şükela:  tümü | bugün
 • coni vayt ile vayt vestinghauz (white westinghouse) adlı kurumsal olayı kurduğu rivayet edilen kişizade*.
 • hava frenini icat etmis kisidir.
 • çağrışımlar silsilesi için;

  (bkz: george washington)
  (bkz: white house)*...
 • mucitten çok yatırımcıdır. yaptığı en büyük iş nikola tesla'ya finansör olmayı kabul etmesidir. bu sayede alternatif elektriğin evlerimize girmesini sağlamıştır. evlerimize kadar ulaşan enerji konusunda bugünkü konforumuzu ona borçluyuz denebilir:
  1886'da kurduğu westinghouse electric company, üç yıl sonra westinghouse electric manufacturing company adını aldı. nikola tesla'nın alternatif akım motoruna ilişkin patentlerini satın alan westinghouse, tesla'yı da motorunu geliştirip kurulucak enerji sistemine uygun duruma getirmesi için işe aldı. enerji sistemi pazarlanacak duruma geldiğinde enerji iletiminde doğru akım kullanılması yanlıları alternatif akım için yoğun bir kötüleme ve gözden düşürme kampanyası açtılar.alternatif akıma yöneltilen saldırılar, alternatif akımın insan yaşamı için tehdit oluşturduğu iddiasına dayandırılıyordu.
  (bkz: thomas alva edison/@andrew)
  1893'te düzenlenen chicago dünya fuarı'nın aydınlatılması işi westinghouse'un şirketine verildi; niagara irmağı üzerideki çağlayanlardan elektrik enerjisi elde etmek üzere alternatif akımlı sistemler kurma hakkını da westinghouse aldı.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/george_westinghouse
 • nikola tesla tarafından westinghouse adına düzenlenen liyakat belgelerinde büyük övgüler almış kişi.

  george westinghouse, kanaatimce, bu dünyada, o zamanki şartlar altında benim alternatif akım sistemi alıp önyargıya ve paranın gücüne verdiği karşı verdiği savaşı kazanabilecek tek insandı. o görkemli bir karakterin öncüsüydü; amerikanı' nın gurur duyması ve tüm insanlığın müteşekkir olması gereken gerçek bir asildi.
 • edison'ın aksine delikanlıdır. edison'ı kazıklamamıştır, onunla birlikte çalışmıştır ona zor zamanlarında destek olmuş, ona inanmış.

  günün birinde westinghouse finansal sıkıntı çekmeye başlayınca tesla'dan bir süreliğine patentleri için ücret almamasını rica etmiş. bunun üzerine tesla patent ücret anlaşmasını yırtmış ve westinghouse'a ücretsiz kullanım hakkı tanımış.

  eğer tesla bu adamı doğru biliyorsa benim kitabımda da doğru biridir.

  teşekkürler pala george.

  https://upload.wikimedia.org/…orge_westinghouse.jpg
 • mübarek adam.