kimyasal elementlerin kökeni" üzerine çalışırlarken hans bethe'yi ikna edip meşhur "alfa-beta-gama" çalışması ortaya çıkıyor.

  1954 yılında university of california'da ders vermiş, iki sene sonra, günümüzde oğlu igor'un da profesör olduğu university of colorado*'ya geçmiştir. 1968 yılında, 64 yaşında colorado'da vefat etmiş kendisi.

  fizikçi olmadığımdan yanlış bir şeyler derim diye çalışmalarının detaylarını yazmadım, hata var ise de affolmasın, mesaj atın hem öğrenip hem düzelteyim.

  alakalı olarak:

  (bkz: big bang)
  (bkz: alfa ışıması)
  (bkz: beta ışıması)
  (bkz: ylem)
  (bkz: stellar evolution)
  (bkz: big bang)
  (bkz: arka plan ışıması)
  (bkz: doppler etkisi)
 • çocukken kiliseye gittiğinde kutsal ekmekten bir parça alıp, normal ekmekle arasında bir fark var mı diye mikroskop altında incelemiş, sonrasında da kutsal ekmeğin hz. isa'nın etiyle bir alakası olmadığını görerek dini tutumunu değiştirmiş.