şükela:  tümü | bugün soru sor
 • buharlı lokomotifi ilk olarak 1829 yılında yapan insan.
 • ingiletere başta olmak üzere, avrupa ve kuzey amerikada demiryolu yapımının artmasına yardımcı olan ingiliz mucit.
  (bkz: robert stephenson)
 • demir yollarinin babasidir. buharli lokomotif'i tasarlayarak sanayi devriminin hizlanmasi sagladi.
 • george stephenson'un lokomotif üzerindeki çığır açan çalışmaları, 1820 yıllarına rastlamaktadır. 1830'dan itibaren de ilk trenler işlemeye başlamıştır. stephenson, bir makine kurucusu olmanın yanı sıra, aynı zamanda bir demiryolu düşünürü idi. demiryollarının güzergâhlarının tespit edilmesi, ortaya çıkan bazı güçlüklerin çözümlenmesi gibi konular da onun tarafından işlenmiştir.
 • george stephenson (1781-1848) ingiliz mühendis, lokomotifinmucidi. babası newcastle'de kömür ocağında mekanik ustası olarak çalışırdı. çocukken çalışmaya başladı, bununla birlikte resmi bir eğitim almadı. 19 yaşında newcomen buhar makinesini linkkullanabiliyordu. napolyon savaşlarıyla merakı artmaya başladı ve gece okuluna giderek okuma-yazma öğrenmeye başladı. daha sonra evlendi. ek gelir sağlamak için ayakkabı tamirciliği, saat tamirciliği gibi işler yaptı.

  stephenson ilk karısını kaybetti. bu evliliğinden olan oğlu robert, newcastle'e matematik öğrenmeye gitti. robert, eve gelince beraber ev ödevlerini yaparlardı. 1813'te yakınlardaki kömür madenine giderek john blenkinshop'un tasarladığı, madenden kömür çıkarmayı sağlayan tekerlekli buhar makinesini inceleme fırsatı buldu. fakat bu makine ahşap rayların üzerine düzgün ilerleyemiyordu. stephenson madenin sahibiyle anlaştıktan sonra saatte 6 km menzili olan 8 vagonlu, 30 ton yük taşıyabilen bir makine icat etti. fakat bununla kalmayıp lokomotifin gücünü artırmanın peşine düştü ve daha kullanışlı bir lokomotif yaptı.

  kaynak: britannica