şükela:  tümü | bugün
  • demokrasiden anladığı "herkesin aynı düşüncede ve tek tip olması, baştakinin sözünden çıkmaması" olanların yaptığı tanım...

not: başlığı açıp da saçma bir tanım yapan bir sürü üyesinin kaçması sonucu böyle anlamsız bir şekilde kaldı bu cümle ama kalsın, kalsın ki bu başlığa her baktığında hatırlasın yazdığı saçmalığı o arkadaş...
  • hdp'ye ve kürt milliyetciligine ilimli olmayandir.
  • takım tutar gibi parti tutmayı elestiren arkadasları, çeliskili açıklamalara iten seçmen.

ne ailemde ne de gorustugum arkadasımlarım arasında chp (veya turevleri dsp, shp) dısında herhangi bir partiye oy veren/vermis kimse yok. laik cumhuriyet devrimini hatalarıyla ve kusurlarıyla tamamen benimseyen, inonu'nun hukumetlerinden, menderes'in asılmasına kadar da arkasında duran biri olarak gercek chp'li olmak veya olmamak bana bir sey ifade etmiyor.

ben ne kürt'um, ne de kürt oldugunu bildigim tek bir yakınım var. türk millyetciligi ile isim olmazken, kürt millyetciligiyle de ugrasamiyacagim. acikca soyliyim, herhangi bir kurdistan'in kurulması veya kurulmaması da bir gram umrumda degil. turkiye keske osmanlı'nin batida kaybettigi topraklar yerine ortadogu ve dogudaki topraklarını verebilseydi diye ic gecirmisligim vardir, fakat oy verirken bir gram aklima gelmez, sadece nostaljk bir hayaldir.

ama: benim hayatima direk mudahale de bulunan, beni her gun tedirgin eden, korkutan, surekli aklimda olan bir kesim var, onlar da akp/mhp'liler. ben bu gruplarin etkisini gunluk hayatimda hissederken bu gruplarin onune gecebilecek, bir gram onunu kapayabilecek bir siyasi olusumu, sirf sizin, artik tamamen nefret, inat gibi duygusal sebepleriniz yuzunden yok sayamam.

hdp'nin gerilla gruplarla direkt bir iliskisi varsa, buyrun, verin mahkemeye. zaten bu mahkemelerden hdp lehine bir karar cikmasi imkansiz. ama eger hdp'li milletvekillerini terrorist diye suclarken gosterebileceginiz tek kanit, hdp'nin pkk'nin neden, nicin varoldugunu, nasil sorunlar, sebepler yuzunden hala ayakta kalabildigini, 'serefsizlik', 'kanıbozukluk', 'nankorluk' dısında terimlerle anlatması ise, uzgunum, ben de hdp'lilerle aynı kanaatteyim. daga cıkan insanlar da aynı sizler gibi birilerinden, bir sistemden nefret ettigi icin daga cıkıyorlar.

herseyi gectim, bu insanların daga cıkmak yerine tek alternatifi meclise girip kendilerini temsil etmek. bu ailelerin cocuklarının daga cıkmasının onune gecmesindeki tek umudu mecliste onları temsil edebilecek bir parti.

bu sepeler yuzunden hdp tamamen beni temsil eden bir parti olmasa da (ozellikle ekonomik gorus olarak), barajlar kalkana, secim hileleri sonlanana kadar ben hdp'ye 'emanet oy' veren bir 'chp'li' olmaya devam edecegim.
  • yanlis anlasilmis basliktir. burada gercek, ataturk ilkelerine yurekten bagli, ulkenin bolunmezligini ideolojisi olarak benimsemis gercek chp'li tanimina uyacak insanlar yazsin. uymayanlar chp secmeni basligina pls.

cok sacma buraya hdp'ye yakin hissediyorum diye yazmak.
  • altı oku ve türkiye cumhuriyeti devleti’nin temel yapısını benimseyen, özümseyen ve korumaya çalışan kişidir.

türkiye cumhuriyeti devleti, türk milliyetçiliği ve laiklik üzerine kurulan ulus/üniter/laik bir devlettir. bunu benimsemeyen, türk milliyetçisi olmayan, ziya gökalp, yusuf akçura ve mahmut esat bozkurt’u bilmeyen kişi kesinlikle gerçek chp’li değildir.
  • (bkz: #78928096)