şükela:  tümü | bugün
 • fransız kadın edebiyatci... mallorca'da chopin ile büyük aşk yaşamışlar... ayrıca alfred de musset ile olan bir başka büyük aşkı anlatan film de çekilmiş gçsterime girmeyi bekliyormuş... zamanında epey olay yaratmış, çünkü bir erkek gibi giyiniyor & davranıyormuş... ilk femininstlerden bile diyebiliriz çok istersek...
 • doğru yazılışı george sand olmakla birlikte gerçek adı aurore dupin'dir (baronne dudevant da derlermiş ama neyse).
 • koyun ikizleri adinda fena olmayan bir hikayesi vardir .
 • yıllar önce 1 sınavda sınıfın yarısının onu erkek sandığı için kırık almasına yol açan büyük edebiyatçı.
 • chopinin olumsuz aski,uzun sure chopinle gizli bir ask yasamis,buyuk piyaniste surgun hayati yetmezmis gibi bir de kendi yukunu yuklemis,adamı verem etmis,chopin de veremden olmustur.
 • gizli günlükyky tarafından basılmıştı... velakin milliyet yayınları'nın bastığı bir günlüğü daha var georges sand'in... acaba aynısı mı, bilemiyorum...
 • sand ile chopin son olarak 1848 mart ayında pariste madam marliani'nin kapısında karşılaştıklarında birbirlerine söyledikleri iki kelimeyi geçmedi.
  - nasılsın?
  - iyiyim...
  ondan sonra birbirlerini hiç görmediler.
  ***

  sand, chopin'in ilhamıydı. eserlerini ilk ona dinletiyor, eleştirilerini ciddiye alıyordu. sand herşeyden önce içine kapalı kalmakta ısrarlı olan besteciye annelik yapıyor şefkat gösteriyordu. chopin, sand'ın çocukları ile de yakından ilgileniyor hatta piyano öğretiyordu. çocuklar ona neşe kaynağı olmuşlardı. titiz ve bunalımlı geçen beste yapma günlerini çocuklarla eğlenerek hafifletiyordu. sand'ın edebiyat çevrelerindeki ağırlığı giderek artıyordu. hemen arkasından siyasete atıldı. toplumsal meseleler üzerine fikir üretiyor, tartışmalara katılıyordu. tabi bu nedenle artık chopin'le yakından ilgilenemiyordu. küçük tartışmalar patlak verdi. ama bilgiğim kadarıyla ilk büyük kavgaları sand'ın çocukları yüzünden çıktı. chopin çocuklardan solange ile sağlıklı bir iletişim kurmuştu ama diğer çocuk maurice önceleri chopin'i bir abi olarak görse de zamanla onu ailenin içine girmiş bir sığıntı olarak değerlendirecekti. işte bu sand ile aralarının soğumasına neden olan ilk ciddi olay oldu. daha sonra gelişen diğer kavgalarla yollarını ayırdılar.
  sand, chopin'de bir bilinç olmuştu. yani onu erkek yapan bir kadın olmasının yanı sıra başarısında da önemli bir etken olmuştu. müziğinin gelişmesinde fikirleriyle bestelerine katkıda bulunmuştu. ihtiraslı, anaç yapısı, işbitiriciliği ile chopinin arkasını toplayan, eksikliklerini gideren onu büyüten, besleyen bir kadındı sand. dönem dönem chopin'in sand'a karşı çocukça davranışlar içerisinde olduğu kaynaklarda yer alıyor.

  müthiş bir kadınmış, velhasıl. yaşadığı tüm ilişkilerde etken, baskın taraf olan bir kadın...
hesabın var mı? giriş yap