*

şükela:  tümü | bugün
 • anadolu rum kökenli, çağdaş insanı salt reflekslerle hareket edip düşünen özden yoksun bir varlık olarak niteleyen filozof
 • insan mekanizmasının çözülmesi ve insanın uykudan gerçeğe uyandırılması konusunda önemli çalışmalara sahip kişi... gurdjieff'in öğrencilerinden rus asıllı ouspensky'nin, gurdjieff'le geçirdiği zamanı ve ondan öğrendiklerini konu alan "insanın gerçeği kendini bilmek" adlı eseri piyasada bulunabilir...
 • (bkz: ekim bey)
 • "all and everything series" başlığı altında topladığı üç ana eseri vardır.
  (bkz: beelzebub's tales to his grandson)
  (bkz: life is real only then when i am)
  (bkz: meetings with remarkable men)

  (ekim bey bu remarkable men'den biridir, gurdjieff değildir)
 • yasadigi donemde bir ara ortadan kaybolan ve bu surecte tasavvuf, zen, zerdustluk vs. gibi ogretilerin gizli bilgilerine de ulastigi iddia edilen muthis gurcu dusunur. insanin tutsak oldugu ve bu tutsakliginin farkinda bile olmadigi ekseninde kurulu olan felsefesi matrix'in anlattigi hikayeye cok benzer. gurdjieff hayatimiz boyunca kaldigimiz hapishanede surekli kendimizi kandirdigimizi ve kendi kosullanmalarimizi anlamazsak bundan kurtulmanin imkansiza yakin oldugunu soyler.
 • tam adi george ivanovich gurdjieff olan üstad.
 • artık güvenilirliğini iyice yitirmiş wikipedia'da milliyeti ermeni-yunan olarak gözüküyor. şaka gibi. tabii beni bunu ilgilendirmiyor. her ne kadar piyanodan falan anlamasa da, gurdjieff, thomas de hartmann ile beraber 200'e yakın eser bestelemiş. bir kaçını dinleme şansın oldu. çok güzeller. bu ikili galata mevlevihanesi'ne takıldıkları sufi müziklerine yakın eserler genelde. ney ve benzeri bazı enstrümanlarla çeşnilendirilmiş.
 • gizli bilgilere nail olan insanları aramak için kahire, mısır ve birçok yere yolculuk yapmış, kesinlikle yunan ya da rum olmayan, rus orijinli (gürcüde olablir) derviş*. 1920 deki rus devrimi sonucunda ilk olarak tiflise yerleşmek zorunda kalmış sonradan istanbula geçip, 1922 de paris'e yerleşmiştir. katherine mansfield bu dervişten etkilenenler arasındadır.
 • gurdjieff insanın bütün merkezlerinin birbirine karıştığını, birbirinin üstüne bindiğini söyler. her merkez kendi görevini yaptığı zaman güzeldir. örneğin birçok insanın hayatında seks beyinde gerçekleşir. beynin işi bu değildir lakin. biriyle sevişirken sen başka birini düşünürsün ve yine seksin merkezi beyin olur. her merkez kendi işleyişinde güzeldir demek istemiştir amcam kısaca. sahip olduğu öğretilerin çoğu sufi ustalarından gelmektedir.