şükela:  tümü | bugün
 • hakkında bu kadar entry girilince öldü sandığım yazar. (çok şükür cidden öldü sandım birisini de kulandım bu kalıbı)

  ölmediğine göre hikayenin sonunu öğrenebileceğiz.
 • nesine kızıldığını anlayamadığım adam. yazdığı kitap zaten dizisi sayesinde ünlenip satış rekorları kırmaya başlamış, dünya üzerindeki yüz milyonlar için dizi sayesinde varolmuş bir kitap serisi. hadi yüzüklerin efendisi falan ok, 60 yıllık kültleşmiş bir kitap serisi de dizi çekilmeye başlamadan önce kaç kişi biliyordu ya da okumuştu a song of ice and fire'ı?? popüler kültürün - yaratmadıysa dahi haddinden çok fazla şahlandırdığı - bir kitap serisi işte. dizi çekilmeden önce yazılan kadarı yazılmış, dizi çekilmeye başladıktan sonra da dizinin popülaritesiyle eş zamanlı olarak diziye paralel bir şekilde yayınlamaya başladı işte kitapları adam. dizi kitapları besledi, yazılan kitaplar da diziye göre eğilip bükülüyor işte. sonuçta çok büyük paraların kazanıldığı bir sektör işi bu, planlaması da buna göre yapılıyor. tabii ki de her sezonu arasında koskoca bir sene geçen bir dizi serisinin popülaritesini canlı tutabilmek için kitapların piyasaya çıkış tarihleri de uzatılacak, diziye göre ayarlanacak. hepsi çoktan yazılıp bitirilmiş, sonunu herkesin bildiği bir hikayenin dizisini, sezonları senede 10 bölümden, aralarına toplam 10 ay koya koya bugünkü ilgiyle izletmeye devam edebilirler mi sanıyorsunuz?? kaynaklık eden metnin canlılığı devam etmeli ki dizinin canlılığı devam edebilsin.

  bir benzeri daha önce harry potter serisinde de yaşanmıştı. filmler çekilmeye başlayana kadar her sene bir kitabı yayınlanan serinin yeni kitapları, o tarihten sonra filmlerin de 1.5 sene aralarla gösterime girmesi hasebiyle filmlerin ve kitapların popülaritesini aynı anda ayakta tutabilmek adına 2-3 senede bir piyasaya sunulur olmuştu. çıkan her yeni kitaba filmi çekildiği zaman sinema perdesinde şık duracak şekilde bir sürü sinematografik detaylar ve aksiyon sahneleri eklenmeye başlamıştı. sonrasında her biri yazıldıktan en fazla 6-8 ay, bilemedin bir sene sonra filmi çekilen twilight, hunger games, the martian vs. proje kitapları getirildi.

  yani sizin anlayacağınız hep aynı taktik, hep aynı projelendirme. 2001 yılında yüzüklerin efendisi ve harry potter serilerinin aynı anda sinemalara gelip fantastik kurgu ve fantastik sinema janrını tarihte eşi benzeri görülmemiş şekilde ana akıma getirip hortlatmasından sonra fantastik kurgu dediğimiz şey tamamen bir projeye dönüştü. fantastik sinema adına bu iki seri ortalığın .mına koyduktan (ve bir sürü boktan kopyaları çekilip gösterime sokulduktan, seyirci fantastik sinemaya bir anlamda doyduktan) sonra fantastik kurgu bu sefer dizi formatında, farklı bir mecrada game of thrones olarak sunuldu gençliğe. diğerlerinden farklı olarak çağın gereklerine uygun bir şekilde bol bol şiddet ve porno düzeyinde cinsellik soslarıyla. lost vb. bilimkurgu soslu dizileri söylemiyorum burada, tamamen fantastik kurgu olan eserleri diyorum. fantastik kurgunun edebiyat dünyasındaki şahlanışı tamamlandı, ardından o eserlerden beslenen en görkemli örnekleriyle aynı şahlanma sinema sektöründe de tamamlandı, game of thrones'la da şimdi tv dizisi formatında, başka bir mecrada yolculuğuna devam ediyor. haliyle game of thrones da bu sektörün kurallarına uyarak oyunu oynaması gereken bir "ürün" artık. dizisi olmasaydı belki fantastik edebiyat kitaplarının satıldığı raflarda en fazla çok ilgi duyanının bilip okuyacağı, sonra bir kenara atılıp gidecek bir kitapken, artık bir "fantastik kurgu olayı" kendisi, bir sektör. dizisi yoksa kendisi de olamayacak bir ürün. haliyle kendisini zirveye çıkaran o diziyi çektiren para babalarının ve sektörünün kuralları kendisinden en fazla ne kadar çok para kazanılabileceğini öngörüyorsa, o kadar o sektörün gereklerini yerine getirmek zorunda. j.k. rowling, stephenie meyer, suzanne collins, george r.r. martin... yazardan öte, popüler kültürü üretip yönlendiren çarkın bir numaralı aktörleri değiller de ne sanki. bu milyar dolarlık bir business ve hepsi de aynı işin içinde işte. gerekirse 5 sene bile sonra yayınlar adam yeni kitabı, yormayın kafayı.
 • kitaptan spoiler devrini bitirip, diziden spoiler devrini başlatan über kişilik.
  gün intikam günüdür...
 • gebersen de herkesin kendi finali olsa..

  laubali göt..

  tamam sakinim..
 • işin en kötü yanı kitap çıksa da büyük ihtimalle bir boka benzemeyecek. birde konu zamansa özellikle 3. sezondan sonra diziler daha yavaş çekilebilirdi. her kitap en az 2 tane doyurucu sezon çıkabilecek kadar zengin. onun yerine dizinin değil kitaba değil kitabın diziye uyduğu bir yola girdiler ama o yol ne yol dizi kitaptaki olayları tamamen değiştiriyor. seri'nin ana karakterlerinden stannis'in, sansa'nın ve barristan selmy'nin durumlarının kitapla bir alakası kalmadı. yani anlayacağınız dizi kitabı değiştirdi. öyle değiştirdi ki bence 6. ve 7. kitabın bir anlamanın olabilmesi için 4. ve 5. kitapların tekrar yazılması gerekecek. (bkz: #51423809)
 • ama geym of trons'un merak edilecek hikayesi kalmadı ki; her şey zaten açığa çıktı:

  al sana spoylerin dibi:

  --- spoiler ---

  kalisi cücenin de yardımıyla orduyu büyüte büyüte vesterosa gelicek. öteki kalassarı da ordusuna katıcak. yukardan zombiler duvarı aşıp kings lendingi skip atıcak, con snow bişekilde canlanıcak, zombiklere karşı haritanın ortalarında biyerde direniş hattı oluşturacak. zombiler con snowu tam zikicekken kalesi aşağıdan ejderlerle desteğe gelicek. beraber zombileri dövüp evlenip çocuk yapçekler. arya filan gibi yan karakterler con snowa ya da kalesiye sinsilik yapmak isteyen mesela melisandre gibi yan-kötüleri süpriz bi şekilde elimine edecekler. sansa renk olsun diye öldürülür bi ara, sakat oğlanla warg biraderler de savaşlarda uzaktan keşif desteği filan verir artık.
  --- spoiler ---
 • vay anasını sayın seyirciler. kitabı yetiştiremedi diye anasından girip babasından çıkmışsınız adamın. yemediği hakaret kalmamış.

  sizi zorlayan mı var lan? kitabını okuyacaksın, dizisini izleyeceksin diyen mi var? paşa gönlü bilir ister bugün basar, ister 2 sene sonra basar, ister hiç basmaz. ırzını bilmem ne yapacakmış da, hayatını bilmem ne yapacakmış da ... bak bak bak havalara bak. cin olmuş da adam çarpıyor artist.

  kitabı diziden önce okuyup buralarda sırf pisliğine spoiler vermeyi biliyordunuz.
  oh olsun size.
 • "a song of ice and fire" serisinin yazarı.

  blog yazısını okudum. meali: "yazmadım, ama bir sorun neden yazmadım!"

  valla yerin dibine sokmak gibi olmasın, bence geç gelen büyük şöhretin tadını çıkarıyor beyzadem. geziyorum, işim çok bilmem ne... söz vermeseydin o zaman derler adama.

  yalnız o spoiler hakkında yazdığı bölümde ölenler/kalanlar arasında jon snow hakkında bilgi vermemesi çok büyük puştluğun döndüğünü gösteriyor.
 • böyle olur işte...

  sen fantastik edebiyatın ve fantastik edebiyat yazarlarının dişleriyle tırnaklarıyla kazıp elde ettikleri başarıları holivud rüzgarıyla kendi yelkenline doldur sonrasında yav yazamadım, deadline'larla ilgili sorunlarım hep vardı, eki eki de...

  zaten anlamadım gitti bu game of thrones'u bu kadar popüler olmasını. kesinlikle edebi değil, kesinlikle bu çok net - özelden ayar vermeyin fantastik edebiyat, geek culture vb. bilirim- ama holivud şişirmesi...

  var mı son vampir, kar kristali edward'ı hatırlayan? varsa yoksa, ikinci sınıf filmleri kaldı hafızalarda.. benzer şeyler bu seri içinde olacak...

  suç kimin? elbette yazarın. sen yazdıklarını bitirmedin, bitirdiklerini de en hafifinden demlenmeye bırakmadın. kendi çocuğunu eve para getirsin diye dilenmeye zorlayan baba moduna girdin. en hafifinden patladı elinde..
 • adam ruh hastası bizi de kendi yanına çekmeye çalışıyor.

  biri de demiş ergenleri mutlu etmek için mi yazıyor adam beğenmiyorsan okuma diye. bence okudukça hayran kitlesi arttıkça şımardı kusura bakmayın da okuyucuya da saygı gerekiyor. hbo'ya düşmeden önce sevdik ki biz anlayamazsınız.

  neyse ben 'bir ada hikayesi'nin 4. kitabını 10 yıl beklemiş insanım, bekleriz yani ama bu sırada da biraz kulak çınlatırız.

  tanım: yavaş yazan yazar

hesabın var mı? giriş yap