şükela:  tümü | bugün
  • kurduğun hayallerin üstüne oturmadığını fark ettiğinde olur. o kadar alışırsın ki o hayalleri kurmaya ama bir anda uyanır gibi fark edersin. aynı tadı vermez sana. aynı ortamı sağlarsın ama yine de aynı tadı vermez. olmaz. yapamazsın. ve o anda fark edersin artık büyümenin vakti gelmiştir ve artık o hayaller beliren yetişkin bir insanın kuracağı hayal değildir. artık onlar üstüne olmaz çünkü.
  • bazen bunu farkettiğinizde kocaman şeffaf bir balona sarılmakta olduğunuz hissini verir...

    ve bu biraz üzer.
  • gerçeğin tanımı, elle tutulur gözle görülür, sahtelikten uzak var olabilme durumu ise görebilmemiz imkansıza yakındır. 'gerçek', algılarımızla belirlenir ki onlar da oldukça sınırlı olup kapasitemize göre değişir. bilimsel deneylerde belki sabitler ve değişkenler hesaplanarak, kullanılan makinelerle tutarlı sonuçlar gerçeklere yakın olabilir. mamafih var olan sesleri, ışık dalga boylarını vs algılayamayan bu kapasite karşısındaki faninin düşüncelerini, duygularını karşısındaki doğru ifade etmedikten sonra algılayamaz. hem maddi hem manevi anlamda 'gerçek' aslında bir bilinmezliktir ve algılama sorunlarımız, yetersizliklerimiz ortadan kalkmadığı sürece daha binlerce kez (bkz: eureka) deyip hezimete uğrayacağımız kesin. ezcümle gördüğümüzü sandığımız duyumlar algılamadan kaynaklı yanıltıcı olabilir.
  • kanıt değil önerme ve tutum, bu toprakların madenine güncel sözlü anlatım* olarak; muhtemelen duygularımızdan en fazla sevgi -analiz edilebilsin veya edilemesin- gerçeği gören yanımız. sevmezlik** olasılıkla körlüklerimiz, yaralarımız.

    (bkz: geleceği görmek)