şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karşılıksız olsa dahi o sevginin sevene verdiği mutluluktur.

  gerçek olmayan sevgide, mutluluktan çok elem, acı ve ızdırabın rengi belirler duygunun renklerini. çünkü gerçek değildir. olmayan bir sevginin zoraki varlık gösterisidir. gerçek olmayan sevgide, esas olan “ben” dir. ben’in tatmini, istek ve beklentileri ön plandadır. ama o ben karşıya “sen” diye yansıtılır. allanıp pullanıp türlü çeşit cilalar sürülerek. fakat olmaz. sevildiği iddia edilen kişinin algıları, sezgileri – o kişinin kendisi dahi bunun farkında olmayabilir – önemli ölçüde bilinçaltından verilen bir tepkiyle bu gerçek dışılığın gerçekmiş gibi ileri sürülmesini kabul etmez, sindirmez, hatta reddetme eğiliminde olur. çoğunlukla başkasını sevdiğini sanan ama aslında kendi “öz”ünü seven kişi, bunu kasten yapmaz. bu durumda onun sevginin öyle bir şey olduğu yanılgısı içinde olduğundan söz edilebilir. belki duygularının karşıdakine yönelik olan kısmı, bir hoşlanmadan öte bir şey değildir.

  işte tam da bu noktada sevme iddiasında bulunan tarafın, acı feryatları, isyanları, kahrolmaları vb sökün eder. ona göre bütün suç sevgisine cevap vermeyendedir. kimi durumlarda bu hastalıklı tepki zinciri sevdiğini iddia ettiği kişiye karşı “çok acımasız, sert ve haşin” tepkiler vermeye dahi uzanabilir.

  gerçek sevgiyi yaşayan ise içinde hissettiği, bir başkasına yönelik tutkulu duyguların adeta sarhoşu gibidir. çünkü sevdiği, kendisinde var olan sevme potansiyelini harekete geçirmiş, onun varlığı sayesinde gerçek sevginin verdiği hazzı tatmıştır. sevdiği insanın her türlü tepkisinden, yanıtından bağımsız olarak. sevdiği kimse reddetse, yüzüne dahi bakmasa, o gerçek sevginin doğasına uygun olarak sevmenin mutluluğunu yaşar. sevdiğinin her hali, olduğu gibi davranmasıdır zaten onda gerçek sevgiyi yaratan.
 • daha iyi yalan atabilmektir. sevgi yok ki gerçeği olsun!
 • facede ve instagramda milletin gözüne sokulmuyor oluşu.
 • (bkz: #74697575) gerçek aşk.
 • gosteris yapmaya ihtiyac duymamaktir bana gore
  e cunku biri seni seviyosa ve sen bunu biliyosan baskasina ne
  aman nazar degdirirler diye korkmaz mi insan
  ayrica (bkz: olan var olmayan var)
 • karşılık/faydasını görmeyi beklememek.

  sonunda karşındaki kadının da seni sevmesini beklediğin vıcık vıcık sözde aşk değil.

  öbür dünya varsa ebediyette yanmayalım diye tanrıyı seviyormuş gibi yapmak hiç değil.
 • fedakarlık ve uğruna vazgeçtiklerinin değeridir. kabil değersiz bir başak parçasını ortaya koyarken, habil ise en sevdiği kuzusundan vazgeçebilmiştir. hikayede de olduğu gibi, gönül ilişkilerinde her şeyinden vazgeçmeyi göze alanlar mutlaka ölürler. bedenen değil ruhen.
 • bilmiyorum keşke öğrenebilsem dediğim fark.
 • "o da beni seviyor mu acaba" diye sormaz insan. " iyi olsun iyi" der hep.
 • (bkz: heves)

  bir insanı ancak gerçek sevgi heveslendirir, motive eder.

  başka bir şey için gidilmeyecek yolu ancak gerçekten sevdiği biri için gider insan.

  normalde üşeneceği bir eylemi sevdiği kişi için üşenmeden, istekle yapar.

  doğal olur.

  hayatınızın detaylarını önemser.

  bencil düşünemez.

  her koşulda destek olacağını hissettirir, "başıma bir iş gelse o bana yardım etmek için elinden geleni yapar." ve "benim şu işimi elindeyse o kesin halleder." benzeri düşünceler içinde olmanızı sağlayacak güveni verir.