şükela:  tümü | bugün
 • 1943-1971 yılları arasında yaşamış bulgar futbolcu. bulgaristan futbolunun taçsız prensidir asparuchov. benim kulaklarımda halit ustanın bunun ismini telaffuz ettiği kalmış ancak tam emin olamadım. adam dünya kupalarında kaç kere sahne aldıydı, herhâlde ondandır diyeyim bu kulak sanrısı...
  o her şeye sahip oldu, istediği herşeye. bulgaristan'ın kralıydı adeta. ince uzun boylu santrafor leblebi gibi gol atmıştı. bir ara benfica tarafından kovalandıysa da, o ülkesinde kalmıştı. mutluydu. en sevdiği şeyi belki de mezarı oldu. bir gün alfa'sına atlayıp gaza basmıştı...
 • levski takımının oyuncusu olan bu elemanın ölüm hikayesi de gariptir. 1968 yılında wembleyde ingiliz milli takımına attığı golden sonra ingiliz takımlarından da transfer teklifi alan asparuchov o kadar popüler idi ki pek çok kişiye göre yurt dışına çıkmasın diye komünist parti tarafından öldürülmüştü. bu arada kaza sırasında yanında da kotkov isimli bir başka yıldız futbolcu vardı ve ikisinin ölümüyle levski sofya uzun süre toparlanamamıştı. eğer komünist parti verse aha şuraya yazıyorum bu adam bir eusebio ya da gerd müller den aşağı değildir. araba kazasında kullandığı alfa romeo ise komünist partisinin kendine verdiği hediye olup sonra tabutu olacaktı. 1962, 66 ve 70 dünya kupalarına katıldı. lakabı gundi olan bu eleman harcanmış bir yetenektir. suçlusu ise todor jivkov dur.
  sırf adı yaşasın diye oğlu daha sonradan devlet tarafından futbolcu yapılmıştı ama oğlu o kadar kazmaydı ki sırf babasının adıyla çıkıyordu. zaten isim yapamadan silindi gitti. bulgar futbolu deyince stoitchkov diyenlerin durup düşünmeleri gereken biridir georgi abimiz. öldüğünde sadece 28 yaşında ve futbol hayatının olgunluk dönemindeydi.
 • 30 haziran 1071 yilinda araba kazasi yuzunden vefat etmi$tir.
  hikayesi, gozleri ya$artacak yogunlukta dram icerir. eger avrupaya transferi, bulgar hukumeti tarafindan yasaklanmasaydi, bugun bu abimizi "balkanlarin pele'si" olarak anabilirdik.
  hakkatten de bulgaristan futbolu icin "stoichkov" demeden once bu futbolcuyu tanimaliyiz.

  http://www.youtube.com/watch?v=s3-q483ilss
 • bulgaristan'ın gelmiş geçmiş en büyük oyuncusu kabul edilen 1947 doğumlu oyuncu. lakabı gundi'dir. levski sofya ve botev plovdiv takımlarında forma giymiş, toplam 246 maçta 150 gol atmış, 1971 yılında bir trafik kazasında vefat etmiştir.