şükela:  tümü | bugün
  • georges-eugéne haussmann, iii. napoleon döneminde 1853'te seine ili valisi olmuş ve de paris'i şimdiki haline getirmiş saygı duymadan edemediğim kişidir. sokak lambalarından, banklardan o dönemden kalma olanlar vardır "vay be" dedirtir. paris'i gezerken, bulvarlarda sekerken neşe içinde onu anmak gerektir, zira bildiğimiz hali ile paris'i paris yapan odur. iki yatak denki atılıp tek kişinin geçebileceği genişlikte sokaklar göz açıp kapama zamanında gerilla savaşı karargahına dönüşmesin diye sokakları, caddeleri şu andaki paris havasına sokandır, belli bir estetik anlayışı ile taşınmaz (en azından orda pek taşımaya çalışan yok) şehir mobilyası ile paris'i donatandır, baron jorj öjen haussman.
  • boulevard haussman mevcut paris'te, st. lazare mahallesi civarlarında, eğer olur da printems-lafayatte ikilisinden kazasız geçer, place du havre'dan st. lazare garının aksi tarafına yürürseniz ve vardığınız 3. sokaktan sağa dönerseniz boulevard haussmann'a çıkmışsınız demektir, o köşede güzel de 1 café bulunur, sosisleri tavsiye edilir...
    (bkz: oha)
  • yanlız baron haussman paris'i şimdiki haline getirmekle beraber özellikle seine kıyısındaki birçok tarihi binayı da yıktırmıştır...
  • 1830 ve 1848'deki devrimlerde halk direnisinin kirilamamasinin en buyuk nedenlerinden biri olarak gorulen dar sokaklari, sirf bu yuzden bircok tarihi binayi yikmak pahasina genisletmistir. ilginctir ki paris, gunumuzde hala sehrin orta yerine yapilmasi gereken yeni birimler icin yer bulabilmesini buna borculur. aslinda pek tasarimdan anlamayan haussman, sehir planini akis semalarini kurgulayarak degil, yukaridan bakildiginda(!) goze guzel ve duzgun gorunecek sekilde yapmistir. bunda basarili olmus, ancak tum araclarin ayni ana arterleri kullanmak zorunda kalmasi nedeniyle paris'e sorunlu bir trafik mirasi birakmistir. ayrica paris'in dunyanin en pahali sehirlerinden biri olmasinin en onemli nedenlerinden biri de, zamaninda haussman tarafindan sehir merkezinden tum isci sinifinin banliyolere kaydirilmasi sonucu centrumun bir burjuva cenneti haline getirilmis olmasidir. yine de, gecmisi bir kenara birakirsak, sonuc olarak paris ve parisseverler ona cok sey borcludur. paris konseptine onemli detaylar kazandirmistir.
  • "les appartements haussmaniens" diye anilan "haussmanvari" daireler paris'in 16. bölgesi basta olmak üzere bir çok burjuva mahallesinde bulunup, yüksek tavanli, çift pencereli, parkeli, sömineli, tavanlari süslemeli mimari saheserlerdir.
  • paris metrosu için önüne paris haritasını ve bir de kalemi alıp, üç yatay,üç de dikey çizgi çizen ve buralardan alternatif ulaşım hatları geçecek diyerek, paris'in ilk 6 metro hattını yaratan ileri görüşlü insan.
  • paris'i yeniden inşaa etme uğruna kendi evini bile yıkan adam.osmanlı istanbul'u adam etmek için bu zatı çağırır.haussmann bir kaç ay istanbul'u inceler ne varki parasızlık ve bürokrasi procenin başlamadan bitmesine sebep olur.bize de bu istanbul çilesi kalır.
  • (bkz: osman)
hesabın var mı? giriş yap