• izlerken kendinizi içinde hissettiğiniz kanlı-canlı filmdir. çok abartılacak derecede olmayıp 7.0 hakediyor.
  • filmde olmayan tek klişe, felaketin geldiğini gören bilim adamını tüm uyarılara rağmen iplemeyen politikacıydı.
  • "ulan, tum felaket filmlerini bir araya toplayip film ceksek ortaya nasil bir sey cikar acaba?" denerek cekilmis hissi uyandiran bir fragmana sahip film.
  • filmi 1 saat gibi bir süre önce açtım ama çok pişmanım ve yataktan kalkıp kapamaya üşeniyorum. film biraz intersteller biraz marslı biraz 2012 daha niceleri ama çöpoğlu çöp

edit: böyle filmlerin sonu beni çok güldürüyor sanki hiçbir şey olmamış dünyanin içine edilmemiş milyonlarca insan ölmemiş gibi başrolün son anda dünyayı kurtarışı ardından kahramanca karşılanması ve hiçbir şey yaşanmamış gibi mutlu olmalı saçma geliyor birde böyle filmlerde başkan olur ve filmin sonunda başrolü tebrik eder burada andy garcia oynamış saçma sapan bir yapımda olması beni üzdü.10/2
  • bilim kurgu kısmı tatmin ediyor, izlenesi film. ancak;

--- spoiler ---
    gökten gülle büyüklüğünde dolu yağan sahnesi bulunuyor filmin.

ayrıca filmde amerikan başkanı olmasaydı ve sonunda dünya yok olsaydı baya kaliteli diye konuşulacaktı. zaten nerede bir amerikan başkanı barındıran film varsa at çöpe. amına koduklarım, dünyayı bir kere de kurtarmayın. ki ben kel adamı tuttum filmde. keşke başarılı olsaydı.
    --- spoiler ---
  • izlemeyince bişey kaybetmeyceğiniz bir film
  • felaket izlemeye doyamadığım film. hep tadımlık 15-20 saniyelik sahneler. filmin olayı bu, şöyle doya doya izletsenize arkadaşım.
    bardağın dolu tarafı söylediğim gibi doyamasam da özel efektlere bayıldım. hatta keşke senaryo filan kasmasalardı zaten seyirci 3 aşağı 5 yukarı bütün finali tahmin edebiliyor. olmadı..

--- spoiler ---

mevzunun arkasında başkan olsaydı da dünyayı silse süpürseydi, en sonunda da elinde patlasaydı da doya doya izleseydik. bıktım artık amerika'nın dünyayı kurtardığı finallerden, bir kere de şaşırtın arkadaş.

--- spoiler ---
  • kötü bir film, senaryosu kötü olduğu gibi sahnelerde kötü, emek var mı var, düşünce güzel mi güzel, kadro sıkı mı sıkı ama malzemenin tamamı bir arada çöp olmuş hem de öyle böyle değil baya çöp bir film.
  • 4,5 /10 yıldız alan içeriğine, senaryosuna ve kurgusuna klişe demeyenin dayak yediği klişe dolu felaket filmi.

filmin türkiye piyasasına sunulduğu hali bile en baba spoilerı verdiği için çok da kasmaya gerek yok.

ancak benzerleri içinde en iyi kadrolardan birine sahip olup en kötüsü olmayı başardığını belirtmek gerekir.

--- spoiler ---

benzerleri olarak adlandırabileceğimiz the day after tomorrow , armageddon , independence day, 2012, san andreas * filmleriyle kıyaslarsak eğer; felaket kısımlarına azıcık bile giriş - gelişme süreci katmadan hemen bir ateş /buz yağmuru, bir sel/tsunami göstermesi hoş değildi diyebiliriz.

ama bazı detaylar da güzel idi; rio felaketi esnasında düşen donmuş kuşlar ve kargo uçağı benzerlerinden farklı bir bakış sergilemiş.

yoksa meksikalı bir karakter üzerinden "adam olun sizin götünüzü biz topluyoruz" imza: göçmenler, mesajını verdirip ortamlarda "ne çaktık trump'a ama" diye gezmesinler.

ve tabiiki de holivudun nihai sonucu : onca ölen dünya vatandaşlarına rağmen kurtulan bir amerikalı için sel olup akan gözler. adamlar için "bir amerikanyalı dünyaya bedel, dünya ne ki zaten amk" durumunun ete, kemiğe, dividye , bulureye dönüşmüş hali.

--- spoiler ---

velhasıl boş zaman geçirgecidir. keşke filmin başında national geographic, bbc planet earth ya da discovery channel'dan aldıkları görüntülerle filmi sonlandırsalardı ve insanları * an inconvenient truthizlemişçesine rahatsız bir şekilde evlerine gönderselerdi.
  • buyuk ihtimalle kar etmemis bir film.

ınternetteki bilgilere gore filmin yapim butcesi 120 milyon dolar. ancak genelde bu rakamlar resmi olarak aciklanmis rakamlar olmuyor ve gercegi her zaman yansitamayabiliyor. geostorm, senaryo degisiklikleri sebebiyle yeniden cekimlerden gecmis, post-produksiyon sureci bir kac yila yayilmis bir film oldugu icin bahsedilen rakamin uzerinde bir yapim butcesi olabilir. ustelik yapim butcesi pazarlama butcesini kapsamiyor. bazi filmlerde pazarlama butcesi yapim butcesinin yarisini bulabiliyor, bazen de tamamini. bu rakami kestirmek biraz guc.

filmin uluslarlarasi brut gisesi 209 milyon dolar ancak bu yapim butcesini cikartinca kalan 89 milyon dolarin kar oldugu anlamina gelmiyor. cunku brut gise icinde, sinema salonun aldigi pay ve dagitim masraflari gibi ek giderler de var. filmin yapimci studyosunun sinema salonlariyla yaptigi anlasmaya bagli olarak bilet basina aldigi pay degisiklik gosterebiliyor ancak kabaca bir filmin kar edebilmeye baslamasi icin yapim butcesini 2'ye katlamasi gerektigi dusunulur.

dolayisiyla geostorm bu hesapla kar etmis gozukmuyor. dvd, bluray, itunes vs satislari ile toparlayabilir tabiki zaman icinde ama eldeki rakamlar bir devam filmine yesil isik yakilmasini saglayacak bir basaridan cok uzakta.
hesabın var mı? giriş yap