şükela:  tümü | bugün
 • (her ne kadar kendileri boyle adlandirilmayi sevmeseler de) kuresellesme karsiti cephe*nin naomi klein ile birlikte one cikan dusunur ve yazarlarindan biri. yazilari duzenli olarak the guardian da yayinlanmaktadir.
  http://www.monbiot.com/
 • kanadalı yazar.
 • meksika körfezi'nde çevre felaketinden sonra, petrol şirketleri ile ilgili şöyle bir yazı yazmış:

  "`petrol şirketlerinin kârları, gerçek maliyetleri yok sayıyor`

  denizin yaklaşık bir buçuk kilometre dibindeki kırık bir borudan meksika körfezi'ne haftalarca petrol aktı. guardian gazetesi yazarı george monbiot'ya göre, bp gibi büyük enerji şirketleri son derece "kârlı" şirketler olduklarını ilan ediyorlar ama "kâr" gibi görünen şey aslında, yol açtıkları çok daha büyük "zarar"ların karşılanması için bir kenara ayırmaları gereken zorunlu fonlardan başka bir şey değil."

  http://www.marksist.org/…ek-maliyetleri-yok-sayiyor
 • solcu kimligiyle taninan monbiot'un nukleer gucle ilgili dusunceleri fukushima felaketinden sonra degismistir. nukleer enerjinin etkilerinden ve tehlikelerinden zamaninda rahatsiz olan monbiot, mail and guardian gazetesinde yazdigi yazida eski bir santral olan fukushima santralinin inanilmaz buyulukte bir deprem ve bir tsunami atlatmasina ve reaktorlerin eriyip bozulmasina ragmen su ana kadar direkt olarak aciga cikan maddelerden dolayi olum olmamasini, nukleer enerjinin dusunulenden daha guvenli oldugunu aciklayan bir arguman yaratmak icin kullanmistir.

  hala yenilenebilir enerjiyi savundugunu ifade etmis, ancak yenilenebilir enerjinin nukleer enerji kadar etkili olmadigini, hatta gunes enerjisini kullanan modellerin uretim ve ekonomi bazinda cop oldugunu anlatmistir. ayni sekilde, komurun ve fosil yakitlarin gerek kuresel isinma, gerek madenciligin litosferde yarattigi sikintilar, bolgesel kirlenme, endustriyel yaralanmalar ve olumler acisindan nukleer enerjinin yaratma potansiyeli olan sizintilardan daha tehlikeli oldugunu one surmustur.

  boylesine bir baslikta kendisiyle iliskilendirilmis bir sol retorikten cok farkli bir dusunce yapisiyla yazdigi makaleyi nispeten bilimsel bir iskelete oturtmak icin ise, bu grafige basvurmustur.
 • aşağıdaki linkte türkçe'ye çevrilmiş güzel bir yazısına rastladığım yazar.

  http://ubunturks.blogspot.com/…biot-14-agustos.html
 • kendisini kurtların nehirleri nasıl değiştirdiğini şiirsel bir şekilde anlatan şu videosu ile tanıdığım güzel abi.
  http://blog.ted.com/…an-alter-the-course-of-rivers/
 • böyle yemeye devam edemeyiz diyen yazar. (geçen haftalardaki bir yazısının türkçe tercümesi)
 • ekonomi bilimi ve devletler nezdinde ekonominin ele alınışına dair how to really take back control başlıklı bir konuşması izlenesidir.
 • klein-krugman-monbiot üçünün biri.