şükela:  tümü | bugün soru sor
 • soguk savas sonrasinda amerikan* dis politikasini onemli olcude sekillendiren "sources of soviet conduct" adli makalenin yazaridir bu beyfendi. 1946 yilinda foreign affairs'de x mustear ismiyle yayinladigi makalede sovyetler birligini topa tutmus, amerikan baskanlarini ise kesin ve zamana yayilan bir politika izlemeleri konusunda uyarmistir. x nickini kullanmasinin sebebi o donemde sovyetler birliginde konsolos olarak bulunmasidir. george kennan'in ortaya attigi bu teoriye "durdurma politkasi" da denmis ve soguk savasin sonuna kadar amerika tarafindan sikica uygulanmistir.
 • containment doktrininin kurucusu... truman devrinin en guzide düsünürü...
 • mr x mahlasıyla yazdığı makale için
  (bkz: sources of soviet conduct)
 • daha sonra kendisi önerdiği politikanın yanlış anlaşıldığını, bu kadar antagonizmaya gerek olmadığını söyleyip nedamet getirmiştir ama ne fayda... soğuk savaş'ın bitişini görecek kadar uzun yaşamış olması da enteresan bir ayrıntıdır.
 • yakın zamanda vefat etmiş amerikan hedesi ki ne hedesi, düşünürü siyaset adamı büyükelçisi vb.si... yazdığı x article, aslen kennan'ın washington'a çektiği "uzun telgraf"*'ın ta kendisidir, lakin o zamanlar bir büyükelçinin "sovyetler yalnızca kaba kuvvetten ve tehditten anlar" anafikirli bu yazıyı kendi imzasıyla yayınlaması hoş olmayacağından "x" mahlasıyla imzalamıştır.

  100 yaşına kadar işe (bkz: smithsonian institute) gitmiş, 101 yaşında da vefat etmiştir.

  edit: x article, long telegram'in kendisi değil, genişletilmiş haliymiş... telgraf pahalı tabi...
 • (bkz: #11016508)
 • foreign affairs tam da yeni soğuk savaş'ın konuşulduğu şu günlerde kendisi hakkında kapsamlı bir dosya yayınlamış.

  http://www.foreignaffairs.com/…y-of-george-f-kennan
 • foreign affairs'in dosyasından sonra foreign policy de putin karşısında o ne yapardı diye sormuş; http://www.foreignpolicy.com/…_who_got_russia_right
 • 1904 wisconsin doğumlu olan george frost kennan, hem amerikan dış politikası’nın en sert eleştirmenlerinden olmuş, hem de soğuk savaş döneminde ona yön vermeyi başarmış ilginç bir düşünürdür. kendisi realizm ekolüne dahil edilse de, uluslararası ilişkiler alanına teoriden ziyade analizleriyle katkı yapmıştır. kennan’ın teoriden çok pratiğe önem vermesi, gençliğinde askeri okula gitmesi ve siyaseti somut gerçeklikler üzerinden kavramasıyla yakından alakalıdır. bir dönem abd adına moskova’da görev de yapan kennan, 1947 yılında foreign affairs dergisinde soğuk savaş’ın başlangıcı kabul edilen ünlü makalesini yayınlamıştır. “bay x” kod adıyla yazılan bu makalenin çok beğenilmesi üzerine, kennan, dışişleri bakanlığı politika planlama dairesi’ne başkan olarak atanmış ve 1950’lerde emekli oluncaya kadar bu görevde kalmıştır. emekliliği sonrasında ise amerikan büyükelçisi olarak sovyetler birliği’ne gönderilmiştir. 1960’larda bir süre yugoslavya’da da büyükelçilik yapan kennan, akademik hayatını ise princeton üniversitesi’nde geçirmiştir.

  kennan’ın en temel özellikleri; 18. ve 19. yüzyıl avrupası’na duyduğu nostaljik hayranlık ve aristokratik-muhafazakar siyasi çizgisidir. “american diplomacy 1900-1950” kitabında, abd’de uluslararası politikaya dair hukuki-ahlaki bir yaklaşım benimseme olarak tanımladığı eğilimden yakınmaktadır. bu durum, abd gibi bir demokraside kaçınılmaz da olsa, soğukkanlılıkla hesaplanması gereken ulusal çıkarlara zaman zaman engel olabiliyordu. “sources of soviet conduct” makalesiyle abd’nin soğuk savaş dönemindeki sscb’yi “çevreleme politikası”na (containment policy) yön veren kennan, çin’deki komünist devrimin sovyetler birliği’ni güçlendirmek bir yana, bu ülkeyi büyük oranda zayıflatacağını da nixon’ın çin açılımını başlattığı 1972 yılından çok daha önce görmüştür. ayrıca kennan, birçok realist gibi, insanlığın durumuna dair trajik görüşlere sahiptir. “around the cragged hill” adlı eserinde, insanları, “hayvansal doğasıyla ilahi ilhamını uzlaştırmaya mahkum olan ve su almaya başlayan gemiler” olarak tanımlaması, bunun en somut ispatıdır. ne olursa olsun, kennan, 20. yüzyılın en etkili düşünürlerinden birisidir.

  kaynak: http://ydemokrat.blogspot.com.cy/…t-dusunurler.html