şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yıllardır konusu her açıldığında "1984 romanı ne kadar ülkemize benziyor değil mi?" diye fikrimi tazelediğim, 2013'ten sonraki çöküş süreciyle her geçen yıl daha fazla hissettiğim ve son 1 yılda kurmayların ekonomiyle ve dış politikayla ilgili zırvaları neticesinde koca bir ülkeyle 7/24 alay ettiklerini fark etmemden sonra artık kesinlikle adım gibi emin olduğum durum.

dostlar, o distopya resmen biziz. adam resmen 70 yıl önce bizi yazmış. kuzey kore'yi çoktan ardımızda bıraktık.

medya
    ekonomi
    insan hakları
    sansür
    kadın - erkek ilişkileri
    partizanlık
    iş yerinde ispiyon yarışı
    kolluk kuvvetlerinin dezenformasyonu
    dış politika
    biat
    hukuk sistemi

bu başlıkları tek tek yeniden okuyun ve romanı düşünün. biz bu rezilliğin vücut bulmuş haliyiz bugün artık. diktatörlüklerin en kötü ve son aşaması olan şey de hayatımızda artık : "zorunlu övgü".

big brother'a girmiyorum bile.

biliyor musunuz, korkunç bir şey, çocukken korkarak ürkerek okuduğum romanın içinde yaşadığımı fark etmek.
  • görüyorum ve operation mindcrime* ile arttırıyorum dediğim tespit.
  • tek adam düzeni hep aynı olduğu için, bizi, iranı, azerbaycanı, türkmenistanı, suriyeyi, koreyi yazmıştır.
  • universitede ki edebiyat dersine giren hoca zorla okutmustu.allah razi olsun.
  • kitap 1949'da yayınlanmış. ama 1984 ne yazık ki 2018'de gerçekleşiyor.

yazarın bir diğer kitabı için (bkz: hayvan çiftliği)
  • (bkz: yav he he)
  • alamut'a da aynı şeyi diyordunuz. bi karar verin hangisi yazmış türkiye'yi?

geçen de bi sahaf dedi " bak bu da aynı türk erkeğini anlatıyör" (bkz: beş parasızdım ve kadın çok güzeldi) *
  • yalandır kodumun komünistleri. direkt o çok sevdiğiniz stalin'e giydirmiştir o kitabı. büyük birader'in bıyığı bile rte bıyığı değil stalin bıyığıdır o tarifte.

ek: nerede kendini entel sanan fakat okuduğunu anlamaktan aciz beyinsiz varsa şu kitabı okuyup bu yalandan ibaret sikimsonik tespiti yapıyor. yıllardır değişmedi. bitsin artık.
  • geroge orwell'ın müneccimliğini rte'nin bıyığını tutturamamasıyla çürütmüş insanlarla yaşadığınız ülkeyi anlatmıştır.