• rahat olun. insanlık viktor orban, vladimir putin, tayyip erdoğan, donald trump gibi isimlerin ellerinde güvende. ortak noktaları soros düşmanı olmaları.

soros kim? soros, sarı yeleklilere özenen bedelini ağır öder ve benzeri söylemlerle barışık yaşayarak vatansever olanların kum torbası. dünyada her etnik ve dini kökenden, her ekonomik sınıftan, her eğitim düzeyinden insan "sorosçu" ifadesini kullanabilir.

fransa'da protesto oluyor. joe buyuruyor ki:

"canım bak fed'i idare edenlerle macron'un çıkarları çatıştı. toprağı eşelersen, altından bilmem kim çıkacak."

işte bunlara pek gelemiyorum. her şeyi sadece "zengin bir yahudinin oyunu" olarak yorumlamak, insanların iradelerini hiçe saymayı da beraberinde getirmiyor mu? fransa protestoları sonrası, macron'un akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal etmiş olmasında alınması gereken çok önemli bir ders yok mu?

- black lives matter uyduruk bir akımdır (ne de olsa soros destekledi),
    - gezi protestoları türk ekonomisini batırmıştır (ne de olsa soros destekledi),

ders kitaplarının şu hâlde olduğu bir ortamda, bu lafları etmeyi büyük resmi görmek zannetmek, bir tür solipsizm faciası. bu cümleleri kuran insanlar devletin halk için değil de halkın devlet için var olması gerektiğini kabul etmiş olan insanlar. haliyle ekonomiyi batıran tayyip ve damadı olduğunda rahatlıkla susabiliyorlar. silahlı kuvvetler eli ile terörizm, eğitim kurumlarındaki yozlaşma ile kitlesel bir psikolojik manipülasyon devlet tarafından açıkça gerçekleştirildiğinde tek kelime etmiyorlar. o müthiş komplo teorisyenlikleri ve gayrimeşrulaştırma mekanizmaları nedense hep belirli durumlarda deaktive oluyor.

buna abd'den bir örnek vereyim:

- - -
    sene 2016:
    abd'de soros düşmanlığının sebebi, soros'un clinton'a yağdırdığı 25 milyon dolar.
    - - -
    sene 2018:
    sheldon adelson'ın republicanlara katkısı 100 milyon dolardan fazla.
    - - -

siz hiç sheldon adelson üzerinden çılgın teoriler kasmakla uğraşan bir anti-semitist gördünüz mü? ben görmedim. adelson yahudi iş adamı değil mi? milliyetçi tutarsızlığı dünyanın her köşesinde eğlenceli bir şey. düşünsenize, anti-semitist olacaksınız ve yahudiler parayı sizin adamlarınıza verdiklerinde bu asla dillendirilmeyecek. "bir yahudinin anti-semitistlerle ne işi olabilir?" sorusu aslında üzerinden komplo teorileri üretmeye bin kat daha açık bir soru iken, sikkenin diğer yüzü hep yurtseverlik denen bir paravanla örtülecek.

- - -
    sene 2003:
    türkiye'de başörtüsü hâlâ problem. tayyip diyor ki "ben türkiye'nin açık toplumuyum." destekleyen kim? soros, ama soros'tan yardım dilenen tayyip'in ta kendisi.
    - - -
    sene 2018:
    görülüyor ki tayyip o kadar da açık toplum taraftarı değilmiş. türkiye'nin dincisi, milliyetçisi, atatürkçüsü suçu kime atıyor? soros'a atıyor. soros türkiye'de faaliyetlerini durduruyor.
    - - -

bir de soros üzerinden karl popper'a saldıranlar var, onlar bambaşka bir ekol. hatırlatalım, open society foundation'ı soros kurdu, ama the open society and its enemies'i popper yazdı. çok merak ediyorsanız kitabı açar okursunuz, beğenmediğiniz bir şey varsa "şunu şu sebepten ötürü beğenmedim." diye de belirtirsiniz. fakat her önüne gelenin de popper gibi bir düşünüre neden saldırdığını bile bilmeden saldırması sinir bozucu.

* * * ps: özelden "ders kitabında yanlış olan bir şey yok." yazanlara toplu cevabım: dikkat ederseniz ben yanlış olan bir şey olduğunu iddia etmedim. bir şeye yanlış demek ayrıdır, taraflı demek ayrıdır. "gezi ekonomiyi olumsuz etkilemedi." diyebilmem için wonderland'de yaşıyor olmam lazım. şikayetçi olduğum problem, ekonominin içine yıllarca edenlerin ders kitaplarında aynı objektif(!) bakış açısı ile işlenmemesi.
  • overrated bir kötü.
  • modern zaman azizidir. parasının çok küçük bir kısmını dünyaya uzun vadede çok az fayda getirecek göstermelik yardım işlerine ayırıp ayda bir afrikalı çocuklarla fotoğraf çektirse şimdi kendisine küfreden kitlelerin sevgilisi olabilecekken, dünyadaki asıl problemi görmüş, bu uğurda popülist liderlerin ve farkında olmadan onların güdümüne giren sağ ve sol görüşten milyonlarca insanın nefret objesi haline gelmeyi zerre umursamamıştır.
  • oldukça tehlikeli ve ölmemenin yolunu bulmuş dünyayı yöneten adamlardan biri.
    kendisi ile ilgili girilen geçmiş entryleri okursanız türkiye gelişi çok da yeni değildir.
    bugün gezi olaylarını finanse eden ve planlayan kişi olarak hakkında müebbet istenen osman kavala nın 2002 den beri görevli olduğu açık toplum vakfının sahibidir. vergiden kaçmak için kurduğu vakfa tıpkı diğer çakal yahudi mark zuckerberg gibi, servetinin çoğunu aktarmıştır ve aman ne kadar tatlıdır.
    geberip gitse de yerini dolduracak kişi kesin şimdiden bellidir.
  • bugun montumu cikarirken cebimden bir kart cikti, soros fund management'tan bir elemanin karti. bir tarafinda da kabartmali soros yaziyor. ulan dedim bunla beni turkiye'de bulsalar fetocude diye iceri atma ihtimalleri 50/50.
  • bbc tarafından kendisiyle ilgili güzel bir makale hazırlanmıştır.
    https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49606460
  • amerikalı finans spekülatörü, çeşitlü ülkelere yaptığı yardımlar, daima tartışma konusudur.
  • maalesef ülkemize yerleşmesinde zengin ailelerin rolü büyük

https://mobile.twitter.com/…tus/1180195386415292416
  • popper'dan totaliter rejimlerin temelinin nihai gerçeği bilme iddiası olduğunu öğrendiğini yazan adam.

https://www.project-syndicate.org/…=main-article-a1

ayrıca çin'in teknolojik gelişimine engel olacak ticari savaş atılımlarının olması gerektiğini, trump'ın yaptığı gibi gibi bu meselenin siyasi alış-veriş meselesine çevrilmemesi gerektiğini söylüyor.

not: bu arada komplocu malların hakkında atıp tutmayı en çok sevdiği isimlerdendir. işin komik yanı da bu komplocu argümanların bile ithal olması...
hesabın var mı? giriş yap