şükela:  tümü | bugün
  • hiç bir zaman açık olarak söylenmeyen gerçek. bilmek istermiş gibi yapılır fakat sonuca hazır olunmadığı gerçek öğrenildiğinde ortaya çıkar.
  • gerçeği bilmek zorlayıcıdır, bilmediğiniz şey için bir şey yapmak, kendinizi düzeltmek ya da hayatınızı düzenlemek zorunda değilsinizdir, cahillik tembel işidir işte.

(bkz: ignorance is bliss)
  • gercegin, istegimiz disinda oldugunu hissettigimizde sigindigimiz liman. hissettiklerimiz de genelde gercek cikiyor.
  • karin karakaşlı'nın şu cümlesiyle anlam kazanan çelişki:

--- spoiler ---
    korunağımı yıktığımda arkasında duranı görmeye cesaretin yeter mi?
    --- spoiler ---
  • en sik lokantada yemek yerken bunu istiyorum sanirim emin degilim not tutmam lazim..

(en son icinde makarna olmamasi gereken yemegin icinde iki serit makarna "buldugumda" bu hisler icerisindeydim misal.. soslu bi yemekti makarnali bir yemege de dokulebilirdi o sos tahminen.. haliyle oyle bir yemege dokerken bulasmistir sonra da ayni kasikla benim yemege de sos doktuler vs diye dusundum.. gercegi kesinlikle bilmek istemedim, mantik yurutmemle mutluydum.. seridin tekinin ucunda sanki dis izine benzeyen oyuk olmasaydi cok daha mutlu olabilirdim..)
  • bazen bilinmek istenmeyen o gerçeğin daha da keskinleşip acımasızlaşmasına yarar sadece. çünkü bazı konularda erken teşhis esastır.
  • satın aldıktan sonra aldığım şeyin gerçek fiyatını veya değerini bilmek istemiyorum. aradığım özellikleri karşılayan şeyi en iyi fiyattan aldığıma inanmak istiyorum. iş işten geçtikten sonra gerçeği bilmek mutsuzluk sebebi.
  • ali rıza bey sendromudur. hem benden hiçbir şey saklamayın diye dolaşır bu insanlar ortalarda hemde "yeter duymak istemiyorum, yeter" gibi söylemlerde bulunurlar.
  • eski sevgilinin seni aldatmış olduğu gerçeğini sana söyleyen arkadaşın bi haber olduğu durum. zaten ayrılmışsın bir de zamanında boynuz yediğin gerçeğini bilmeye ne gerek var.