şükela:  tümü | bugün
 • sultan ikinci abdülhamit döneminde tek karış toprak kaybedilmemiştir.
  kaybedilen topraklar; tunus, mısır, kıbrıs, sırbıstan, karadağ, romanya.
 • cocuğun rızkı ile geldiği yalanı.
  yarrağımı gelir...
 • (bkz: çay harareti alır)

  bunu uyduran kişi yazın çay ekonomisini canlı tutuyor işte.
 • çocuğun zeki ama çalışmıyor olması
 • almanlar yenildiği için biz de yenik sayıldık...

  almanlardan 10 gün önce teslim olmuştuk.

  not: bulgaristan 30.09.1918 selanik ateşkes anlaşması;
  türkiye 30.10.1918 mondros ateşkes anlaşması;
  avusturya 03.11.1918 villa giusti ateşkes anlaşması;
  almanya 11.11.1918 compiegne/rethondes ateşkes anlaşması ile savaştan çekilmiştir.
 • çay harareti alır.*
 • adalet ve kalkınma.
 • ben de bir hekim olarak sağlıkla ilgili bazı yanlış bilgileri düzelteyim. hemen belirteyim copy-paste değil alınteri

  - insan beyninin sadece %10'unu kullanmaz. einstein %15 kullandığı için çok zeki değildir.. tamamını kullansak insanüstü yeteneklerimiz olmaz . doğrusu aslında beynimizin tamamını kullanıyoruz. beynin her bölümünün bir işlevi var. biz sadece %10'ü ne işe yarıyor onu biliyoruz. o da hitler'in zamanında yaptığı deneyler sayesinde. örneğin beynin bir bölgesini canlı yahudi deneklerde çıkarıp neyin eksildiğine bakarak yapılan deneyler bunlar. bugün ise fonksiyonal mr denen yöntemle beynin hangi bölgesi ne işe yarıyor konusu araştırılıyor.

  - filmlerde kalp krizi geçiren insanların acıyla yüzlerini buruşturup kalplerinin olduğu bölgeyi tutmaları saçmalıktan ibaret. kalp krizi kalpte ağrı yapmaz. %40-60 kalp krizin ağrısızdır. ağrı varsa da çene ve sol kola yayılır. kısacası kalbinizin olduğu bölgede ağrı hissediyorsanız o kalp krizi değildir. büyük ihtimalle mide ağrısı ve/veya reflüye bağlıdır. ( yine de yanlış anlamaya fırsat vermeyelim. kalp krizinde tam kalbin olduğu yerde ağrı hisse olmasa bile genel olarak göğüs bölgesinde bası hissi olabilir. bir cami imamı kalp krizi geçirirken göğsümün üstünde minare oturuyor sanki demişti. siz yine de şüpheleniyorsanız gaz sancısıdır diye ihmal etmek yerne doktora gidin)

  - terleyerek zehir atamazsınız. ter bezleri sadece deride bulunan ve vücudun diğer sistemleri ile bağlantısız bezlerdir. salgıları sadece su tuz ve elektrolit içerir.

  - öldükten sonra tırnak ve saçlar uzamaz. deri sıvı kaybedip büzüştüğü için öyle yorumlanır.

  - kurbağaya dokunmak siğil yapmaz. kurbağaların derisindeki çıkıntılar siğil değil salgı bezleridir. ancak başka bir insanda siğile dokunmak bulaşıcıdır.

  - halka açık tuvaletlerde oturarak cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kapmazsınız. rahat olun. elbette oturduğunuz yerde kanlı akıntı ve sizin poponuzda açık yara yoksa.

  - kanayan yara demişken kesik ve kanayan yaranızdan akan kanı emmek ve yalamak yarayı iyileştirmez. tam dersi tükürüğünüzde binlerce mikrop vardır ve açık yarayı mikropla bulaştırmış olursunuz.

  - "yemek yedikten yarım saat sonrasında yüzülürse kramp girer" gibi ispatlanan bir bilgi yoktur.

  - traş olmak kılların daha güçlü çıkmasını sağlamaz.

  - beyaz kılları koparmak daha fazla beyaz kıl çıkmasını sağlamaz

  - hapşırmak kalbi 1 saniye duraklatmaz. yine alakasız bir mit

  - antrenman yapmadan koşu yapınca solda ağrınız olduğunda dalak şişmesi gibi bir durum aslında gerçekleşmez. oluşan ağrı büyük ihtimalle diyafram ve batın içi bağlarda gerilmeye bağlıdır. dalakta kan akımı artışı da ağrının bir sebebi olsa da şişme beklenmez.

  - 0 rh (-) kan grubunuz var diye herkese kan veremezsiniz. ab rh(+) iseniz de herkesten kan alamazsınız. bilinen dışında alt kan grupları da vardır. teorik olarak herkes sadece kendi kan grubundan kan almalıdır. hatta tamamen aynı kan grubundan kan alsanız bile uyuşmazlık riski vardır.

  - ve tabii ki vücuttaki damarlar hep yerliyerinde durur ve sabittir. damar damar üstüne binmesi diye bir hastalık mümkün değildir :)

  şimdilik aklıma gelenler bunlar. beğenirseniz devam ederiz.