şükela:  tümü | bugün
 • simülasyonun içinde yaşadığımı düşündüğümde başımın ağrıması da yazılımı kodlayanın koyduğu bir kısıtlamadan kaynaklanıyor olabilir.

  ayrıca (bkz: deja vu)
 • ''fazla kafa yorarsan, kafayı sıyırırsın, hikmetine fazla şey yapmamak lazım''

  (bkz: binali yıldırım)
 • uzun yıllardan beri tartışılan bir konu, insanlığın varoluşu için en mantıklı açıklamadır bana göre simülasyon teorileri. bazı okumalar için;

  https://curiosity.com/…curiosity/?utm_source=iosapp

  http://www.sciencealert.com/…niverse-was-a-hologram

  https://www.gwern.net/…radbury-matrioshkabrains.pdf
 • inananlar için "dünya ahiretin gölgesi" anlamında tasvirler var. buna simülasyonu da diyebilirsiniz.
  yani işin sırrını anlayan zaten 1000 yıldır biliyor bunu. süper mario ' nun sahte altınlarını toplasan nee toplamasan ne..misali

  atayiz kardeşlerin kafası karışık olabilir bu konuda tabi. inanmayacak bir tanrı vardı, iş basitti. şimdi paralel evrenler, yaratıcının yaratıcıları. hepsine inanmamak biraz daha zor iş vesselam.
 • şu wachowskilerin insanlığa en büyük zararı da bu oldu ha. evvelinde bir faydalı bir düşünce egzersizi olarak başlayan şeyler matrix'ten sonra "hepimiz aslında bir simülasyonun içerisindeyiz abi" sığlığında savunulmaya başladı.

  ben bütün bunları evrimin sonunda hasbelkader biraz düşünme ve hayalgücü yeteneği kazanmış türün kendini beğenmiş bir şekilde diğer canlılardan kendini üstün görme ihtiyacına bağlıyorum. yanımda köpek var şu an, yediğim kekten istiyor. simülasyon teorisi dedim pati uzattı.

  asıl gerçeği yaşamıyor olma ihtimalimiz %0.1 gençler. rahat olun. hatta bişey daha söyliyeyim, evren geçen perşembe de yaratılmadı. hadi iyi pazarlar.
 • arkadaşlar hiç böyle derinleştirmeyin, böyle beyninizin içinde yolculuklara falan çıkmayın. dünya ve yaşananlar son derece gerçek, somut ve elle tutulur. evet bir sınır var ve o sınır para. parası olan için herhangi bir sınır yok. bugün parası olan uzaya turistik bir ziyarette bulunabilir. sudan'daki iç savaşı gidip yerinde de görebilir. bizi sınırlayan tek şey küresel ekonominin oluşturduğu maddi sınırlar. yeteri kadar paranız olsun istediğiniz gibi pasaport alıp istediğiniz ülkelere vizeleri alarak gidebilirsiniz.

  paranız yoksa evde oturur bu dünyanın aslında var olmadığına kendinizi inandırmaya çalışırsınız bu da bir avunma yöntemidir, asla eziklemem ki ben de zengin sayılmam fakirlikten minibüse binemediğim zamanlar oldu ama asla minibüs diye bir şey yoktur demedim yani.

  gerçeklik ilüzyon falan değil, bir diş ağrısı çek bakayım ne kadar gerçek bu dünya. avunma teorilerini bir kenara bırakalım.

  elon musk savunuyor diye eyvallah diyecek halimiz yok. "içen öldü de, içmeyen ölmedi mi" bu sözün etrafında biraz düşünün.
 • olasılığı yükseltmiş. geçen sene çok daha büyük konuşmuştu.

  http://www.independent.co.uk/…reality-a7060941.html
 • 2016 yılında isaac asimov anısına yapılan ve neil degrasse tyson'ın moderatörlüğünü yaptığı bir panelde bu konu tartışılmıştır. tahmin edilen oranlar elon musk'ın tahminine yaklaşmamış ve herşey bilimsel temellerle konuşulmuş. izlemek isteyenler için 2 saatlik bu panel ingilizce olarak buradan izlenebilir.

  ayrıca elon musk bir bilim adamı değildir, bir filozof değildir. bir girişimci, yönetici, hadi biraz da zorlarsanız mucittir. dolayısıyla kendi alanına girmeyen bu konularda ahkam kesmesi, hele ki bu seviyede bir popülerliğe sahipken tehlikelidir ve görüşleri bir önem teşkil etmez, uzman görüşü olarak kabul edilemez.

  edit: isamov>asimov, zaman muhendisi'ne uyarısı için teşekkürler.
 • boş laf. gel bi' türkiye'de akp'ye laf at da gör simülasyonu...
 • (bkz: kanıtım yok ama bilimsel formüle dayatmış gibi yapayım)