şükela:  tümü | bugün soru sor
 • once format: devletin resmi rakamlarının alternatifi olarak yerel kaynaklardan bilgi toplanmasi isi.

  bir hocam internetin ve dogru finansal bilgiye erisimin bu alanda da kullanilabilecegini soylemisti. oy ve otesi nin belki daha basit bir sistemi ile sahadan datalari alip ayni istatislikleri uygulamak mumkun olabilir ve bir sure sonra hesaplamalarda guvenilir bir alternatif kaynaga donusebilir.
 • yapılması aslında kolay olan ancak bu işe adanacak profesyonel bir ekibin finanse edilmesini gerektirecek bir yöntemdir.
 • yapilir. bir muddet dogru bilgi saglar. hepimiz takip eder, bagimsiz olduguna inaniriz. sonra elleri cantali abiler bu arladaslari ziyaret ederler. sonra bakmissin verilen rakamlar tuik inkine paralel veriliyor.
 • gercek enflasyonu bulabilmek, merkez bankasinin bastigi para ve rezervlerde olan altin ve doviz bilinerek yapilabilir. bunlar devlet tarafindan aciklanan, ama herhangi bir peak zamaninda aciklana da bilien rakamlar. dolayisiyla tam gecerliligi yok.

  kisa ve duz mantik bir hesap da su olabilir. tl ye nazaran usd nin daha guvenilir oldugu varsayimiyla konusuyorum. amerikanin acikladigi enflasyona x diyelim. (1+x)*((2018usd/tl-2017usd/tl)/2017usd/tl yaparak bulabilirsiniz. bu mantikla %30 gibi bir sey cikiyor.
 • iktisadi açıdan karmaşık bir dizi işlem ve değişken eklemek gereksede, orta direk açısından sonuca yönelik gerçek enflasyon hesabı daha kolay girdilerle bulunabilir.
  gerekenler ise basit; senelik ortalama kazancınız ve aylık düzenli harcamalarınızın kazancınıza senelik ya da aylık olarak oranı
  oranda geçmiş ay ya da yıllara bakarak bir artış gözlemlediyseniz iç ve dış kaynaklı lobiler ve hareketlerin fiilleri neticesinde oluyordur ülkemiz saldırı altında düzelmesi için akpartiye oy vermelisiniz
  yok tam tersine bu hesaplamalar neticesinde alım gücünüzde bir artış tespit ettiyseniz akparti hükümetinin iktisadi programları başarıya ulaşmıştır istikrarın devamı için akpartiye oy vermelisiniz

  özet : akpartiye oy vermelisiniz
 • teknik olarak da manipulasyona kapali olabilir. yani insanlar fiyat bilgilerini girer belki resmeder. baskalari onaylayinca gozukur vs. dediginiz gibi belki sadece gunluk yasami etkileyen yerlerde ise yarayabilir.
 • gerçek enflasyon, cocuguna içirdiği un corbasindaki un miktarını azaltan annenin bir önceki sene döktüğü göz yaşıyla şimdiki göz yaşının farkıdır.
 • birincil ya da ikincil data ile türkiye’de insanlar neye ne kadar para harcıyor onu bulursunuz. buna göre sepetin ağırlıklarını belirlersiniz.

  sonra da sepetteki her ürün için her ay/yıl fiyat toplarsınız. değişim oranlarını sepet ağırlıklarıyla çarpar enflasyonu bulursunuz
 • internet alışveriş sitelerinden arama motoru benzeri bir yapı ile verileri elde edip değerlendirme ile bir sonuç elde edilebilir.

  kafama takılan bir konu vardır. mesaj kutumu yeşillendirirseniz sevinirim.
  şöyleki peynir çeşidi birden çoktur. kalite ve malzemeye göre çeşitlenmiş ve fiyatlanmıştır. temin edilen fiyat hangi ürünün fiyatı olacak ve geçmiş verilerde karşılaştırma yapıldığında nasıl bir hesaplama yapılacak? doğal olarak ürünlerin kaliteleri değişmektedir. fiyat aynı kalıp kalite düşerse ürünü daha pahalıya almış oluruz.
 • ülkemiz için değerlendirirsek, yıllardır hesaplanmayan değerdir. bu gün hesaplansa sanırım %30 dan aşağı çıkmaz.