şükela:  tümü | bugün
 • ne demiş mark twain?
  vatanseverlik ülkeni daima desteklemektir, hükümetini ise hakettiğinde.

  kendisi türkiye'de yaşasa hükümet yerine koyacak başka şeyler de bulabilirdi eminim.
 • -gerçek milliyetçi ve vatansever insan demokrasiye inanan ülkesinde yaşayan her vatandaşının haklarını eşit olarak kabul eden, etnik kimlik üzerinden siyaset yapmayan, yaptırmayan ve yapana da karşı olandır.

  -örnek olarak bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı kürt kökenli başka bir türkiye cumhuriyeti vatandaşının temel hak ve özgürlüklerini kendisininkinden önemsiz görmemelidir. anadilde eğitim öğretim konusunda onların da hak sahibi olduklarını kabul etmelidir. öte yandan kürt kökenli türkiye cumhuriyeti vatandaşımız da bu ülkede yaşadığı gerçeğini göz önüne alarak kendi etnik kimliği üzerinden siyaset yapmasından ziyade ülkesinde yaşayan, aynı havayı soluyan ve aynı dertten muzdarip olan tüm türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının sorunlarına sahip çıkmalıdır.

  -gerçek milliyetçi ve vatansever insan, ülkesindeki bütün vatandaşlarını ayırt etmeksizin sever.

  - gerçek milliyetçilik ve vatanseverlik ülkesinde yaşayan bir ırkı üstün görüp diğerlerini ise kendinden küçük görme gibi olgu değildir ve asla olamaz!..

  -gerçek milliyetçi ve vatansever insan, vatandaşı olduğu devletin bölünmesine asla izin vermeyendir!..

  - gerçek milliyetçilik ve vatanseverlik ayrımcılık değil aksine birliği, bütünlüğü ve eşitliği de savunmaktır!..
 • - gerçek milliyetçilik ve vatanseverlik vergisini zamanında vermektir!..

  - sokak çocuklarına el uzatmaktır!..

  - mazluma yardım etmektir!..

  - zulüm yapmamaktır!..

  - hukukun üstünlüğüne saygı göstermektir!..
 • - gerçek milliyetçi osurmaz. küreselini ısıtmaz.
 • semih cumhuriyeti tarihinin her anına sızmış ve de sinmiş ibret dolu örneklerdir.
  zira faruk milliyetçiliği ırkçılığı ve faşizmi ve falanjizmi ve cümle melaneti şiddetle reddeder. reddeder. eder.
 • bu topraklarda yaşayan insanları tatmin etmesi zor örneklerdir. herhangi birisi o da bir şey mi asıl vatanseverlik budur diye mutlaka itiraz edecektir.
  ama şahsi fikrimce asıl önemli olan; milliyetçilik, vatanseverlik gibi kavramların bir şekilde zaman içinde gayet açık tanımlanmış kavramlar olmaları. bu kavramların gerçeğinin ve sahtesinin peşinde koşmak ne derece normal bilemiyorum.
  şunun ayırdına varmak gerekiyor öncelikle, bir insan kendine ben milliyetçiyim diyor, ondan sonra da kendi kafasında kurduğu "millet" kümesine girmeyenlere şiddet uygulama yoluna gidiyorsa sırf o kendisine milliyetçi dediği için biz de onun manyaklığını paylaşmak zorunda değiliz. o aslında bildiğimiz delidir. bunu beceremezsek, gerçek milliyetçi, sahte milliyetçi gibi kavramlarla uğraşmak zorunda kalıyoruz.
  keza, vatanseverlik uğruna yine kendi kafasında kurduğu hastalıklı düşüncelerle vatanı korumak uğruna insanları öldürmeyi kendine görev bilen deliler söz konusu olduğunda, sırf onlar kendilerine vatansever diyor diye biz de onların manyaklığını takip edersek gerçek ve gerçek olmayan vatanseverler gibi manasız ayrımlara gitmek zorunda kalıyoruz.
  güzel memleketimde, kendilerini "gerçek müslüman", kalan diğerlerini de genel olarak zındık, kafir vs. sıfatlarla niteleyen akli melekelerini kaybetmiş insanlar da bu "en gerçek" takıntımızın ürünü.
  vatanseverin ne olduğu az çok bellidir. milliyetçinin ne olduğu da. herkes kendisini bu şekilde tanımlamakta özgürdür. ama sırf onlar kendilerine bu sıfatları yakıştırıyor diye biz de onlara inanmak zorunda değiliz.
  ondan sonra, televizyon ekranlarında en halkın içinden gelen insan olduğunu kanıtlamak için "ben zamanında simit sattım", "o da bir şey mi, ben hem simit sattım, hem su sattım" diyen parti liderlerinden şikayet etmeye hakkımız kalmayabilir.
 • her sabah varlığını türk varlığına armağan ederek büyüyen bir neslin fabrika ayarlarında milliyetçilik iyi bir şey olduğundan alakalı alakasız her şeyin milliyetçilikle bağdaştırılmasıdır. halkintakimi sitesinin forumunda che ile ilgili bir başlık vardı, gençler övgüler düzüyorlarken biri de çıkmış "che çok milliyetçi adamdı" demişti. milliyetçilik default olarak iyi bir şey ya, bütün mafya babalarımızdan, varoşlarda köşelerde dikilme işini gören gençlerimize kadar herkes milliyetçi. vergisini ödeyen adama namuslu adam denir milliyetçi denmez, yoksa milliyetçiler de, devrimciler de, liberaller de, taocular da kendi düşüncelerini savunan örnek insanları tanımlamak için sokak çocuklarına el atan, vergisini ödeyen, ormanlarına sahip çıkan, çevresini koruyan, büyüklerinin ellerinden küçüklerinin gözlerinden öpen insanlar olarak tanımlarlar. ha tabii çevresini korumak konusunda hassas olan milliyetçi arkadaşlarımız nükleer enerji ve silahlama konusunda ne düşünüyorlar, yada mesela kuzey ırak yada başka bir coğrafya da yaşayan türkmenler, türkiye cumhuriyetinin vatandaşı kürtlerden, ermenilerden vs. neden daha değerli, bulgaristan veya yunanistan vatandaşı türklerin anadillerine, kültürlerine bir takım kısıtlamalar getirildiğinde cıngar çıkarırken benzer bir uygulamaya bu ülke vatandaşları maruz kalınca ne düşünüyorlar. merak edilmesi gereken milliyetçilik örnekleri bunlardır.