şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tarihcilerin irk unsuru tahlillerinde henuz bir sonuca baglayamadiklari arastirma konularindan biridir.
  “sarisin kürt yoktur” soylemi kadar muallak bir tezdir. insanlik icin ne gibi bir faydasi vardir, orasi da ayri bir muamma.

  kanimca, sarisin ve de renkli gozlu olmayi, ubermensch fanusunda oturup caka satma arzusuyla ortusturenler icin bulunmaz bir hint kumasi. sanrilar tepesinde oturup mutasyon kavsaginda makas kiranlara ozgu, hayata 1-0 galip baslama telasi...
  (vallaha, bronz tenli olsumla ilgisi yok bunlarin.)

  bakiniz, kiymetli tarihcilerden 3 tez vereyim hemen sizlere, ondan killi davulllar vursun, soz dergahinda isteyen halay ceksin:

  *) 1897'de turkiye'de kurtleri incelemis chantre pasanin tezi :

  “kuzey kürdü uzun boylu zayıftır, burnu ince, hafif kemerlidir. ağzı küçük, yüzü oval ve uzundur. erkeklerin uzun bıyıkları olup sakalsızdırlar. bakışları sert ve kararlıdır. bir çoğu sarışın ve mavi gözlüdür. beyaz tenlidir. bu tipte bir kürt çocuğu bir ingiliz'den farksızdır. doğuda ise çehre geniş yayvan, vucüt daha dolgundur.”

  **) 1912'de ingiliz ordusunda binbasi olan saona tezi:

  “belirli bir kürt tipi yoktur. dağlı, ovalı, göçer, yerleşik olmalarına göre kürt tipleri değişiktir.”

  ***) 1952'de antropolojik incelemeler yapan henry field'e gore:

  "kürt adı ile tanımlanan kişi orta boylu (1.68m), uzun gövdeli, kısa bacaklı, geniş alınlı, brekisefaldir."

  ---------------------------------
  son soz kaynaktan gelsin:
  ---------------------------------

  “incelenen tiplerden dörtte biri oriprozop, diğerleri eşit miktarda mezoprozop ve leptoprozoptur. burun kemerlidir. araplara oranla kürt daha kıllı, saçları hafif kıvırcık , gözleri kahverengi ve siyahtır... türkiye kürtlerinden sarı saçlı ve mavi gözlülere rastlanır. cildi arab'ınkinden daha açıktır... “

  (http://www.angelfire.com/tn3/tahir/trk26a.html)

  -----------------------------
  dibe coken cagrisimlar:
  -----------------------------
  (bkz: kavimler gocunde araya kaynayan kavim)
 • finlandiyalilarin turk oldugunu kanitlamak icin vakti zamaninda sarisin uzun boylu ve mavi gozlu bir turk boyundan bahsedildigini duyup bir hayli gulmus idim. ayni bu teze de ossura ossura guldugum gibi... boyle tezlerin sebebi ancak sevgi eksikligi, bizi de sevin, biz de sizdeniz kompleksi olabilir. bu gibi hayali kahramanlar yaratilarak ne kanitlanacak onu da anlayabilmis degilim. mickey mouse u goren herkes farelerin konusan zeki hayvanlar oldugunu mu zannediyor ki?. esmersiniz iste kardesim nedir yani? neyin kompleksidir?
 • (bkz: süryani)
 • aşk, seks, haploid hücreler ve genler olduğu sürece son derece normal bir durum. ulan sen 10000 yıldır yaşıyorsun dünya üzerinde kendini nasıl saf kan sanarsın şaşarım zaten.

  kötüleyecekler için not: ben safkan ermeni asıllı rum kökenli siyah saçlı esmer sahte kürtüm ama bazı insanlar hakkımda eskimo diyor inanmayın.

  not: haploid değil diploid olacak o.
 • "gerçek kürt", "sahte kürt" ayrımını nasıl temellendireceğimizi sorduracak iddia.