şükela:  tümü | bugün
 • 1984 romaniyla unludur
 • kitaplarinin sosyalizme karsi ingiliz gizli servisi tarafindan yazdirildigi iddia edilen $ahis.
 • 19. yuzyil sonlarinda bir ingiliz subayin oglu olarak hindistan da dogan yazar. baslica eserleri animal farm ve 1984 dur. ozellikle animal farm 'da bir sosyalist olarak rus devrimini ve dolayisiyla komunizm 'i elestirmis ;yine animal farm da gecen 'all animals are equal but some animals are more equal than others' seklindeki soylemi kitaplarindan daha cok taninir olmustur.
 • ispanyada devrimcilerle birlikte savaşmış, sscb ye gitmiş, stalin'in yaptıklarını görünce komünizme olan inancını yitirmiş adam. ne kadar komünizme saldırmış olsa da oligarşik olmayan kollektivist bir düzen olabileceği düşüncesiyle ölmüştür.
 • ww 1 ve 2'yi gormus diger birkac yazar gibi dunyanin gelecegiyle ilgili hicbir umudu bulunmayan ve bunu butun eserlerinde aciga vurarak cogumuzun "nerde yasiyorum ben" "nasi bi yer burasi" cigliklarina sebep olmus muhim sahis. (bkz: aldous huxley) (bkz: ernest hemingway)
 • kendisinin ajan olabilmesi, yahut en azından kişisel görüşünün dönemin devlet ideolojisiyle örtüşmesi gayet muhtemel yazar. ancak gözardı etmemek gerekir ki ingiliz gizli servisi totaliter tehlikenin kapitalizmle geldiğini örtbas etmek için bir romancı yetiştirebiliyorsa, pekala, kapitalizm bugün de varolduğuna göre, ve teknolojik gelişmeyle birlikte kişisel hak ve özgürlükler dünyasını denetim almaya 1949 daki durumundan çok daha yatkın ve hevesli olduğuna göre, kendi kendisinin arşivlerine "bakınız, totaliter tehlike komünizmde olduğu için anti komünist 1984'ü aslında biz yazdırmıştık" iddiasında naylon belgeler yerleştirmiş olabilir ve bu yolla antikomünist olduğu kadar anti kapitalist de olan 1984'ün işaret ettiği tehlikeyi örtbas etmeyi bugün amaçlıyor olabilir.
 • 1903te hindistanda dogdu(ki babasi sivil polisti). ailesi 1907de ingiltereye dondu ve oda 1917de eton college a girdi, ki kendisi bir cok okul magazini cikartmistir. 1922 den 1927 kadar hindistan polis mudurlugunde (burma diye bir yerde) ve orada ilk romanini yazdi(burmese days-1924)
  ingiltereye donmeden iki yil paris te ya$adi ve bir suru meslekte cali$ti. down and out in paris and london 1933de yayinlandi.1937de the road to wogan pier diye bir kitap daha yazdi. 1936da ispanyaya savasa gitti ve yaralandi. asla tam olarak iyile$emedi. moroccoo da alti ay kaldi ve coming up for airi yazdi. ikinci dunya savasi sirasinda bbc de calisti ve tribune de edebiyat editoru oldu. 1945 animal farm yayinlandi.

  subat 1950 de oldu.
 • diktatorluk rejimlerini pratik ve acik anlatimiyla hicvetmis, ozellikle komunist idarelerin celiskilerine isaret etmis; uygulananla teoride belirtilenlerin zit olan yonlerini ortaya koymustur.1984 ve hayvan ciftligi kısa surede klasiklesmis romanlaridir.
hesabın var mı? giriş yap