şükela:  tümü | bugün
 • birleşik devletler için partiler üstü bir yeri vardır ki kendisi oy birliği ile seçilen tek başkandır. özellikle siyasi tutumu dönemdaşlarına göre oldukça ılımlıydı. yürütmenin önemini erken anlamış ve anayasayı bu yönde ağırlık vererek yazdırmaya teşvik etmiştir. askeri kazanımları ile sivrilmiş bir kurucudur. 1789'daki kongrede kendisine 25000 dolar* maaş ödenmesi kararlaştırılmıştı ancak washington'ın durumu iyiydi ve bunu reddetti. kamu hizmetinin önemli olduğunu öne sürerek halkın refahına kullanılacak her kuruş önemlidir ilkesi ile hareket etmek istedi. washington’un kendine önerilen maaşı reddetmesi ile tehlikeli bir durum ortaya çıkmıştı. başkanlık görevi için, gelire ihtiyacı olmayan, sadece varlıklı kesimlerden adaylar çıkması gelenek olacaktı. oysa, abd’nin kurucu üyeleri, gelecekteki başkan adaylarının geniş bir kitleden çıkmalarını istiyorlardı. bu yüzden, kongrenin ısrarı üzerine, washington sonunda maaş almaya ikna oldu.

  demem o ki washington gerçekten dünya tarihinde ender rastlanacak bir kumandan, insan ve kurucu. ancak bu on üç koloni isyanı ile başlayan süreci kurtuluş savaşımız ve atatürk ile kıyaslayacak olursak nispeten daha kolay bir süreçti. birleşik devletlerin kuruluşunu küçümsemiyorum yalnızca bizim kuruluşumuz gerçekten dahan büyük imkansızlıklar içinde oldu. washington her zaman ülkesinde saygı ile anılan, hiçbir zaman küfür edilmeyen, yaptıklarını kıymeti bilinen bir adam. oysa atatürk bütün yaptıklarına rağmen kurtardığı kendi milleti tarafından kötülenen birisi oldu. bakıyorsun amerika neden şu an bu kadar güçlü diye. adamların tarih belleği o kadar diri ki yepyeni bir ülke olmasına rağmen dönemin roması kudretine eriştiler. eğer biraz değerlerimizi bilseydik şu anda çok güzel bir ülkede yaşıyor olacaktık. atatürk bunun için her şeyi yaptı ve hazırladı ancak ardılları olarak biz bunu beceremedik. tarih sahnesine 18. yy sonunda henüz çıkan commonwealth göçmenlerinin kurduğu bir devlet ile 8000 yıllık bir tarihi olan türk milleti. değerler her zaman önemidir, geçmişi bilmek geleceği şekillendirir.
 • amerikanın kuruluşunda büyük bir mücadele vermiştir.
 • amerikanın kurucu başkanıdır.
  ingilizlerle girişilen mücadele ile bağımsızlık savaşının öncüsü olmuştur.
  ilk olarak bir ingiliz kolonisiyken baş kaldırmış isyancı olmuş ingilizler için hain olmuştur.
  mücadelesinde başarılı olmuş devlet kurmuş devleti bugünlere gelmiş süper güç olmuştur.
  herhalde o zamanlarda kurduğu ülkenin bu duruma geldiğini görse ne derdi acaba.
  ayrıca başarısız olup ingilizlere boyun eğseydi tarih kitaplarında hain olarak geçecekti.o dönemin britanya kralının yaptığı yanlışlar hatalar bütünü nedeni ile kalkışma sağlamıştır.
  başarısının bir nedenide yanındaki bilgili birikimli o döneme göre gayet çok iyi yetişmiş kişilerdir.
  thomas jefferson benjamin john adams james madison gibi bir çok etkili isimin yanında olmasının payı çoktur.

  boynuz kulağı geçer misali ondan uzun süre sonra gelecek olan bir abraham lincoln kurduğu devleti uçurumun kenarından kurtarıp zirveye taşımıştır.
  bugünün amerikasında başkan kıstasları olarak ikili zirveyi paylaşır.
 • kendisi ile ilgili bir kiraz ağacı efsanesi vardır. washington altı yaşındayken hediye olarak bir balta aldı ve o da babasının kiraz ağacına zarar verdi. babası ne yaptığını anladığında, sinirleniyor ve onunla konuşurken, genç george cesurca, “yalan söyleyemem… bunu baltamla ben kestim” diyor. bunun ardından washington’un babası onu kucaklıyor ve oğlunun dürüstlüğünün bin ağaçtan daha değerli olduğunu söylüyor.
 • dişlerinden muzdarip olan amerikan başkanı.

  ilk dişini kaybettiğinde 22 yaşındaydı ve amerikan başkanı olduğunda tek bir dişi kalmıştı.bir rivayete göre brezilya kestanesini dişiyle kırdığı için bir rivayete göre de çiçek ve sıtma hastalıklarını tedavi etmek için kendisine verilen civa oksitin dişlerini kaybetmesine sebep olduğu söylenir.

  dişlerinden dolayı çektiği acıyı hafifletmek için sürekli afyon tentürü kullandığı bilinir.

  başkanlığı döneminde, başkanlık ofisinde portrelerini çizen kişi diş ağrılarından dolayı yüzünden oluşan sevimsiz ve asabi yüzünü çizdiği portrelere yansıtmış.portrelerinde hep bu yüzden asabi görünürmüş.
 • kıta ordusu'nun (continental army) başkomutanı ve amerika birleşik devletleri'nin ilk başkanıdır.

  ilk dişini 22 yaşındayken kaybetti ve başkan olduğu zaman yalnızca bir dişi kalmıştı.

  diş sorunları sürekli rahatsızlık veriyordu, bu yüzden afyon tentürü kullanıyordu ve çektiği acı, başkanlık ofisindeyken çizilmiş portrelerinin çoğuna yansımıştı -şu anda halen kullanımda olan bir dolarlık banknotun üzerindeki resim de buna dahildir-.
 • -(tam bir diktatör. başkan olduktan sonra çok zengin olmuş. devleti çiftliğe çevirmiş. etrafını yalakalar ve soytarılarla doldurmuş. başkanlığı ölene dek sürdürmek istemiş.)

  "washington’un dikkatli liderliği ona, bağımsızlığına yeni kavuşan ülkesinde olağanüstü bir popülerlik kazandırdı. fakat o, gücü ele geçirmek yerine emekli olup virginia tarlalarına, vernon dağı’na çekildi. washington sonunda 1789’da başkanlık seçimlerine katılmayı kabul etti ve herhangi bir muhalefetle karşılaşmadan seçildi.

  başkan olarak washington’un en büyük mirası yaptıkları değil yapmadıklarıdır. görevdeyken, gelecek başkanlara rehberlik edecek gelenekleri bilinçli bir şekilde oluşturdu. fiyakalı unvanları reddetti, yerine bir cumhuriyetçi ülkede sadece “bay başkan” olarak çağrılması gerektiğinde ısrar etti. 1796’da üçüncü dönem görev almayı reddetti ve franklin d. roosevelt’in üçüncü dönem iktidarı istediği 1940’a kadar başkanlar tarafından uyulan, yazılı olmayan bir kural oluşturdu."
  nigel warburton - a little history of philosophy
 • *
 • başkanlığı süresince üçüncü dönem oval ofise talip olmayı reddetmiş. başkan olarak ölümünün vatandaşlarda ömür boyu görevlendirme* beklentisi yaratacağını düşündüğünden emekliye ayrılmış. bu bir emsal* oluşturmuş ve iki dönem başkanlık sınırının oluşmasına da böylelikle vesile olmuş.
 • bu isimde bir mucit de vardır.